مایكت با ۲۵ میلیون نصب فعال به استقبال ۱۴۰۰ می رود

مایكت با ۲۵ میلیون نصب فعال به استقبال ۱۴۰۰ می رود

در سالی که گذشت اپلیکیشن های موبایل به یکی از نیازهای اساسی مردم تبدیل شدند. در این میان مایکت بعنوان یکی از اپ استورهای ایرانی برای تامین این نیاز بسیار موفق عمل کرد و طبق آمار از مرز 25 میلیون نصب فعال گذشت. به همین بهانه گپ وگفتی با «وحید رحیمیان»، مدیرعامل اپ استور مایکت داشتیم تا از زبان خود ایشان بیشتر با مایکت و مسیری که طی کرده است آشنا شویم.


جناب آقای رحیمیان لطفا کمی مایکت را به ما معرفی کنید تا بیشتر با این اپ استور، برند و مجموعه مایکت آشنا شویم.
مایکت بعنوان یک استور اندرویدی فضای مناسبی است که توسعه دهندگان می توانند برنامه های مختلف خودرا عرضه کنند و همین طور کاربران می توانند به آسانی و عمدتاً به صورت رایگان و با اینترنت نیم بها، برنامه های مورد نیاز خودرا به روزرسانی یا دانلود کنند. مایکت فعالیت خودرا از پاییز ۱۳۹۰ آغاز کرد. تیم مایک خانوادهی ۵۰ نفری است که به پشتوانهی حضور اعضای ساعی و توانمندش، روز به روز مسیر رشد را طی می کند.
شاید برایتان جالب باشد بدانید که مایکت زیر مجموعه ی گروه حصین و یکی از ۱۰ شرکتی است که تحت عنوان هلدینگ حصین مشغول به فعالیت است. از دیگر شرکت های زیر مجموعه هلدینگ حصین علاوه بر مایکت می توان به طاقچه، پلت فرم تبلیغاتی مگنت، گوشی شاپ، ترابرنت و مجموعه ای از شرکت هایی که در زمینه ی خدمات مالی، بانکی، پرداخت، امنیت و ارتباطات فعالیت دارند اشاره نمود.
تعداد کاربران فعال، برنامه ها و توسعه دهندگان مایکت هم اکنون چه تعدادی هستند؟
در حال حاضر ما ۱۰ میلیون کاربر داریم که به صورت ماهانه به مایکت سر می زنند و همین طور ۲۵ میلیون نصب فعال داریم.
تعداد برنامه هایی که تا الان در مایکت عرضه شده اند حدود ۳۶۰ هزار برنامه است و این تعداد همیشه درحال افزایش است. روزانه صدها برنامه ی داخلی و خارجی جهت بررسی، به دست ما می رسند و هر کدام از این اپ ها اگر استانداردهای لازم را داشته باشند به جمع برنامه های موجود در مایکت اضافه می شوند.
این روزها که اپ استورهای مختلفی درحال فعالیت هستند، مایکت چه ارزش افزودهای به مخاطب ارائه می دهد؟
یکی از مواردی که به دنبالش هستیم، خلق ارزش افزوده است. بعضی وقتها منظور از ارزش افزوده آورده ای قابل توجه و بزرگ است و در بعضی موارد جزئیات هستند که با ایجاد تغییرات، ارزش افزوده به حساب می آیند. در استورهای اندرویدی که سرویس پایه آنها یکسان است و خدمات ابتدایی آنها از یک نظم پیروی می کنند، هدف ایجاد تغییرات شگرف نیست. در این نوع سرویس ها که مخاطب وارد پلت فرم شده و پس از جستجو برنامه ی موردنظر خودرا پیدا می کند این سیستم و مسیر مشتری حدودا یک شکل است. البته ممکنست در این راه کیفیت فرق داشته باشد اما کلیات کار یکسان است.
نکتهی مهم اضافه کردن جزئیات و تفاوت هایی است که شاید هر یک به تنهایی آنچنان به چشم نیایند اما مجموعه ی این خدمات موجب رشد چشم گیر مایکت شده است. روشن است این رشد و پایداری به جهت رضایت مخاطب و کاربر مایکت از امکانات، شرایط و تغییرات بوده است.
از جمله امکانات جدید و کاربردی مایکت می توان به شبکه اجتماعی مایکت (ماینت) اشاره نمود. مخاطبین در این فضا می توانند پروفایل داشته باشند و در فضایی که در اختیار دارند محتوا تولید کنند، نظرشان را درباره برنامه های مختلف درج کرده و با دیگران به تبادل نظر بپردازند. در حقیقت ماینت یک شبکه ی اجتماعی تخصصی برای کاربران و علاقه مندان به اپلیکیشن ها است.
از دیگر مزایای مایکت می توان به تمایل و توجه ما به سردبیری محتوا اشاره نمود. مایکت فقط عرضه کننده ی برنامه ها نیست بلکه ما به دنبال ارائه ی توضیحات جامع و مناسب هستیم. محتواهایی که برنامه های ما را به خوبی معرفی کرده، از ضعف و قدرت برنامه گفته، راجع به خصوصیات آنها توضیح داده و مسیر انتخاب و استفاده از برنامه را برای کاربران واضح سازد.
البته در این میان قسمتی از ارزش افزوده ی مایکت پشت پرده ی تولید و عرضه ی محصول است. برنامه ها و تلاش هایی که در زمینه ی افزایش سرعت و کیفیت دانلود و... انجام می شوند در همین گروه به حساب می آیند.
یکی دیگر از جذابیت های مایکت برای کاربران، فراهم کردن شرایط دانلود با اینترنت نیم بهاست. در صورتیکه مخاطب از داخل کشور مبادرت به دانلود و به روزرسانی برنامه و بازی ها از مایکت کند حجم اینترنت مصرفی نیم بها محاسبه می شود.
طبق گزارش ها، ترافیک مصرفی ماهانه در مایکت حدودا ۵۵۰۰ ترابایت است که بواسطه ی دانلود نیم بها، ماهانه مبلغی حدود ۱۰ تا ۱۲ میلیارد تومان در هزینه ی مخاطبین صرفه جویی می شود.
دلیل اینکه اینترنت مصرفی در زمان استفاده از مایکت و دانلود اپها و هنگام به روزرسانی نیم بها محاسبه می شود چیست؟
با توجه به قوانین وضع شده، هم اکنون در سرویس هایی که از سرورهای داخل کشور استفاده می نمایند به این جهت که استفاده از این سرورها بار و هزینه ی ارزی برای کشور ندارند هزینه استفاده از اینترنت برای کاربران نیز نیم بها محاسبه می شود. این شرایط برای سرویس هایی مثل vod و اپ استورها که مخاطب باید از حجم اینترنت بالایی برای دانلود و به روزرسانی استفاده نماید ارزش افزوده ی شایان توجهی بشمار می رود. بدین سبب استفاده از مایکت، دانلود و به روزرسانی برنامه ها و... و. همه و همه در مایکت با اینترنت نیم بها انجام می شوند. چطور مایکت می تواند خیلی سریع آخرین آپدیت هر برنامه ای را ارائه دهد؟
در مایکت دو گروه برنامه وجود دارد. یک گروه برنامه هایی که توسط توسعه دهندگان داخلی ارائه شده و یک گروه برنامه های خارجی است. به روزرسانی های برنامه های داخلی به جهت ارتباط و هماهنگی بسیار عالی مایکت با توسعه دهندگان بسیار سریع و در نخستین زمان ممکن انجام می شود و درباره ی به روزرسانی اپلیکیشن های خارجی زیرساخت ها و شرایط فنی مناسبی فراهم شده تا بلافاصله پس از به روزرسانی و انتشار این برنامه ها از طرف توسعه دهندگان خارجی، فرآیند ی به روز رسانی ها در مایکت نیز شروع می شود. مایکت ادعا دارد محتوایی که ارائه می دهد کاملا امن و تست شده است و علاوه براینکه برنامه ها ویروس ندارند سازگار با گوشیهای هوشمند مختلف هستند. چطور چنین محتوایی از جانب مایکت قابل ارائه است؟
یکی از نخستین اقدامات جهت بررسی برنامه ها در مایکت، بررسی سیستمی محصولات و برنامه ها است. در مرحله بعد تک تک برنامه ها توسط نیروهای متخصص روی گوشیهای مختلف تست می شوند. در این مرحله برنامه ها هم توسط آنتی ویروس های مختلف بررسی دقیقی شده و هم از سازگاری برنامه با گوشیهای متفاوت مطمئن می شویم. این مرحله کمک می نماید تا از سلامت برنامه مطمئن شویم و خیالمان راحت باشد که هیچ کدام از آنها به گوشی کاربران آسیبی نمی زنند.
یکی از قابلیت هایی که مایکت در اختیار کاربران خود قرار می دهد، ارائه برنامه های مختلف، متناسب با مشخصات تلفن همراه کاربران است. برای مثال شاید یک برنامه با اندروید ۶ سازگار بوده اما با اندروید ۴ سازگاری لازم را نداشته باشد. مایکت هنگام دانلود برنامه توسط تلفن همراهی که اندروید آن پایین تر از ۶ است و ممکنست سازگاری لازم را با برنامه نداشته باشد، به مخاطب اخطار می دهد تا برای دانلود چنین برنامه ای زمان و هزینه ای هدر ندهد. جایگاه مایکت را در کنار رقبای اصلی خود چطور می بینید؟
در کنار مایکت، اپ استورهای مختلفی فعالیت دارند و می توان دلیل وجود چنین اپ استورهایی در کنار گوگل پلی را عدم توانایی مخاطب در استفاده تمام و کمال از گوگل پلی و مزایای آن دانست. این امکان وجود دارد که به دلیلهای مختلف تعدادی از امکانات گوگل پلی در بعضی کشورها در دسترس نبوده و مخاطبین امکان استفاده از همهی امکانات را نداشته باشند. اپ استورهای بومی تلاش می کنند تا چنین مشکلاتی را از مسیر کاربران حذف کرده و استفاده از طیف وسیعی از امکانات و برنامه ها را برای مخاطبین ممکن سازند.
مایکت تمامی این خدمات را به زبان فارسی ارائه می دهد که همین مورد سبب سهولت استفاده از برنامه توسط کاربر فارسی زبان میشود. در بازار داخلی نیز مایکت رقبای قوی دارد که در دو سال اخیر باتوجه به کوشش های تیم متخصصین، فاصله ی مایکت با آنها بسیار کاهش یافته و حتی توانسته برتری هایی نیز به دست آورد.
مایکت چه نیازهایی از کاربر را برطرف می کند؟ و گروه هدف تان چه کسانی هستند؟
مخاطب مایکت رنج و بازهی سنی وسیعی دارد. بخصوص این روزها که بواسطه ی همه گیری کرونا افراد بیشتری به استفاده از گوشیهای هوشمند و برنامه های مختلف رو آورده اند اپ استورها نقش پررنگی در آسان سازی دسترسی مخاطبین به برنامه ها دارند. بدین سبب گروه های سنی مختلف از قشرهای متفاوت جامعه، مخاطب هدف مایکت هستند تا نیاز بازار برای دسترسی به صرفه، سریع، راحت و مناسب به برنامه ها را برطرف سازند.
یکی از جذابیت های مایکت پیشنهاد برنامه به هر کدام از کاربران، متناسب با پروفایل کاربری و برنامه هایی که قبلا بهره برده اند است. برای حضور قویتر در این فضا چه برنامه هایی در آینده دارید؟
حضور مایکت و کارهای ما در زمینه ی فنی، شبکه، تحلیل های مختلف، مسائل زیر ساختی و... و. قبل از این نیز بسیار قوی و حرفه ای بوده است و در آینده نیز با تمام قوا در این راه حرکت می نماییم. اما شاید به دلیلهای مختلفی در بحث مارکتینگ و معرفی امکانات و مزایای مایکت تا قبل از این کمرنگ تر عمل کرده باشیم که هم اکنون اقدامات ویژه و موثری برای معرفی مایکت در حال انجام می باشد.
فعالیت های مایکت در زمینه ی آنالیز و تحلیل برنامه ها، معرفی و آموزش و بطور کلی تولید محتوای کاربردی همچون کارهایی است که به حضور قویتر ما در این مارکت کمک می نماید. مایکت در امتداد آسان سازی استفاده کاربر از این برنامه چه تمهیداتی داشته و چه مزایایی دارد که احتمال می دهید مخاطب نسبت به آن شناخت کمتری داشته باشد؟
یکی از کوشش های مایکت، ایجاد فضای مناسب برای کاربران است تا بتوانند استفاده ی راحت تری از امکانات مایکت داشته باشند، در این راه از نظرات مستقیم و غیرمستقیم کاربران، الگوهای رفتاری و مواردی از این دست استفاده می شود تا تغییرات محصول به بهترین شکل صورت گیرد و برای بهترسازی تجربه ی کاربر تلاش می نماییم.
از جمله دیگر مزایایی که مایکت ارائه می دهد صرف حجم اینترنت کم تر در زمان به روزرسانی برنامه ها است و کاربر فقط برای بخش های تغییر یافته در برنامه ی جدید و به روز شده، اینترنت مصرف می کنند. بدین سبب علاوه بر اینکه کاربران از اینترنت نیم بها استفاده می نمایند برای دانلود بخش های تکراری نیز حجم اینترنت مصرف نمی گردد.
در حال حاضر نیز کاربران می توانند درخواست اضافه شدن هر برنامه ای که در مایکت وجود ندارد را ثبت کرده و مایکت برنامه ی مذکور را به درخواست مخاطبین خود به فهرست برنامه ها اضافه خواهدنمود.
تیم مایکت در تمام این سال ها تلاش نموده تا بهترین امکانات را در سطحی ایده آل ارائه کند، اپ استوری جامع و کاربردی را در اختیار مخاطبین خود قرار دهد و برای محقق شدن این مهم نیز برنامه های ویژه ای داریم. علاقه مندان به استفاده از این امکانات می توانند این برنامه را از سایت مایکت بطور مستقیم دانلود کرده و نظرات و پیشنهادات خودرا بوسیله اپلیکیشن با ما در بین بگذارند.

۲۱۲۱

1400/01/05
16:19:39
5.0 / 5
1020
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
مینی کامپیوتر