گزارش مینی كامپیوتر؛

10پیش بینی فناورانه در سال جدید

10پیش بینی فناورانه در سال جدید

پیشبینی های فناورانه با وجود ادامه پاندمی کرونا از آن حکایت می کند که فناوری در سال جدید در ۱۰ حوزه با چهره های متفاوتی خویش را نشان داده است و گسترش آن در این عرصه ها بیشتر از پیش خواهد بود.


به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از مهر، در سالی که گذشت روند شیوع ویروس کرونا بر تمام وجوه زندگی انسان از کار، آموزش و بهداشت گرفته تا رفتارهای اجتماعی و ارتباط با یکدیگر تاثیر شگرفی گذاشت. یک سال قبل کسی تصور نمی کرد اپلیکیشنی برای تماس تصویری به محبوبیت عظیم برسد و کسب و کارهای بزرگ به جای برگزاری نشست های حضوری از آن استفاده کنند. در حقیقت ۲۰۲۰ سالی مملو از تغییرات دیجیتالی عظیم بود که در واکنش به شیوع ویروس کرونا به وجود آمدند. پاندمی درک انسان از قابلیت های فناوری و استفاده از آن برای ارتقای زندگی بشر را افزایش داد. هرچند هیچکس صاحب گوی پیشبینی نیست و نمی توان با قطعیت درباره سال جدید و ۲۰۲۱ میلادی و وضعیت فناوری در آن اظهار نظر کرد، اما به طور قطع در آینده نزدیک فناوری به شیوه مستمر زندگی و شغل ما را تغییر می دهد و بنظر می رسد سرعت این تغییر هم بیشتر شده است. در همین راستا در زیر ۱۰ روند برتر فناوری که بر آینده بشر بیشترین تاثیر را دارند بررسی شده است: محیط کاری دیجیتال ماندگار می شود توسعه سریع ابزارهای همکاری آنلاین در واکنش به قرنطینه ها و دستور مقامات کشورهای مختلف به ماندن مردم در خانه، سبب شده سازمان ها و شرکتهای مختلف ازراه دور برای مشتریان شان سرویس ارائه نمایند و با ساختن فضاهای دیجیتالی به افراد کمک کنند همچنان با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. بعنوان مثال «مایکروسافت تیمز» از آوریل سال قبل تابحال حدود ۳۰۰ میلیون جلسه مجازی برگزار کرده است. پیشبینی می شود، تغییر ترجیحات کارمندان و کاهش تاثیر دفاتر کاری بر آلودگی ها سبب خواهد شد این مدل هیبریدی به یک هنجار تبدیل گردد. باتوجه به آنکه هر روز قابلیت های جدیدی برای محیط های مجازی عرضه می شود، سازمان ها باید خویش را برای تحول محیط های کاری دیجیتال با سرعتی خارق العاده آماده کنند. حالا شرکتها باید زیربنای خویش را قدرتمندتر کنند تا کارمندانشان برای دومین سال شیوع پاندمی همچنان با فضای کاری ازراه دور ارتباط برقرار کنند.

به قول کارشناسان فناوری، در آینده شرکت ها از مدل هیبریدی دفتر کار در همه مواقع سال پیروی خواهند کرد که در آن افراد بیشتری دورکاری می کنند. هرچند هنوز مشخص نیست پاندمی چه زمان تمام می شود، اما تعداد کارمندان دورکار به تدریج کاهش پیدا می کند اما تعداد آنها در پایین ترین میزان به ۳۰۰ درصد سطح پیش از شیوع همه گیری خواهد رسید. به بیان دیگر خیلی از کارمندان برای مدت طولانی تری دور کار می مانند. تغییرات ابر رایانشی سرعت می گیرد هم اکنون بخش عظیمی از زندگی انسان به وضعیت آنلاین منتقل شده است. گسترش دورکاری، انفجار تجارت الکترونیک و جریان های بی شمار محتوا که در محیط خانه به سادگی در اختیار کاربر قرار می گیرد، به گسترش استفاده از فناوری ابر رایانشی و مصرف آن منجر می شود. در نتیجه چنین روندی، توسعه فناوری مذکور رشد دو رقمی خواهد داشت. هرچند خیلی از سازمان ها هنوز در مراحل اولیه توسعه و انتقال به فناوری ابر رایانشی هستند، اما گسترش دیجیتالیزه شدن فرآیند گذر به فناوری ابر را تسهیل می کند و از طرف دیگر این اتفاق به کسب وکارها کمک می نماید به سود دست یابند، کارآمدتر، نوآورتر و سریع تر باشند. امنیت سایبری در اولویت بیشتر قرار می گیرد به صورت معمول بعد از رویدادهای جهانی، پیامک ها و ایمیل های کلاهبردارانه بیشتر از پیش گسترش می یابند. متأسفانه شیوع کووید ۱۹ هم از این روند مستثنی نبود. مطالعات نشان می دهد ۴۱ درصد سازمان ها با افزایش چنین رویدادهایی روبرو شده اند. به صورت کلی ایمیل های فیشینگ و حملات بدافزاری که کارمندان دورکار را هدف می گیرند، بیشتر از پیش گسترده شده اند. ازاین رو ایمن سازی شبکه ها بیشتر از پیش اولویت کارشناسان و کسب و کارهای مختلف است. دراین زمینه آموزش هایی درباره امنیت سایبری به کارمندان اهمیت خاصی دارد. رشد اتوماسیون هوشمند و هوش مصنوعی هم اکنون ماشین های پیشرفته و مجهز به هوش مصنوعی فرآیند اتوماسیون و دیجیتالیزه شدن در اطراف ما را تسریع کرده اند. بعنوان مثال چت بات ها در فرایندهای کسب و کاری یکپارچه شده اند و باتوجه به اطلاعات کارهایی انجام می دهند، بدین سان انسان ها می توانند روی کارهای ارزشمندتر تمرکز کنند. باتوجه به آنکه فناوری ها دراین زمینه از راه ابر رایانشی قابل دسترس تر خواهند بود، خودکارسازی هوشمند و هوش مصنوعی از مرحله آزمایشی به مقیاس اجرایی منتقل شده اند.
خدمات درمانی آنلاین کووید ۱۹ به کاتالیزوری برای اجرای تغییراتی عقب مانده در صنعت خدمات درمانی منجر گردیده است. سیستم های بهداشتی در سرتاسر جهان با اتکا به فناوری های دیجیتال خدمات درمانی را از راه کانال های نوین انجام می دهند و فرایندهای نظارت بر بیمار و ردیابی تماس را پشتیبانی می کنند. در فضای جدید جهانی، تغییرات دیجیتال برای ایجاد سیستم خدمات درمانی مستحکم تر لازم است. چنین سیستم های خدمات درمانی می توانند مراقبت های یکپارچه بیمار محور عرضه کنند، از تصمیم گیرهای دقیق پشتیبانی کنند و به رشد نوآوری های مختلف همچون پیشرفت در قابلیت های عملیاتی و پشتیبانی کمک کنند. آموزش ازراه دور ماندگار می شود خیلی از دانش آموزانی که حالا به شیوه مجازی در کلاس های درسی شرکت می کنند، از این وضعیت خسته شده اند. اما بنظر می رسد آموزش آنلاین فرایندی ماندگار است و این وضعیت البته شامل بزرگسالان هم می شود. اما ایجاد چنین تغییری یعنی گذر از کلاس های درس واقعی به مجازی یک مدل ادامه دار همراه خودآموزی است که فرایندهایی در بطن آن یکپارچه شده است. گسترش تقاضا برای هوش مصنوعی اخلاق مدار قبل از این شرکت ها ماشین های یادگیری و دیگر فناوری های هوش مصنوعی را به کار می گرفتند و توجه اندکی به تاثیر اخلاقی آن داشتند. اما پیشبینی می شود در آینده ای نزدیک کاربران بیشتر به ارزش ها اهمیت دهند و کارمندان از شرکت ها انتظار دارند این فناوری را به شکلی مسئولانه به کار گیرند. طی چند سال آینده شرکت ها عامدانه کسب و کار با شرکایی را انتخاب می کنند که از هوش مصنوعی به شیوه مسئولیت پذیرانه استفاده کنند. تغییر استراتژی های ابر به سمت رایانش مرزی به صورت معمول توجه به رایانش مرزی(Edge Computing) با اینترنت اشیا مرتبط بوده است. رایانش مرزی به معنای یک الگوی محاسباتی توزیع شده است که برای بهبود زمان پاسخ و صرفه جویی در پهنای باند، محاسبات و ذخیره اطلاعات را به محلی که مورد نیاز است، نزدیک می کند. در ۲۰۲۰ میلادی نوآوری در نسل جدید ارتباطات، فناوری های ملی مبتنی بر ابر و ساختار رایانش ابری در کنار یکدیگر به دستاوردهای مهمی در یکپارچه سازی رایانش ابر به رایانش مرزی منجر می شدند. طی ۳تا۵ سال آینده شرکت ها استراتژی های ابر خویش را طوری تغییر می دهند تا خدمات مرزی بیشتری را در بر گیرد و در نتیجه سلطه فروشندگان ابر رایانشی بر بازار کاهش پیدا می کند.
نیاز جدی به توسعه نسل پنجم اینترنت
از سوی دیگر فناوری نسل پنجم اینترنت همراه در سال جدید گسترده تر می شود. احتیاج به ارتباط سریع و قابل اطمینان از چند ماه قبل بیشتر شده است. هنگامیکه همکاری دیجیتال، دورکاری و ویدئوکنفرانس ها به بخشی از زندگی انسان تبدیل شدند، باید راه هایی برای ارتقای سرعت یافت. اپراتورهای مخابراتی به روشنی می دانند فناوری ۵G مسیر مورد نیاز آنها است. حدود ۵۱ درصد شرکت هایی که از اینترنت اشیا استفاده می نمایند، به ارتقای چشم انداز نیاز کارمندان، رفتارها و عملکرد آنها اشاره کرده اند. رایانش کوانتومی پررنگ تر می شود
رایانش کوانتومی در مدیریت کووید ۱۹ کمک حال بوده است. به صورت دقیق تر این فناوری به مدیریت گسترش بیماری، جستجو برای واکسن های احتمالی و درمان های مختلف کمک کرده است. افراد به تدریج قدرت رایانش کوانتومی را درک می کنند و احتمالاً در آینده شاهد استفاده بیشتر از آن در صنایع مختلف خواهند بود.


منبع:

1400/01/07
14:37:10
5.0 / 5
1171
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
مینی کامپیوتر