نابودی باكتری های جان سخت با پوشش فسفری

نابودی باكتری های جان سخت با پوشش فسفری

به گزارش مینی کامپیوتر محققان با تولید نوعی پوشش زیستی با استفاده از فسفر سیاه مقابله با باکتری های جان سخت را ممکن کرده اند. این پوشش پس از نابودی باکتری ها خود هم به صورت خودکار از بین می رود.به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از نیواطلس، افزایش مقاومت باکتری ها در مقابل انواع آنتی بیوتیک ها به موضوعی نگران کننده مبدل شده و محققان استرالیایی برای غلبه بر این چالش یک پوشش خاص از جنس فسفر سیاه تولید کرده اند که می تواند به سرعت باکتری ها و قارچ ها را از بین ببرد و خود سپس در عرض ۲۴ ساعت تجزیه و حل می شود.
روش حمله این پوشش فسفری بگونه ای است که باکتری ها و قارچ ها نمی توانند برای مقابله با آن چاره مؤثری بیابند. این اختراع جدید می تواند جایگزینی برای داروی پنی سیلین باشد که زمانی می توانست باکتری های مختلف را نابود کند، ولی اکنون مقاومت زیادی در مقابل آن به وجود آمده است.
با از دست رفتن کارایی آنتی بیوتیک های مختلف، دانشمندان روش حمله فیزیکی به باکتری ها و قارچ ها را در دستور کار قرار داده اند. بدین منظور تاکنون از انواع تابش نور شدید، ترکیبات مختلف مسموم کننده مایع و غیره استفاده شده است.
فسفر سیاه ماده ای است که بعنوان جایگزین سیلیکون در صنعت الکترونیک مطرح شده و می تواند جایگزینی برای آنتی بیوتیک هم باشد. این ماده در حضور اکسیژن تجزیه می شود و بنابراین استفاده از آن در دنیای پزشکی ساده تر است. در نتیجه این فرآیند گونه هایی از اکسیژن واکنشی تولید می شود که به غشای خارجی باکتری ها و قارچ ها صدمه می رساند و در نهایت سبب از بین رفتن آنها می شود.
در نهایت فسفر سیاه به صورت کامل تجزیه می شود و همین مسئله باعث می شود از این طریق صدمه ای به سلول های بدن نرسد. این روش در شرایط آزمایشگاهی برای نابودی پنج نوع باکتری و قارچ با موفقیت به کار گرفته شده که عبارتند از E. coli و MRSA و تعدادی قارچ مانند Candida auris. مدت زمان مورد نیاز برای اثربخشی این روش درمانی تنها دو ساعت است و طی این مدت ۹۹ درصد از باکتری ها و قارچ ها نابود می شوند و ظرف مدت ۲۴ ساعت هم فسفر سیاه تجزیه شده و از بین می رود.


منبع:

1400/01/26
11:55:31
5.0 / 5
902
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر