مشاور عالی فرماندهی معظم كل قوا:

ایران باید حضور مؤثری در فضا داشته باشد

ایران باید حضور مؤثری در فضا داشته باشد

به گزارش مینی کامپیوتر مشاورعالی فرماندهی معظم کل قوا با اعلان اینکه بشریت تا 30 سال دیگر با جهانی جایگزین روبرو می شود، اظهار داشت: باید جایگاه ایران را برای دنیای جدید تعریف کنیم؛ ایران باید حضور موثر در فضا داشته باشد.به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، سردار سرلشکر پاسدار دکتر سید یحیی رحیم صفوی، دستیار و مشاور عالی فرماندهی معظم کل قوا به دعوت رییس پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات از توانمندی های تحقیقاتی و اجرائی این پژوهشگاه بازدید کرد.
ایران باید در فضا حضور مؤثری داشته باشد
وی در جمع مدیران و پژوهشگران پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به روندهای تغییر و تحولات جهانی و لزوم آینده پژوهی اظهار داشت: جهان فعلی با سرعتی بالا درحال تغییر و تحول است و بشریت تا سی سال آینده با جهانی جایگزین روبرو خواهد شد و باید برای دنیای جدید، جایگاه ایران را تعریف نماییم.
سرلشکر صفوی در ادامه با تبیین روندهای کلان تغییرات جهانی اظهار داشت: برمبنای پیش بینی ها، تا سال ۲۰۵۰ میلادی جمعیت جهان به حدود ۹ میلیارد و ۸۰۰ میلیون نفر خواهد رسید، جمعیت شهر نشین بالای ۷۵ درصد جمعیت جهان را شکل می دهند و پیشرفت تکنولوژی های جدید در حل مشکلات جمعیت تأثیر شگرفی ایفا خواهدنمود.
وی افزود: با کاهش نسبی فقر و گسترش طبقه متوسط در جهان و گسترش دستاوردهای آموزشی و استفاده همگانی از ارتباطات و فناوری های جدید، خصوصاً در حوزه های تولید و ساخت در همه عرصه ها، افراد بشر قدرتمند می شوند.
سرلشکر صفوی با اشاره به توسعه تکنولوژی های جدید مبتنی بر تکنولوژی های فضایی و حضور در فضا بعنوان یکی از روندهای کلان تغییرات جهانی اضافه کرد: ایران باید در فضا حضور مؤثری داشته باشد و امسال چندین ماهواره با کاربردهای مختلف به فضا پرتاب کند. نیروهای مسلح می توانند در این عرصه پیشتاز باشند.
جابجایی قدرت از غرب به شرق درحال شکل گیری است
سرلشکر صفوی تغییرات بنیادین در جابه جایی قدرت را یکی دیگر از روندهای کلان تغییرات جهانی دانست و افزود: به نظر بیشتر صاحب نظران ژئوپلیتیک حوزه های روابط بین الملل و علوم سیاسی، در قرن حاضر جابه‎جایی قدرت از غرب عالم به شرق عالم به آرامی درحال شکل گرفتن است و مبانی قدرت عبارتست از اقتصاد، فرهنگ و علوم و تکنولوژیهای جدید و جغرافیا.
به گفته وی، جهان فعلی شاهد چند قطبی شدن قدرت خواهد بود که یکی از قدرت های مطرح جهان فعلی قدرت آسیا مرکب از چین، هند، ژاپن و روسیه است و از طرف دیگر بروز و ظهور قدرت جدید جهان اسلام باتوجه به توانمندی های فرهنگی و تمدنی و اقتصاد مبتنی بر انرژی فسیلی و قدرت فناوری و جمعیت و جغرافیای به هم پیوسته از اقیانوس اطلس تا اقیانوس آرام، حتمی و قطعی است.
وی اضافه کرد: جمهوری اسلامی ایران بعنوان یک قدرت منطقه ای در غرب آسیا لازم است بر مبانی قدرت چهارگانه فوق، روابط خودش را با قدرت های آسیایی و کشورهای پیرامونی یعنی ۱۵ کشور همسایه و کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی مشخص نماید.
مشاور عالی مقام معظم رهبری قدرت گیری شرکت های بزرگ اقتصادی را یکی دیگر از روندهای تغییرات قدرت جهانی دانست و اظهار داشت: با پیشرفت محیرالعقول فناوری نوین، بازیگران غیر دولتی و شرکت های بزرگ اقتصادی احتمالاً سردمدار رویارویی با دولت ها خواهند بود.
لزوم برنامه ریزی کلان برای تبیین جایگاه ایران در ۳۰ سال آینده
این استاد دانشگاه با بیان لزوم برنامه ریزی کلان و طولانی مدت و تبیین جایگاه کشور در قدرت جهانی طی ۳۰ سال آینده اظهار داشت: بنظر می رسد کشور و ملت ما و دولت ها باید برنامه ۳۰ سال آینده خودرا مشخص کنند و دولت ها باید با یک نگاه آینده پژوهانه به روندهای جهانی جایگاه کشور را در ۳۰ سال آینده ترسیم کنند. یکی از این حوزه ها حوزه تکنولوژی های جدید است که باید جایگاه کشور در این عرصه مشخص شود.
وی افزود: دولت آینده باید سند استراتژیک جامع شامل تمام حوزه های علمی – فناوری را در برنامه بگنجاند. تا ۳۰ سال آینده احتمالاً جمعیت کشور با همین نرخ رشد به حدود ۱۰۰ میلیون نفر نزدیک خواهد شد و جمعیت شهر نشین ما به بالای ۷۰ درصد خواهد رسید. تامین نیازهای اساسی این جمعیت از غذا – پوشاک، آب و مسکن و بهداشت و اشتغال و … برای دولت مردان آینده یک اصل است.
رئیس پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی در ادامه به زمینه های همکاری بین پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات و این پژوهشگاه در پی عقد تفاهم نامه همکاریهای علمی و پژوهشی که قبلاً به امضا رسیده بود، پرداخت.
سرلشکر صفوی از پژوهشکده ها و آزمایشگاه های پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات همچون آزمایشگاه سنجش EIRP وسایل برد کوتاه، امنیت و مرکز داده و … بازدید کرد و با دستاوردهای علمی پژوهشی پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات آشنا شد.
همچنین در این دیدار وحید یزدانیان رییس پژوهشگاه ICT گزارشی از کارهای اخیر پژوهشگاه همچون مخابرات ماهواره، پروژه ذائقه سنجی، هوش مصنوعی، سوپر کامپیوتر سیمرغ و سامانه پیش بینی کرونا و … ارائه کرد.
تفاهم نامه همکاریهای علمی و پژوهشی، قبل تر میان پژوهشگاه علوم و معارف دفاع مقدس و پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با هدف هم افزایی در پیشبرد ماموریت ها و وظایف علمی- پژوهشی منعقد شده بود.
در این دیدار بر ارتقای راندمان و بهره برداری علمی و پژوهشی بوسیله به اشتراک گذاری تجارب و دستاوردها و برقراری تعامل و همکاری پژوهشی مؤثر در زمینه های تخصصی بین دو مجموعه، همین طور طراحی و اجرای پروژه های تحقیقاتی در سطوح راهبردی، بهره برداری و استفاده مشترک از بانکهای اطلاعات علمی چاپی و دیجیتال، بهره گیری مشترک از سرمایه انسانی علمی و پژوهشی، همکاری در فرایندهای علمی و پژوهشی و نیز همکاری و مشارکت در برگزاری کارهای مشترک فرهنگی، کارگاه های آموزشی، نشست و همایش های تخصصی و تولید آثار علمی- پژوهشی تاکید گردید.


منبع:

1400/03/13
11:25:53
5.0 / 5
912
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر