در گزارش مینی كامپیوتر اعلام شد؛

اسامی ۱۰ دستگاه اجرائی برتر در شفافیت اطلاعات

اسامی ۱۰ دستگاه اجرائی برتر در شفافیت اطلاعات

به گزارش مینی کامپیوتر دبیر شورای اجرائی فناوری اطلاعات با بیان اسامی دستگاه های اجرائی برتر در شاخص ارتقای شفافیت و دسترسی آزاد به اطلاعات عمومی، اظهار داشت: نتایج ارزیابی عملکرد 140 دستگاه به رییس جمهور ارائه شد.


رضا باقری اصل در گفتگو با خبرنگار مهر، با اعلان اینکه موضوع شفافیت و دسترسی آزاد شهروندان به داده های باز دستگاه های اجرائی مبتنی بر تکالیف قانونی و مقرراتی که شفافیت را الزامی کرده در جلسه شانزدهم شورای اجرائی فناوری اطلاعات (۱۳ مهرماه ۹۹) به تصویب رسیده است، اظهار داشت: نتایج ارزیابی عملکرد دستگاهها در اجرای این مصوبه، روز گذشته در جلسه بیست و یکم شورای اجرائی فناوری اطلاعات به رییس جمهور و اعضای شورا ارائه شد. باقری اصل افزود: اسامی ۱۰ دستگاه برتر در شفافیت اطلاعات از بررسی عملکرد ۱۴ شاخص شفافیت در بیش از ۱۴۰ دستگاه اجرائی مطابق با معیارهای این مصوبه به دست آمده است و روز شنبه هفته آتی لینک کامل گزارش آن شامل جزییات و امتیازهای ستاندن شده در وبگاه EGOVERMENT.IR در اختیار عموم قرار می گیرد.
اسامی ۱۰ دستگاه برتر در شفافیت اطلاعات
باقری اصل اشاره کرد: تمامی دستگاه های اجرائی مکلف هستند زیردرگاه یا سایت شفافیت را تحت دامنه رسمی دستگاه (.shafaf) ایجاد و بوسیله آن، داده های مدنظر این مصوبه را ظرف سه ماه در دسترس مردم قرار دهند. وی هدف از این مصوبه را تسهیل در تعاملات الکترونیکی شهروندان با دستگاه های اجرائی، ارتقای شفافیت دستگاه های اجرائی، دسترسی مردم به داده عمومی و ایجاد یکپارچگی و تسهیل فرآیندهای تجاری و خدمات عنوان نمود. باقری اصل اظهار داشت: موضوع فاکتورهای شفافیت داده های دولتی شامل دسترسی آزاد به اطلاعات مربوط به هزینه کرد و عملکرد مالی سالانه دستگاه های اجرائی و نهادهای وابسته، معاملات دولتی، تفاهمنامه ها، موافقتنامه ها، قراردادها و روش انتخاب آنها، دارایی های غیرمنقول و اموال امانی (مالی و سرمایه ای) و آمار و اطلاعات عملکرد اجرای برنامه های توسعه ای دستگاهها می شود. وی افزود: در همین حال لزوم شفافیت در حوزه تکالیف قانونی و برنامه های راهبردی، قوانین، مقررات و پیش نویس مصوبات مربوط به دستگاه های اجرائی، کلیه مجوزهای صادره به همراه لیست گیرندگان مجوز، برنامه های توسعه و راهبردی دستگاهها، فرآیندهای استخدام و تخصیص پست، صورتجلسات شوراها، هیئت عامل و هیئت مدیره، نشر کلیه اسناد مربوط به سفارش، اجرا و نتایج حاصل از پژوهش، معرفی مدیران دستگاه اجرائی و تولید و در دسترس قرار دادن کلیه اطلاعات قابل استفاده برای کسب وکارها، در این مصوبه تاکید گردیده است. دبیر شورای اجرائی فناوری اطلاعات اشاره کرد: بدین جهت تمامی دستگاه های اجرائی مکلف هستند که داده ها، فراداده ها و اطلاعات موردنیاز کسب وکارها و شهروندان را در درگاه یکپارچه داده های باز کشور Data.Gov.IR در دسترس قرار دهند. بگفته باقری اصل، دراین زمینه سازمان فناوری اطلاعات نیز مسئول ایجاد، نگهداری و توسعه درگاه مذکور بوده و باید نسبت به ایجاد امکان درخواست داده های موضوع این مصوبه برای شهروندان اقدام نماید. در همین حال کلیه دستگاه های اجرائی موظف به همکاری با این سازمان هستند.


منبع:

1400/03/29
11:20:01
5.0 / 5
802
تگهای خبر: تولید , خدمات , سایت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
مینی کامپیوتر