مراكز علمی باید نیازهای داخل كشور را برآورده كنند

مراكز علمی باید نیازهای داخل كشور را برآورده كنند

به گزارش مینی کامپیوتر مسئول بسیج عملی، پژوهشی و فناوری کشور اظهار داشت: مراکز علمی باید بتوانند نیازهای داخلی کشور را در حوزه های مختلف برآورد کنند.


دکتر مهدی رحیمی روز دوشنبه در آئین راه اندازی قرارگاه علمی بسیج شورای علمی پاکدشت که در پردیس دانشگاهی ابوریحان این شهرستان برگزار شد عنوان کرد: امروز برای رسیدن به مرجعیت علمی باید به تولید علومی پرداخت که کشور در آن مزیت نسبی دارد که این امر با کمک بسیج اساتید دانشگاهی، بعنوان سرمایه های اصلی پیشرفت و توسعه کشور میسر می شود.

وی اظهار داشت: امروز دشمنان ما در عرصه های علوم، روی فناوری های جدیدی کار کرده اند تا مراکز علمی در رویارویی با آن، با غافلگیری مواجه شوند، که نمونه آنرا میتوان در مقابله با بیماری کرونا مشاهده کرد.

مسئول بسیج عملی، پژوهشی و فناوری کشور با تاکید بر ضرورت پیشرفت و توسعه مدیریت بسیجی و جهادی اظهار داشت: اگر می خواهیم در توسعه علمی قاعده شکنی نماییم، باید به مدیریت بسیجی و جهادی روی آوریم که هر جا به این مدیریت اعتماد کردیم، پیشرفت و پیروزی نصیب کشور شد.

رحیمی با تاکید بر ضرورت بسیج تمامی ظرفیت های علمی و فناوری کشور اظهار داشت: امروز اولویت سازمان بسیج، به کارگیری از تمامی ظرفیت های علمی و فناوری کشور است تا بتوان به واسطه این مهم و برنامه ریزی طراحی شده دردو نفشه راه ۵ ساله، به مرجعیت علمی دست یافت.

وی اظهار داشت: برای رسیدن به مرجعیت علمی، باید راه میان بر را برگزیده و روی علوم و فناوری های مرز شکن کار نماییم.

مسئول بسیج عملی، پژوهشی و فناوری کشور با تقسیم بندی علوم به سطوح مختلف اظهار داشت: یکی از سطوح علمی کشور، علوم وارداتی است که ما آنرا تقلید و مصرف می نماییم. و دیگر سطح علم، آنهایی است که با طراحی معکوس توانسته ایم از آن استفاده نماییم.

وی عنوان کرد: دانشگاه های سطح یک کشور، آموزش محور، سطح دو پژوهش محور و سطح سه و نسل جدید، دانش بنیان محورند که عمده وظایف علمی آن بر عهده اساتید است.

رحیمی اظهار داشت: برای آن که بتوانیم نیاز جامعه را توسط مراکز علمی و دانشگاهی برآورده نماییم، لازم است تا در نظام انتخاب اعضای هیأت علمی، تجدید نظری صورت گیرد.

وی تاکید کرد: برای مرتفع ساختن شکاف علمی کشور، باید در تولید علم و فناوری جهش بوجود آورده و فناوری، نفوذ بیشتری در صنایع داشته باشند.

مسئول بسیج عملی، پژوهشی و فناوری کشور اظهار داشت: در جهش تولید هم باید فعالیت خویش را از بازار داخل به سمت صادرات محصولات سوق دهیم، بازار داخلی نمی تواند جهشی در تولید ایجاد نماید و لااقل باید بتوانیم جمعیت ۶۰۰ میلیون نفری کشورهای حاشیه خویش را زیر پوشش قرار دهیم.

وی ادامه داد: بسیج اساتید کشور باید بتواند نسلی تربیت کند که در حوزه های مختلف، قدرت مدیریت کشور را داشته باشد، افرادی متعهد که به درستی تربیت شده و به مسائل و علوم زمانه خود تسلط کافی داشته باشد.
منبع:

1400/04/04
18:27:33
5.0 / 5
791
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر