تولید آلیاژ منحصر به فرد برای حمل و نقل هوایی و راه آهن

تولید آلیاژ منحصر به فرد برای حمل و نقل هوایی و راه آهن

مینی کامپیوتر: دانشمندان آلیاژ آلومینیوم حرارتی منحصر به فرد با مقاومت بالا ساخته اند که می تواند جایگزین هادی مس گران تر و سنگین در هواپیما و حمل و نقل ریلی پرسرعت شود.


به گزارش روز شنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا، تحقیقات دانشگاه ملی تحقیقاتی فناوری MISIS به همراه همکاران آنها در مرکز تحقیق و تولید هیدرودینامیک مغناطیسی (شهر کراسنویارسک) در روسیه در مجله Materials Letters انتشار یافته است.
این پژوهشگران روشی را برای تولید یک سیم منحصر به فرد با مقاومت بالا و مقاوم در مقابل حرارت ارائه کرده اند. این سیم از آلیاژ آلومینیوم تولید شده است که در ابتدا به شکل یک قطعه بلند، قطر حدود ۱۰ میلی متر و در قالب الکترومغناطیسی ریخته می شود.
دانشمندان موفق شدند یک ساختار گرمایی پایدار (حداکثر تا ۴ هزار سانتی گراد) به دست آورند که بطور قابل توجهی از آلیاژهای آلومینیوم شناخته شده در پایداری حرارتی که خواص آنها ۲۵۰ تا ۳ هزار سانتی گراد است، پیشی می گیرد.
نیکلای بلوف پروفسور گروه قالب سازی فلزات دانشگاه ملی تحقیقاتی فناوری MISIS اظهار داشت: «پیش از این اهتمام بر این بود که آلیاژهایی با ساختار مشابه با بهره گیری از یک تکنولوژی پیچیده و گران قیمت، همچون تبلور فوق سریع مذاب، دریافت گرانول و روش های دیگر متالوژی پودر ساخته شود.»
محققان دانشگاه ملی تحقیقاتی فناوری MISIS بدون استفاده از عملیات همگن سازی و خنک سازی سنتی برای آلیاژهای آلومینیوم، تغییر شکل مستقیم یک نمونه کار با طول بلند –نورد و پروسه کشش- را انجام دادند. خاصیت اصلی فناوری ارائه شده آنها حالت های ریخته گری و بازپخت است که بدست آوردن ساختاری از نانوذرات با ثبات حرارتی حاوی مس، منگنز، زیرکونیوم را ممکن می سازد.
تارگوم آکوپیان استاد گروه قالب سازی فلزات دانشگاه ملی تحقیقات فناوری MISIS توضیح می دهد: «از این آلیاژ سیم مقاوم در مقابل حرارت با مقاومت بالا دریافت کردیم. حالا درحال تعیین خصوصیات فیزیکی و مکانیکی هستیم و نتایج اولیه هم اکنون بسیار چشم گیر است. حالا درحال برنامه ریزی برای ثبت اختراع روش تولید این سیم هستیم.»
از هادی های مقاوم در مقابل حرارت بالا با مقاومت بالا می توان بجای هادی های مس گران تر و سنگین تر در حمل و نقل سریع هواپیمایی و راه آهن استفاده نمود. به عقیده پژوهشگران فناوری منحصر به فرد و ارزان ممکنست مورد توجه تولید کنندگان محصولات نیمه کاره تغییر یافته از آلیاژهای آلومینیوم قرار گیرد.
نتایج اصلی کار تحت حمایت مالی بنیاد علمی روسی با شماره ۲۰-۱۹-۰۰۲۴۹ انجام شده است.منبع:

1400/04/05
19:45:46
5.0 / 5
813
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
مینی کامپیوتر