تشخیص فوری عفونت با بهره گیری از گوشی هوشمند

تشخیص فوری عفونت با بهره گیری از گوشی هوشمند

مینی کامپیوتر: پژوهشگران بتازگی دستگاهی ساخته اند که به گوشی هوشمند متصل شده و قادر به شناسایی انواع باکتری است.به گزارش روز شنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از تارنمای خبری ساینس، این دستگاه متشکل از دو بخش است. بخش اول یک سنسور الکترونیکی دوکاناله در یک تراشه و بخش دوم دستگاه یک پردازشگر شبیه به USB است که سنسور به آن متصل می شود.

تراشه این دستگاه حاوی آنزیم های DNA است که قادرند با پروتئین های تولید شده توسط باکتری ها واکنش دهند. این دستگاه با دریافت نمونه خون، ادرار و بزاق اطلاعاتی را تولید می کند که ازطریق یک نرم افزار در مدتی کمتر از یک ساعت تجزیه و تحلیل شده و نتایج آن توسط گوشی به نمایش در می آید.

محققان دانشگاه مک مستر در کانادا در آزمایش های اولیه توانستند باکتری خطرناک E. coli را با موفقیت در نمونه های ادرار شناسایی کنند. بگفته پژوهشگران این دستگاه قادر می باشد با بهره گیری از انواع آنزیم های DNA گونه های مختلف باکتری ها را تشخیص دهد.

در حال حاضر تشخیص وجود باکتری در بدن بیمار بوسیله انجام آزمایش های بالینی با بهره گیری از نمونه مایعات بدن و در آزمایشگاه ها انجام می پذیرد. این کار چندین روز به طول می انجامد و دسترسی به تجهیزات آزمایشگاهی موردنیاز در کشورهای در حال توسعه و خیلی از نقاط دورافتاده امکان پذیر نیست، اما این دستگاه جدید امکان تشخیص وجود باکتری را بسادگی و در کمتر از یک ساعت فراهم می آورد.

اکنون پژوهشگران در تلاشند تا این دستگاه را برای تشخیص انواع ویروس ها همچون ویروس کووید ۱۹ آماده کنند.

گزارش کامل این تحقیقات درنشریه Nature Chemistry انتشار یافته است.منبع:

1400/04/05
23:33:13
5.0 / 5
1120
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
مینی کامپیوتر