راه روشن ایران در پیشتازی در عرصه نانو سعید سركار

راه روشن ایران در پیشتازی در عرصه نانو سعید سركار

به گزارش مینی کامپیوتر با آخر سه ماهه نخست سالجاری و ورود موفق فناوری و محصولات دانش بنیان ایران ساخت بخصوص در حوزه تجهیزات سلامت، تولید ماسک و فرآورده های ایمنی به بازارهای بین المللی، ایران نشان داده است که راه روشنی در فتح بازارهای جهانی و پیشتازی در عرصه علم و فناوری نانو پیش رو دارد.


با وجود تمامی دیدگاه های مغرضانه و نفرت افکنی های دشمنان نسبت به توانمندی های کشورمان، ایران در راه توسعه دانش و فناوری گام هایی بلند و روبه جلو پیموده است که بر هیچ کس پوشیده نیست.
ایران با عزم ملی که حدود یک دهه پیش شکل گرفت و با وجود همه موانع و مشکلات همچون تحریم های ظالمانه توانست با اهتمام جدی به پیشرفت فناوری نانو در بخش نخست سیاستگذاری، به جایگاه کنونی خود در نانوفناوری برسد.
جمهوری اسلامی ایران با برنامه ریزی مستمر در فناوری نانو و انجام برنامه های حمایتی، آموزشی و ترویجی توانست گفتمان نانو فناوری را در طول دهه نخست توسعه فناوری نانو ترویج کند و در دهه دوم برای پیشرفت این فناوری در بین مخاطبان مختلف از عموم مردم تا جامعه علمی، فناوران و شرکتهای مختلف و فراهم آوردن زیرساخت های مناسب برای توسعه این فناوری گام بردارد.
برنامه ای که به کمک آن توانستیم ضمن ارتقای بنیان های عملی و تحقیقاتی توسعه فناوری نانو و اشراف علمی بر این حوزه بر مبنای یک الگوی پیشرفت درون زا و برون نگر، به دستاوردهای قابل توجهی دست یابیم و اثبات نماییم که اگر بخواهیم، می توانیم در یک فناوری پیشرفته و نوظهور صرفاً بهره بردار نباشیم بلکه در توسعه آن نقش جدی ایفا نماییم.
قرارگرفتن در میان کشورهای برتر جهان در عرصه تولید علم نانو، توسعه فناوری های پیشرفته نانو در داخل کشور، تولید محصولات و تجهیزات مبتنی بر این فناوری ها و رسوخ آن به صنایع موجود کشور، بخشی از دستاوردهای کشور در زمینه فناوری نانو هستند که بر کسی پوشیده نیست.
جهش علمی نانو و توسعه دانش آن در بین اقشار دانشگاهی و علمی کشور، حالا به بار نشسته و در عرصه تولید محصولات نانو ایران ساخت و افزایش حجم فروش آنها قابل مشاهده می باشد.
ابتدای دومین گام از مسیر پیشرفت فناوری نانو، یکی از موارد و اولویت های مهم در جهت توسعه محصولات داشن بنیان ایران ساخت است و توانستیم در این حوزه هم به موفقیت های قابل ملاحظه ای دست پیدا نماییم.
موارد مختلف صادرات محصولات ایرانی به کشورهای مختلف در ۵ قاره جهان نمونه موفقی از این دستاورد پرارزش است که نشان از توان بالای شرکتهای ایرانی در ورود به بازارهای بین المللی دارد.
اما برنامه بعدی نانوفناوری در آینده پیش رو، بر پیشتازی ایران در بخش دانش، فناورانه و دانش بنیان مستقر است.
بر اساس سندگسترش کاربرد فناوری نانو در افق ۱۴۰۴ با اجرای برنامه دوم پیشرفت نانو، فرایند بهره برداری از آثار اقتصادی و اجتماعی فناوری نانو و مشارکت در مسابقه جهانی در این حوزه رقم می خورد.
سیاست ها و برنامه های توسعه فناوری نانو در دوره ۱۰ ساله دوم تا افق ۱۴۰۴ بر مرجعیت علمی و پرورش پژوهشگران ایرانی تراز اول جهان، توسعه و تجاری سازی فناوری های نانو با نوآوری جهانی، صنعتی سازی و تحول در صنایع موجود کشور بر پایه پژوهشها و فناوری های بومی نانو متمرکز شده است.
اما یکی دیگر از لزوم ها برای یکه تازی ایران در عرصه نانوفناوری، توسعه همکاری علمی، فناوری و صنعتی بین المللی در چارچوب تبادلات چندسویه بر اساس یک رابطه تعامل محور در جهت پیشرفت توانمندی های فناورانه است؛ به صورتی که صرفاً دریافت کننده نانو و مصرف کننده آن نباشیم و بتوانیم تجربیات و توانمندی هایمان را به دیگر کشورها عرضه نماییم.
یکی دیگر از برنامه های اولویت دار ستاد توسعه فناوری نانو، وارد کردن این فناوری به زندگی مردم جامعه است؛ به صورتی که با توسعه و تولید محصولات و خدمات کارآمد نانو، شاهد ارتقای نقش آفرینی فناوری نانو در افزایش کیفیت زندگی مردم باشیم.
با آخر سه ماهه نخست سالجاری و ورود موفق فناوری و محصولات دانش بنیان ایران ساخت بخصوص در حوزه تجهیزات سلامت، تولید ماسک و فرآورده های ایمنی به بازارهای بین المللی، ایران نشان داده است که راه روشنی در فتح بازارهای جهانی و پیشتازی در عرصه علم و فناوری نانو پیش رو دارد.
*دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری


1400/04/10
12:42:24
5.0 / 5
838
تگهای خبر: تولید , خدمات , دانشگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
مینی کامپیوتر