با ابلاغ وزیر ارتباطات؛

اتصال شبكه دولت به مركز ملی تبادل اطلاعات كشور

اتصال شبكه دولت به مركز ملی تبادل اطلاعات كشور

مینی کامپیوتر: وزیر ارتباطات مصوبه شورای اجرائی فناوری اطلاعات در خصوص لزوم الحاق شبکه دولت به مرکز ملی تبادل اطلاعات کشور (NIX) را به کلیه دستگاههای اجرائی ابلاغ نمود.


به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از مهر، سومین مصوبه جلسه ۲۱ شورای اجرائی فناوری اطلاعات با استناد به ماده (۴) قانون وظایف و اختیارات وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ماده (۵) اساسنامه شورای اجرائی فناوری اطلاعات و بند ۶ ماده (۳) بخشنامه داخلی این شورا، در امتداد اجرای بند «ث» ماده ۶۷ قانون برنامه ششم توسعه درباب ایجاد زیرساخت و اعمال مدیریت یکپارچه برای ارائه کلیه خدمات دولت الکترونیک همراه با ارتقای سطوح کمی و کیفی خدمات دولت الکترونیکی توسط وزیر ارتباطات ابلاغ گردید. این مصوبه با عنوان «یکپارچه سازی زیرساخت شبکه دولت الکترونیکی و الحاق شبکه دولت به این شبکه» بعد از تائید رییس جمهور از طرف محمدجواد آذری جهرمی به تمامی دستگاه های اجرائی ابلاغ گردیده است. الزامات یکپارچه سازی زیرساخت شبکه دولت الکترونیکی و الحاق شبکه دولت به مرکز ملی تبادل اطلاعات شامل موارد زیر است. ماده ۱- در اجرای احکام مندرج در بخش ارتباطات قانون برنامه ششم توسعه (مشخصاً بند ث ماده ۶۷ ق. ب. ششم و تبصره های ذیل آن) و بمنظور تحقق ایجاد زیرساخت یکپارچه ارائه کلیه خدمات دولت الکترونیک همراه با ارتقای سطوح کمی و کیفی خدمات دولت الکترونیکی و نیز اعمال مدیریت یکپارچه، باهدف استفاده بهینه از امکانات مادی و معنوی موجود در این عرصه و تجمیع این منابع برای ارائه کلیه خدمات بین دستگاهی و خدمات موردنیاز مردم و کسب وکارها به دستگاه های اجرائی، موضوع ماده ۲۹ قانون برنامه ششم و همین طور ذینفعان و خدمت گیرندگان دستگاه های اجرائی، بخش مربوط به تبادل داده و اطلاعات بین دستگاه های اجرائی و دستگاه های اجرائی با واحدهای تابعه خود در شبکه پیام دولت، از نهاد ریاست جمهوری به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات منتقل شده و به شبکه بین دستگاهی و شبکه اختصاصی دستگاه های اجرائی ذیل مرکز ملی تبادل اطلاعات (NIX) ملحق می شود. تبصره ۱- پروسه انتقال توسط رییس دفتر رییس جمهور و سرپرست نهاد ریاست جمهوری به استانداران و مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات و امنیت ریاست جمهوری ابلاغ و ظرف یک ماه انتقال باید انجام گیرد. حین انتقال با همکاری دو طرف و پس ازآن وزارت ارتباطات نسبت به پایداری و برقراری خدمات شبکه دولت الکترونیکی متعهد خواهد بود. ماده ۲- نقطه دسترسی شخص رؤسای قوا و معاونین، وزرا، استانداران، سایر اعضای هیئت دولت، رؤسای دستگاه های ملی و سایر مقامات به تشخیص رییس دفتر رییس جمهور برای ارتباط اختصاصی، بوسیله شبکه امن اختصاصی مستقل از شبکه پیام دولت و شبکه دولت الکترونیکی بوده و به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات منتقل نمی گردد. این شبکه امن با نقاط خاص و محدود هیچ نوع اشتراکی با دیگر شبکه ها نداشته و تحت مدیریت نهاد ریاست جمهوری اداره و مخصوص تبادل پیام بین مقامات مذکور است. در همین زمینه امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات و رییس سازمان فناوری اطلاعات ایران در اینستاگرام نوشت: بالاخره مصوبه انتقال ‎ شبکه دولت به سازمان فناوری اطلاعات ایران تصویب گردید.
به این فکر می کنم اگر این انتقال زودتر روی داده بود، چقدر امکان ارائه خدمات دولت الکترونیک به شهروندان بهتر بود. هم افسوس می خورم از بروکراسی زمان بر و هم از این اصلاح ساختاری به نتیجه رسیده، خوشحالم. وی با اعلان اینکه در چند ماه اخیر، بخش عمده ای از فعالیت هایمان ‎برای آیندگان است، اضافه کرد: زیرساخت هایی که شروع یا تکمیل می شوند همراه با عدم قطعیت است؛ اینکه مدیران بعدی چگونه از آن بهره خواهند گرفت. به این فکر می کنم اگر چند سال پیش آنها بودند، چقدر می توانست در پیشرفت فناوری اطلاعات تأثیر بگذارد.

‏معاون‬ وزیر ارتباطات ابراز امیدواری کرد که این اصلاح ساختاری بتواند زمینه ساز خدمات بهتر دولت الکترونیکی برای شهروندان، در دوره بعدی باشد و اظهار داشت: تمامی تلاش تیم ما آنست که برای مدیران بعدی تا حد ممکن بتوانیم میراث درست تر و بهینه ای بجای بگذاریم و باور داریم این میراثی برای ایران و ایرانیان است. به گفته ی ایشان، ‏شبکه دولت تا کنون برای مکاتبات اداری استفاده می شد و در ۳۳ هزار نقطه تا سطح بخشداری از آن استفاده می کردند، که با الحاق به مرکز ملی تبادل اطلاعات کشور (NIX) امکان استعلام و تبادل بانکهای اطلاعاتی نیز روی همین شبکه امکان پذیر خواهد شد.‬ ‏به این ترتیب دیگر سازمان های دولتی برای دریافت اطلاعات، استعلام یا صدور مجوز نیازی به مکاتبات اداری و نامه نگاری و اتلاف زمان و سردرگمی شهروند نخواهند داشت. رییس سازمان فناوری اطلاعات اشاره کرد: امیدوارم با این یکپارچگی بهره برداری از خیلی از خدمات به سرعت عملیاتی شود و در زمان کوتاهی شاهد آن باشیم ‏و حالا در این روزهای انتهایی، به همان اندازه که باید کوشش کرد برای تصویب برخی تصمیم های ضروری برای توسعه، هم زمان همان قدر هم باید‬ کوشش کرد برای جلوگیری از تصویب تعدادی از تصمیم های ضدتوسعه.


منبع:

1400/04/10
22:37:05
5.0 / 5
960
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر