شركت های دانش بنیان پیشران های توسعه اقتصادی ایران

شركت های دانش بنیان پیشران های توسعه اقتصادی ایران

مینی کامپیوتر: رئیس جمهوری می گوید تعداد شرکت های دانش بنیان در هشت سال قبل از 55 مورد به پنج هزار و 200 مورد رسیده است. این مساله زمانی اهمیت می یابد که بدانیم شرکت های دانش بنیان می توانند اقتصاد ایران را از شرایط موجود برهاند و به سمت اقتصاد پایدار حرکت دهند.


روحانی می گوید شرکت های دانش بنیان خیلی از نیازهای کشور را در دوران مقابله با کرونا رفع کردند.
شاید این جمله رئیس جمهوری ساده به نظر بیاید اما واقعیت این است که در دنیای پرتحول امروز، زیربنای اقتصادهای صنعتی، از محوریت منابع به سمت محوریت سرمایه های فکری جابه جا شده و به همین دلیل عامل دانش بصورت بیش از پیش پراهمیت تر می شود.
به همین دلیل است که شکل جدیدی از سازمان ها نیاز است، سازمان هایی که مبتنی بر دانش شناخته شده و دانش بنیان نامیده می شود و الان تبدیل به عاملی حیاتی برای توسعه اقتصادی هر کشوری شده است.
نظام اقتصادی دنیا امروز مبتنی بر اقتصاد دانش بنیان است که موتور رشد و توسعه بشمار می رود بدین سبب چاره ای جز تحولات اساسی اقتصاد ایران در این راه نیست.
روحانی به فعالان بخش تولید خاطرنشان کرده، در امتداد بهبود فضای کسب وکار، در قالب طرحی که در ۵ استان به اجرا گذشته شده، زمان دوره کسب مجوز از ۷۲ روز به ۷۲ ساعت کاهش یافته است که این روند در دیگر استانها هم اجرا می شود.
برهمین اساس گفته شده بیش از۲ هزار میلیارد تومان قرارداد بین دانشگاه ها و بخش صنعت منعقد شده است که نشان میدهد ارتباط بین دانشگاه ها و بخش صنعت و تولید ارتقا یافته است، حلقه ارتباطی که بارها بر متصل نبودن آن در کشورمان تاکید گردیده است.

اقتصاد دانش بنیان چیست؟

اصطلاح اقتصاد دانش بنیان در سالهای پایانی قرن بیستم پدیدار شد. گرچه تعریف واحدی برای این مفهوم بین کارشناسان وجود ندارد، اما مولفه های مهمی در همه تعاریف وجود دارد که این نظام را از اقتصاد صنعتی متمایز می کند؛ همچون این خاصیت ها بهره گیری از نوآوری، دانش و فناوری است.
با در نظرگرفتن این مولفه ها، می توان تعریف نسبتاً جامعی از اقتصاد دانش بنیان ارائه داد: اقتصاد دانش بنیان نظامی اقتصادیست که در آن، تولید و توزیع و مصرف دانش بر پایه نوآوری و اطلاعات انجام می پذیرد.

شرکت دانش بنیان چیست؟
شرکت های دانش بنیان، موسسات خصوصی یا تعاونی هستند که بمنظور افزایش علم و ثروت، توسعه اقتصادی بر پایه دانش و تحقق اهداف علمی و اقتصادی در امتداد گسترش اختراع و نوآوری و در نهایت تجاری سازی نتایج تحقیق و توسعه (شامل طراحی و تولید کالا و خدمات ) در زمینه فناوری های برتر و با ارزش افزوده فراوان (به ویژه در تولید نرم افزارهای مربوط) تشکیل می شود.
قانون پشتیبانی از شرکتها و موسسات دانش بنیان در سال ۱۳۸۹ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و به صورتی سرآغاز گسترده ترین برنامه دولت برای پشتیبانی از شرکتها و موسسات دانش بنیان شد. در این قانون موضوعات مهمی چون تشکیل صندوق نوآوری و شکوفایی و ارائه معافیت های مالیاتی و گمرکی مورد تاکید قرار گرفته است.
طبق بخشنامه مصوب، شرکت های دانش بنیان اهدافی نظیر ترغیب هیات علمی دانشگاه ها و واحدهای پژوهشی برای کارهای بیشتر در رفع نیاز جامعه و امکان افزایش درآمد اعضای هیات علمی، تجاری سازی یافته های پژوهشی، افزایش درآمدهای اختصاصی دانشگاه ها و واحدهای پژوهشی موضوع کلی فعالیت دانش بنیان را دنبال می کنند.تلاش دولت برای اتصال مراکز علمی و صنعتی

به همین دلیل دولت ها همیشه بر توسعه اقتصاد دانش بنیان تاکید کرده اند و دولت تدبیر و امید نیز از روز نخست، حرکت خودرا متصل کردن دانشگاه ها و مراکز علمی و تحقیقاتی به بخش تولید و مراکز صنعتی اعلام نموده است.
رییس جمهوری گفته در این دولت در حوزه علم و دانش، نوآوری و توسعه شرکت های دانش بنیان شاهد یک تحول بزرگ هستیم و کارهای مهمی انجام شده و تاکید کرده است به دلیلهای سیاسی این موارد کمتر دیده شده و مورد توجه قرار نگرفته است.
به گفته وی، طی سالهای ۹۲ تا ۹۹ توجه بسیار خوبی به بخش آموزشی، علمی و پژوهشی کشور شده است، او تاکید کرده مسئولان دولت تدبیر و امید توجه ویژه ای به بخش دانشگاه و پژوهش داشتند و افتتاح بیش از هزار کلاس درس در هر سال نشان دهنده این است که در این سال ها در هر روز چه تلاش ها و اقداماتی برای بسط زیرساخت های علم آموزی انجام شده است.

زمینه های فعالیت شرکت های دانش بنیان

می توان شماری از محورهای فعالیت شرکت های دانش بنیان را اینچنین برشمرد.
- انجام تحقیقات کاربردی
- ارائه خدمات تخصصی و مشاوره ای (خدمات علمی، تحقیقاتی و فنی)
- تولید محصولات یا فناوری نوین (توسعه فناوری)
- انجام خدمات نظارتی بر تحقیقات پژوهشی، اجرائی و مشاوره ای
- ارائه خدمات توسعه کار آفرینی
- ایجاد مراکز رشد و خدمات ایجاد و توسعه کسب و کار
- ارائه خدمات توسعه محصول جدید
- ارائه خدمات ورود کسب وکار به بازار بین المللی و جهانی کردن آنها
- برنامه ریزی و اجرای طرح های توسعه کارآفرینی در سطوح ملی، منطقه ای و محلی

شرکت های دانش بنیان از حمایت های دولتی نظر معافیت از پرداخت مالیات، عوارض حقوقی گمرکی و سود تجاری و عوارض مالیاتی به مدت ۱۵ سال و همین طور اعطاء تسهیلات کم بهره (بلند مدت یا کوتاه مدت) و یا بی بهره برخوردار می باشند.

کلام آخر

در نهایت این که اگر بپذیریم شرکت های دانش بنیان، موتور توسعه اقتصادی کشورها هستند، لازم است چارچوب و تعریف صحیحی از این شرکتها مبتنی بر شرایط ایران داشته باشیم تا برمبنای آن بتوانیم:
۱- شرکت های دانش بنیانی که توسعه اقتصادی کشور را رقم می زنند به درستی شناسایی و حمایت نماییم.
۲- بتوانیم جریان فن آفرینی را در کشور به سمت و سوی صحیح و موثری هدایت نماییم.
۳- از هدر رفت منابع مادی و حمایتی و نیز سرمایه های فکری در مسیرهای غیرموثر جلوگیری نماییم.
۴- و نهایتاً به کمک این تعریف و برمبنای نیازمندی های یک کشور درحال توسعه نظیر ایران، بتوانیم سیاست گذاری ها و استراتژی های مناسب تری را در نظام ملی نوآوری کشور شکل دهیم.
منبع:

1400/04/19
23:45:55
5.0 / 5
839
تگهای خبر: تولید , خدمات , دانشگاه , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر