استفاده از پوشش تبدیلی نانوزیركونیومی در لوازم خانگی ایرانی

استفاده از پوشش تبدیلی نانوزیركونیومی در لوازم خانگی ایرانی

به گزارش مینی کامپیوتر یک شرکت تولیدی و صنعتی برای ایجاد استقامت بیشتر بدنه ماشین های ظرفشویی و لباس شویی های خود در مقابل خوردگی از پوشش تبدیلی نانوزیرکونیومی بهره برد که با قرار گرفتن در بین زیر لایه رنگ، چسبندگی و دوام رنگ را روی سطح بالا می برد.


به گزارش روز یکشنبه ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، زنگ زدگی و خوردگی یکی از معضلات تولیدکنندگان محصولات خانگی است و در این راستا یکی از شرکتهای صنعتی تولید کننده لوازم خانگی، در ماشین های ظرف شویی و لباس شویی خود از فناوری نانوپوشش بهره برده که سبب شده این محصولات در محیط های خورنده نظیر آب و هوای مرطوب بخصوص نواحی که آب های شور در محیط به وفور یافت می شود، دوام و استقامت بالایی داشته باشند.
این شرکت برای محصولات خود از نانوپوشش تبدیلی زیرکونیومی ساخته شده در یکی از شرکتهای فناور بهره برده است.
پوشش های نانومتری زیرکونیومی دارای دو سطح هستند. یک سطح زیرین که با انجام یک واکنش شیمیایی به سطح زیرلایه می چسبد و دیگری سطح خارجی که دارای خلل و فرج است و باعث می شود لایه بعدی که می تواند لایه رنگ باشد، در این خلل و فرج نفوذ کرده و چسبندگی بسیار خوبی ایجاد نماید. پوشش نهایی، اتصالی محکم با فلز پایه خواهد داشت و در آب و محیط واسط نامحلول خواهد بود.
پوشش های تبدیلی پایه زیرکونیومی دارای مزیت های مهمی نسبت به فرآیندهای مرسومی چون فسفاته هستند. از آن جمله میتوان به عدم حضور عناصر مضری همچون نیکل، کروم، فسفات، عدم ایجاد آلودگی های زیست محیطی، مقاومت به خوردگی ایده آل و چسبندگی بهتر رنگ به زیرلایه را دارند.
پیش از این از پوشش های فسفاته و کروماته بعنوان پوشش پیش رنگ در بدنه محصولات استفاده می شد که محدودیت ها و مشکلاتی داشتند، اما این نانوپوشش از مزایای مختلفی نظیر چسبندگی بالا، احتیاج به مصرف ماده اولیه کمتر، امکان استفاده در دمای اتاق، بدون لجن، سازگار با محیط زیست و زمان کوتاه تر اعمال پوشش برخوردار می باشد.
پوشش های رایج در صنعت نظیر روی، نیکل، منگنز و فسفات، مشکلات زیست محیطی دارند، اما نانوپوشش تبدیلی زیرکونیومی شرکت شیلر فرایند مشکلی برای محیط زیست ندارد. از طرفی برای پوشش های رایج آب زیادی مصرف می شود؛ در حالیکه این نانوپوشش به آب کمی نیاز دارد. ازاین رو از نقطه نظر مصرف آب هم برای محیط زیست بخصوص نقاطی که با مشکل کم آبی روبرو هستند، مناسب می باشد.
در روش های پیشین رسوب و لجن زیادی تولید می شد و در نتیجه لازم بود تجهیزات زیادی برای جداسازی رسوب ها از محلول استفاده شود، اما این نانوپوشش عاری از لجن و رسوب است. از طرفی، این نانوپوشش برای اپراتورها و کارگران هم مناسب تر است؛ چون که با مواد سالم تری در تماس بوده و اثرات جانبی کمتری برای سلامت پرسنل دارند.


1400/04/21
16:55:37
5.0 / 5
911
تگهای خبر: تولید , شركت , فناوری , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر