مدیركل ارتباطات و فناوری اطلاعات قم:

قم جزو استان های برتر حوزه فاوا در كشور است

قم جزو استان های برتر حوزه فاوا در كشور است

به گزارش مینی کامپیوتر مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات قم اظهار داشت: این استان در شاخص توسعه فناوری ارتباطات و اطلاعات رتبه ششم و جزو استان های دسته اول و برتر کشور است.


جواد غلامپور روز سه شنبه در اولین همایش گرامیداشت روز ملی فناوری اطلاعات در سالن جلسات سازمان صنعت، معدن و تجارت قم، اضافه کرد: قم بعد از تهران و البرز سومین استان کشور در ظریب نفوذ اینترنت پهن باند سیار و همین طور پنجمین استان در ضریب نفود پهن باند ثابت است.
وی با تقسیم اقتصاد دیجیتال به دو بخش هسته و پلت فرم افزود: در بخش هسته اقتصاد دیجیتالی شامل تولید سخت افزار و نرم افزار و همین طور در اقتصاد پلتفورمی شامل ترافیک شبکه و خدمات دیجیتال و در سطح وسیع تر اقتصاد دیجیتال شامل کسب وکارها، کشاورزی و صنعت هوشمند را شامل می شود.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات قم گفت: در بخش هسته اقتصاد دیجیتال سهم چین ۶ درصد، میانگین جهانی۴.۵، آمریکا ۶.۹ درصد و ایران ۲.۵ درصد است ولی در دامنه گسترده اقتصاد دیجیتال سهم چین ۳۰ درصد، میانگین جهانی ۱۵ درصد، آمریکا ۲۶ و ایران حدود ۴ است.
وی اشاره کرد: ۳۰ درصد کل اقتصاد چین در زمینه اقتصاد دیجیتالی است و این کشور با درک صحیح تحولات گسترده در زمینه فناوری ارتباطات و اطلاعات، درحال تبدیل به اقتصاد اول جهان می باشد.
غلامپور، گفت: سهم قم از درآمد بزرگترین مارکت دیجیتال ایران، چهار دهم درصد است و این در حالیست که سهم تهران ۸۷.۵ درصد و سهم خراسان رضوی ۱۰.۲ درصد است.
وی اضافه کرد: بااینکه سهم قم از توسعه تیم های توسعه دهنده ۳.۱ درصد است ولی از حیث درآمد تنها چهار دهم درصد از سهم کشور را برخوردارست که این نشان از لزوم هدفمند کردن فعالیت توسعه دهندگان در قم را دارد و این در حالیست که ۳۰ درصد تیم های توسعه دهنده در تهران، ۸۷.۵ درصد اقتصاد پلتفرمی را به خود اختصاص داده اند.
مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات قم با اشاره به وجود ۱۰۳ شرکت دانش بنیان دراین استان اظهار داشت: سهم شرکت های فناوری اطلاعات و ارتباطات، ۱۳ درصد از کل شرکت های دانش بنیان عضو پارک علم و فناوری استان است.
وی با اشاره به ظرفیت های فاوای قم اظهار داشت: این استان دارای ظرفیت های زیادی دراین زمینه است که در صورت هم افزایی میان بخش های مختلف می توان شاهد جهش دراین زمینه بود.
وی با اعلان اینکه بخش خصوصی قم در جایگاه خوبی در زمینه فاوا قرار دارد، اظهار داشت: وجود نیروی انسانی توانمند، ظرفیت های محتوایی، هویتی و دینی، خبرنگاران تخصصی فاوا، پلت فرم های فعال و صاب نام از جلمه ظرفیت های قم دراین زمینه است.
رییس نظام صنفی کامپیوتر استان قم نیز در این همایش با اعلان اینکه در عصر انفجار اطلاعات قرار داریم اظهار داشت: امروز قدرت به دست کسی است که توان بالایی در پردازش و تولید اطلاعات دارد.
سید حسن هانی طبایی گفت: اینترنت، تلفن همراه و شبکه های اجتماعی که موضوعات سیاسی، اجتماعی و امنیتی ما را تحت تاثیر قرار گرفته است و همه اینها بدون فناروی اطلاعات میسر نخواهد بود.
وی عمومی شدن سفرهای فضایی، اقتصاد دیجیتال و خودرو های خودران را همچون پیشرفت هایی دانست که بواسطه فناوری های ارتباطات و اطلاعات رقم خورده است اظهار داشت: به ازای هر اشتغال در زمینه صنعت بین یک تا دو میلیاد تومان سرمایه نیاز است و این رقم در زمینه فناوری کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان است.
هانی طبایی، افزود: خیلی از صنایع چالش های کم آبی و محیط زیست را شدت بخشیده است و این در حالیست که فناوری های ارتباطات و اطلاعات این بحران را می کاهد.
وی با تاکید بر این که مبنای توسعه کشورها برمبنای فناوری اطلاعات تغییر کرده است، اظهار داشت: یکی از چالش های مهم کشور در زمینه فناوری اطلاعات، کمبود برنامه نویس حرفه ای است که دراین زمینه دانشگاه های کشور کم کاری زیادی انجام داده اند.
وی با ابراز تاسف از غفلت عمیق به حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در کشور افزود: قوانین تصویب شده در زمینه فناوری اطلاعات مربوط به ۱۵ سال قبل است که هیچ تناسبی با تحولات فعلی این حوزه ندارد.
هانی طبایی، اضافه کرد: اجرائی نشدن قانون کپی رایت باعث شده تا حقوق تولید کنندگان و فعالان حوزه فناوری اطلاعات در کشور ضایع شود.
وی با اعلان اینکه متاسفانه بخش زیادی از پهنای باند اینترنت داخلی در دست نرم افزارها و شبکه های اجتماعی خارجی است اظهار داشت: رشد ارائه خدمات دولتی بصورت الکترونیکی تا قبل از کرونا بسیار اندک بوده به شکلی که رشد خدمات الکترونیک دستگاه های دولتی در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ تنها یک درصد رشد داشته است.
وی با اشاره به ظرفیت های استان قم در زمینه فناوری اطلاعات اظهار داشت: خوشبختانه استان قم دارای فعالان به نام دراین زمینه است که توانسته اند قسمتی از ظرفیت های قم دراین زمینه را در کشور معرفی کنند.
هانی طبایی، اضافه کرد: درخواست ما از دستگاه های دولتی مستقر در استان این است که در قراردادهای خود در زمینه فناوری ارتباطات و اطلاعات به ظرفیت داخل استان توجه گردد.
۲۲ تیر هم زمان با سالروز تولد «محمد بن موسی خوارزمی» بعنوان «روز فناوری اطلاعات»، در تقویم رسمی کشور نام گذاری شده است.منبع:

1400/04/23
12:17:34
5.0 / 5
795
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
مینی کامپیوتر