كلان شهرها نیمی از انتشار گازهای گلخانه ای شهری جهان را می سازند

كلان شهرها نیمی از انتشار گازهای گلخانه ای شهری جهان را می سازند

به گزارش مینی کامپیوتر نتایج یک تحقیق نشان داده است که تنها ۲۵ کلان شهر جهان عامل تولید ۵۲ درصد از گازهای گلخانه ای شهری هستند.


به گزارش روز سه شنبه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، این مطالعه در مجله Frontiers in Sustainable Cities انتشار یافته است، می تواند به سیاست گذاران کمک نماید تا بدترین آلاینده سازان را شناسایی کنند و همینطور میزان کارایی سیاست های کاهش انتشار را بسنجند.
به گفته نویسندگان این مطالعه، با عنایت به اینکه ردپای بزرگ کربن در کلان شهرهای جهان ناشی می شود، بعید به نظر می آید که تلاشهای فعلی برای کاهش انتشار کربن با سرعت کنونی بتواند اهداف تغییرات آب و هوایی جهانی تعیین شده توسط توافق نامه پاریس را برآورده کند.
نویسندگان این مطالعه در یک بیانیه خبری اعلام نمودند که امروزه بیشتر از ۵۰ درصد از جمعیت جهانی در شهرها زندگی می کنند،. گزارش شده است که شهرها مسوول انتشار بیشتر از ۷۰ درصد گازهای گلخانه ای هستند و آنها مسئولیت بزرگی در مورد کربن زدایی اقتصاد جهانی دارند.
محققان در این مطالعه، داده های انتشار گازهای گلخانه ای را برای ۱۶۷ شهر بزرگ - کلان شهرها - از سراسر جهان و در مراحل مختلف توسعه، بررسی کردند.
این تجزیه و تحلیل ها نشان داد که ۲۵ شهر بزرگ جهان عامل تولید ۵۲ درصد از گازهای گلخانه ای شهری در جهان هستند.
محققان دریافتند که تولید انرژی و حمل و نقل، دو منبع بزرگ انتشار گازهای گلخانه ای هستند و شهرهای بزرگ استرالیا، اروپا و آمریکای شمالی نسبت به شهرهای درحال توسعه مقدار بیشتری از سرانه گاز گلخانه ای را منتشر می کنند.
از ۴۲ شهری که داده های انتشار گاز گلخانه ای آنها با تاریخ و و زمان به دقت ثبت شده بود، ۳۰ شهر میزان انتشار گازهای گلخانه ای خویش را در فاصله زمانی میان سالهای ۲۰۱۲ و ۲۰۱۶ کاهش دادند.
اکثر شهرهای این بررسی اهداف کاهش انتشار گازهای گلخانه ای را تعیین کرده و ۴۰ مورد خنثی سازی کربن را هدف قرار داده اند.
علاوه بر شهرهای بزرگ استرالیا، اروپا و آمریکای شمالی، محققان متوجه شدند که کلان شهرهای آسیا مانند شانگهای و توکیو هم از آلاینده سازان مشکل ساز هستند.
در این مطالعه میزان انتشار گازهای گلخانه ای گزارش شده توسط ۱۶۷ شهر در ۵۳ کشور جهان مقایسه و مشخص شد که ۲۳ شهر در چین - همچون شانگهای، پکن و هاندان - به همراه مسکو و توکیو ۵۲ درصد از مجموع گازهای گلخانه ای تولیدی را می سازند.
یکی از محققان حوزه محیط زیست در دانشگاه «سون یات سن» در شهر «گوانگژو» در جنوب چین اظهار داشت: این یافته ها نقش مهم شهرها را در انتشار گازهای گلخانه ای برجسته کرد.
وی تصریح کرد: اگر اقدامی نشود، سرانجام به عواقب تغییرات اقلیمی گرفتار خواهیم شد.
اگرچه اغلب شهرهای بزرگ جهان در تلاشند تا میزان انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش دهند، اما آخرین مطالعات نشان می دهد که اگر جهان بخواهد از گرم شدن فاجعه بار هوا جلوگیری نماید، باید چنین تلاش هایی تقویت شود.منبع:

1400/04/23
18:35:00
5.0 / 5
789
تگهای خبر: تولید , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر