۱۰۰ شركت دانش بنیان در فناوری های مكان محور فعالیت می نمایند

۱۰۰ شركت دانش بنیان در فناوری های مكان محور فعالیت می نمایند

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام نمود هم اکنون 100 شرکت دانش بنیان و 50 استارت آپ در حوزه صنعت فناوری های مکان محور(ژئوماتیک) فعالیت می نمایند.


به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از معاونت علمی و فناوری، اولین سامانه فناورانه گشت و بازرسی زمینی و هوایی مبتنی بر تکنولوژی های ژئوماتیک با حمایت ستاد توسعه فناوری های فضایی و حمل و نقل پیشرفته معاونت علمی ازطریق یک شرکت دانش بنیان طراحی شده است.
در این سامانه با بهره بردن و تلفیق تکنولوژی های GPS، GPRS، NFC و GIS، امکانی فراهم گشته است که اماکن مختلف به وسیله نقشه های معماری ساختمان شبیه سازی شوند. این کار در بستر نرم افزاری GIS بومی انجام می شود. سازمان ها می توانند به کمک این سامانه با تعریف برنامه نگهبانی هر ایستگاه نگهبانی و تدوین لوح نگهبانی خود، کلیه اقدامات نگهبانان را بصورت آنلاین رهگیری و کنترل مکانیزه کنند.

مدل سازی اطلاعات ساختمان
سامانه مدل سازی اطلاعات ساختمان، سامانه هوشمند پایش ماهواره ای نیز محصول شرکت دانش بنیان دیگری است که با حمایت گروه ژئوماتیک ستاد تکامل یافته است. این سامانه با دریافت و پردازش تصاویر ماهواره ای بوسیله فناوری سنجش از دور با روش هایی کاملا بومی، آشکارسازی پدیده ها را میسر کرده است.
این محصول، با تبدیل داده های دریافتی از ماهواره ها به اطلاعات مکان محور، امکان ارائه خدمات بوسیله یک پلت فرم GIS را برای کاربران دولتی، سازمان ها و عموم مردم فراهم می آورد.

پایش خودکار سلامت محصولات کشاورزی
سامانه پایش محصولات کشاورزی مبتنی بر تکنولوژی های ژئوماتیک، محصول شرکت دانش بنیان دیگری برای ارائه خودکار خدمات مکانی کشاورزی است.
خدماتی کاملا خودکار، با بهره گیری از هوش مصنوعی برای پردازش تصاویر ماهواره ای و هوایی برای جنبه های مختلف منابعی طبیعی.
ماموریت هایی چون کاشت، داشت، برداشت و تناسب زراعی برای کشاورزان، میزان بهره برداری از مراتع، مسائل حقوقی و کشف تقلب، ارائه تحلیل های اقتصادی و ریسک و پایش و برآورد خسارت بلایا و بسیاری موارد دیگر.

دستیار هوشمند زمینهای کشاورزی
سامانه فضاپایه کشاورزی دقیق همچون محصولات دیگر فناوری های مکان محور است که برای زمینهای کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرد.
این سامانه با بهره گیری از تصاویر ماهواره ای سنجش از دور در کنار دانش کشاورزی‫‪، راهکارهایی برای افزایش عملکرد و تولید محصولات کشاورزی ‫ارائه می دهد. این سامانه پلی است بین تکنولوژی و کشاورزان که تلاش می کند به روزترین فناوری ها را به زمینهای کشاورزی آورد.


1400/04/26
21:05:13
5.0 / 5
801
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
مینی کامپیوتر