آزمایشگاه جدید روسیه ایستگاه بین المللی فضایی را اندكی كج كرد

آزمایشگاه جدید روسیه ایستگاه بین المللی فضایی را اندكی كج كرد

به گزارش مینی کامپیوتر ماژول آزمایشگاهی سنگین وزن روسیه که بعد از پرتاب هفته گذشته مشکلات مختلفی را تجربه کرد، روز گذشته (پنجشنبه) در ایستگاه فضایی بین المللی پهلو گرفت و این ایستگاه فضایی را اندکی کج کرد.


به گزارش روز جمعه گروه دانشگاه و آموزش ایرنا از پایگاه اینترنتی سی. بی. سی. نیوز، اما در یک لحظه غیرمنتظره، روشن شدن سهوی موتورهای پیشران این ماژول آزمایشگاهی به ایستگاه بین المللی فضایی ضربه زد و این ایستگاه درحال چرخش را اندکی از مدار عادی خود خارج کرد.
حدود سه ساعت بعد از پهلو گرفتن این آزمایشگاه چند منظوره روسیه به نام «نائوکا» به ایستگاه بین المللی فضایی، موتورهای پیشران آن در ساعت ۱۲ و ۳۴ دقیقه آغاز به کار کردند. «جوئل مونتالبانو» مدیر برنامه ایستگاه بین المللی فضایی اظهار داشت که این ایستگاه با استفاده از ژیروسکوپ های عظیم ناسا، مدار طبیعی خویش را حفظ می نماید.
اما ژیروسکوپ ها قادر به مقابله با فشار ناخواسته حاصل از موتورهای پیشران ناوکا نبودند و ایستگاه فضایی که به طول یک زمین فوتبال و با جرمی بیشتر از ۹۳۰ هزار پوند است از مدار طبیعی خود منحرف شد.
این ایستگاه فضایی در نهایت نسبت به سبب اولیه خود حدود ۴۵ درجه کج شد و تقریباً در یک نقطه با سرعت نیم درجه در ثانیه حرکت بود. کنترل کننده های پرواز برای مدت کوتاهی رانشگرهای بخش دیگری از ایستگاه را روشن کردند تا آنرا به مسیر مدار طبیعی اش بازگردانند و کمی بیشتر از یک ساعت، ایستگاه به حالت عادی خود بازگشت.
آزمایشگاه «نائوکا» (به معنای «علم» در زبان روسی) با وزنی ۲۲ تنی در ساعت ۱۳: ۲۸ به وقت گرینویچ در روز پنجشنبه به ورودی خالی شده مدول خدمت «زوزدا» در ایستگاه فضایی بین المللی پهلو گرفت. قبلا مدول «پیرس» به این ورودی متصل بود و قبلا از آن جدا شده بود تا جا برای «نائوکا» باز شود.
این مدول ۱۳ در ۴.۳ متری همانطور که از نامش پیداست، ظرفیت آزمایش های علمی را در بخش روسی ایستگاه بالا می برد و همینطور خدمات دیگری را هم عرضه می دهد، همچون کنترل چرخش ایستگاه فضایی و عمل بعنوان پیشرانه انتقال سفینه های باربری پروگرس است که در ماه ها و سالهای آینده ملزومات را به ایستگاه فضایی می آورند و همینطور ورودی پهلو گرفتن سفینه های سرنشین دار سایوز و سفینه های بدون سرنشین پروگرس است.
این مدول بعد از متصل شدن با یک ورودی پهلوگیری دارای چند هوابند که در ماههای آینده بوسیله روسیه به سمت ایستگاه فضایی پرتاب خواهد شد، می تواند محل اتصال وسائل نقلیه و اجزای دیگری باشد که برای مراحل بعدی تکمیلی بخش روسی ایستگاه فضایی بین المللی به کار می روند.
«نائوکا» همینطور بعنوان پایه عملیاتی «بازوی روباتی اروپایی» عمل خواهد نمود. این بازوی ۱۱ متری ساخته شده بوسیله «سازمان فضایی اروپا» اولین زائده خارجی طراحی شده به صورت اختصاصی برای خدمت دادن به بخش روسی ایستگاه است. این مدول همینطور دارای محل استراحت فضانوردان، توالت و ابزارهای بازیابی و اکسیژن است که وضعیت اقامت فضانوردان در ایستگاه را بهبود خواهد بخشید.
نائوکا که هشت روز پیش با یک موشک «پروتون-ام» از پایگاه فضایی «بایکونور» در قزاقستان به فضا پرتاب شد، در طول مسیرش به سمت ایستگاه فضایی بین المللی با روشن کردن موتورهایش شش مانور تصحیحی انجام داد تا وارد مسیر درست شود.منبع:

1400/05/08
12:08:23
5.0 / 5
600
تگهای خبر: اینترنت , خدمات , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
مینی کامپیوتر