برمبنای فناوری سنجش از دور؛

محاسبه میانگین غلظت گازهای آلاینده هوا با داده های ماهواره ای

محاسبه میانگین غلظت گازهای آلاینده هوا با داده های ماهواره ای

به گزارش مینی کامپیوتر سامانه پایش ماهواره ای آلودگی در سطح کشور، میانگین غلظت دی اکسید نیتروژن و دی اکسید گوگرد استان ها را محاسبه کرد. این بررسی نشان داده است که پایین ترین میزان آلایندگی NO۲ در ارتباط با هرمزگان است.


به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از مهر، فناوری سنجش از دور با بکارگیری تصاویر ماهواره ای توانایی اندازه گیری عناصر موجود در اتمسفر را دارد. ازاین رو سازمان فضایی ایران با راه اندازی سامانه پایش ماهواره ای آلودگی در سطح کشور (آفاق) با استفاده از توانمندی بخش خصوصی، میزان گازهای آلاینده ‎NO۲ و SO۲ در اتمسفر را با این فناوری اندازه گیری می کند. نتایج پایش ماهواره ای میانگین غلظت دی اکسید نیتروژن و دی اکسید گوگرد کل کشور و تمامی استان ها مربوط‬ به‬ ۲۴ مرداد ماه ۱۴۰۰ است. ‏با پردازش تصاویر ماهواره Sentinel-۵p میانگین غلظت آلاینده دی اکسید نیتروژن (NO۲) در ۲۴ مرداد ماه ۱۴۰۰ برای استانهای کل کشور اندازه گیری شده است. طبق این داده های ماهواره ای، میانگین غلظت آلاینده NO۲ در سطح کشور حدود ۷۶ میکرومول بر متر مربع تخمین زده شده است. میانگین آلاینده NO۲ در سطح استان البرز برابر با ۱۴۳ میکرومول بر مترمربع تخمین زده شده که بیشترین مقدار در میان تمامی استان ها است. پایین ترین میزان میانگین آلاینده NO۲ هم در سطح استان هرمزگان با حدود ۶۸ میکرومول تخمین زده شده است.
میانگین غلظت دی اکسید نیتروژن در سطح استانهای کشور
وضعیت آلودگی NO۲ کشور در ۲۴ مردادماه هم در عکس زیر نمایش داده شده است. مطابق این نقشه، بیشترین میزان غلظت دی اکسید نیتروژن حدود ۴۲۷.۴۸ میکرومول (در شهرهای تهران، البرز، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خوزستان و کرمانشاه) دیده می شود و پایین ترین میزان غلظت دی اکسید نیتروژن حدود ۵۱.۵۸ میکرومول بر متر مربع تخمین زده شده است.
وضعیت آلودگی NO۲ کشور در ۲۴ مردادماه
میانگین غلظت آلاینده دی اکسید گوگرد (SO۲) هم در ۲۴ مرداد ماه ۱۴۰۰ برای استانهای کل کشور اندازه گیری شده است. میانگین غلظت آلاینده SO۲ در سطح کشور حدود ۲۴۱ میکرومول بر متر مربع تخمین زده شده است. همینطور میانگین آلاینده SO۲ در سطح استان قزوین برابر با ۵۵۱ میکرومول بر مترمربع تخمین زده شده که بیشترین مقدار در میان تمامی استان ها است. پایین ترین میزان میانگین آلاینده SO۲ هم در سطح استان سیستان و بلوچستان است که حدود ۱۱۱ میکرومول تخمین زده می شود.
میانگین غلظت دی اکسید گوگرد در سطح استانهای کشورمنبع:

1400/05/30
13:25:09
5.0 / 5
827
تگهای خبر: فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر