طی 15 سال گذشته؛

528 میلیارد تومان بودجه به ستاد نانو اختصاص یافته است

528 میلیارد تومان بودجه به ستاد نانو اختصاص یافته است

به گزارش مینی کامپیوتر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو اعلام نمود: طی پانزده سال قبل از سال 1384 تا آخر سال 1399 رقم 5 هزار و 283 میلیارد ریال(528 میلیارد و 300 میلیون تومان) بودجه به برنامه های ملی پیشرفت فناوری نانو در کشور اختصاص یافته است.


به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ایجاد زمینه های تامین مالی و رونق بازارسازی ضرورتی برای بسط بازار محصولات ایران ساخت است تا این محصولات به بازارهای داخلی و بین المللی وارد شوند.
ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، با پشتیبانی از تامین مالی بازارهای این حوزه که در سند گسترش کاربرد فناوری نانو در افق ۱۴۰۴ تعریف شده است زمینه را برای ورود این محصولات به جامعه و تجاری سازی توانمندی های فناورانه فراهم نموده است.
در این سند وجود برنامه های منسجم و منعطف و تامین منابع مالی مور دنیاز دو راهبرد مودر توجه بوده است و برنامه های اجرائی آن هر ۳ سال یک دفعه و اقدامات اجرائی آن بصورت سالانه مورد ارزیابی قرار می گیرد و در صورت نیاز، تغییر می کند.

رشد حمایت های مالی نانوفناوری
از سال ۱۳۸۴ تا آخر سال ۱۳۹۹ بیش از ۵ هزار و ۲۸۳ میلیاردریال به برنامه های ملی پیشرفت فناوری نانو اختصاص یافته است.
با سرمایه گذاری هوشمند دولت ها در فناوری نانو برای مساعدت با بخش خصوصی برای توسعه و تجاری سازی محصولات ایران ساخت، علاوه بر تحقق دستاوردهای قابل توجه همچون توسعه صنایع دانش بنیان و افزایش راندمان صنایع موجود، جلوگیری از خروج ارز، کاهش قیمت محصولات داخلی و افزایش اشتغال متخصصان، چندین برابر بودجه هزینه شده بصورت مالیات حاصل از فعالیت بخش های تولیدی به خزانه دولت بازمی گردد.
با گذشت بیش از ۱۵ سال از شروع برنامه ملی پیشرفت فناوری نانو در کشور، توانمندی قابل توجهی در دانشگاه ها و مراکز علمی و مراکز نوآوری به وجود آمده است. همین طور شرکت های دانش بنیان و خلاق نانو با تاکید بر این توانمندی ها توانسته اند در راه مناسبی برای جهش تولیدات دانش بنیان قدم بگذارند.


منبع:

1400/06/07
23:45:12
5.0 / 5
836
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , شركت , فعالیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
مینی کامپیوتر