هشدار یونیسف به مناسبت هفته جهانی آب

خطر کم آبی کودکان خاورمیانه و شمال آفریقا را تهدید می کند

خطر کم آبی کودکان خاورمیانه و شمال آفریقا را تهدید می کند

مینی کامپیوتر: یونیسف به مناسبت هفته جهانی آب در مورد تاثیر بی سابقه کم آبی بر کودکان ساکن خاورمیانه و شمال آفریقا هشدار داد و اعلام نمود از هر 10 کودک ساکن در این مناطق، 9 نفر در نواحی دارای تنش شدید آب زندگی می کنند که نتایج منفی بر رشد و سلامت آنان خواهد داشت.


یکم تا پنجم شهریور مصادف با ۲۳ تا ۲۷ ماه آگوست هفته جهانی آب نام دارد. این رویداد پنج روزه فرصتی جهت بررسی و بحث در مورد مسائل مربوط به مدیریت آب و توجه به بحرانی است که گریبانگیر همه ساکنان زمین است.
در بین تمام بلایای طبیعی مانند آتش سوزی، زمین لرزه و توفان، بروز پاندمی کووید ۱۹ نیز بحران کم آبی را شدت بخشیده است.
بحران آب در خاورمیانه و شمال آفریقا جدی است
به مناسبت هفته جهانی آب، یونیسف گزارشی را منتشر نموده است که نشان میدهد بحران کم آبی در این مناطق بی سابقه بوده و تهدید جدی برای سلامت و بقای کودکان است. این گزارش نشان میدهد از هر ۱۰ کودک ساکن در این مناطق، ۹ نفر با تنش کم آبی مواجهند که تهدیدی جدی برای سلامت، رشد، معیشت و تغذیه آنان است.
در این گزارش آمده است: در این مناطق ۱۷ کشور وجود دارد که دارای بیشترین تنش کم آبی هستند، حدود ۴۱ میلیون نفر در خاورمیانه و شمال آفریقا به آب شرب سالم دسترسی ندارند و ۶۶ میلیون نفر فاقد بهداشت اولیه هستند.
تاثیر کم آبی بر تغذیه
کم آبی بر تمام جنبه های زندگی تاثیر می گذارد؛ ولی تاثیر آن بر کشاورزی، ناامنی غذایی، جنگ، آوارگی و مهاجرت را به دنبال دارد و کودکان، افراد کم توان مالی و حاشیه نشین را بیشتر از سایرین تحت تاثیر قرار می دهد.
این گزارش نشان میدهد در چنین مناطقی کودکان بجای رشد، آموزش و پرورش، باید مسافت زیادی را برای تامین آب بپیمایند که سلامتی روحی و جسمی آنان را تحت تاثیر قرار می دهد.
میزان مصرف فعلی آب، رشد جمعیت و آثار تغییرات آب و هوای زمین باعث شده دوسوم از کل جمعیت جهان که شمار آن به بالای چهار میلیارد نفر می رسد، حداقل یک ماه در سال، با کمبود شدید آب مواجه باشند.
تا سال ۲۰۵۰ میلادی تقاضای جهانی برای آب به میزان ۵۰ درصد افزایش می یابد و بخش عمده این تقاضا در کشورهای در حال توسعه واقع در آفریقا و آسیا است. در همین زمان تولید غذا نیز باید به میزان ۷۰ درصد افزایش یابد تا پاسخگوی نیاز جمعیت زمین باشد.
این در حالی است که سالانه حدود ۳۰۰ هزار کودک زیر پنج سال به سبب بیماری اسهال ناشی از مصرف آب آلوده جان خودرا از دست می دهند. این آمار به مدلول مرگ روزانه ۸۰۰ کودک یا مرگ یک کودک در هر دو دقیقه است.
برنده جایزه بین الملی آب استکهلم چه کسی بود؟
هر سال به مناسبت این رویداد یک مسابقه بین المللی برای ارائه راهکار هایی برای چالش کم آبی بین دانش آموزان ۱۵ تا ۲۰ ساله در استکهلم سوئد انجام می شود. جایزه امسال به دانش آموزی به نام اشانی جا از کالیفرنیا برای ارائه مقاله ای با عنوان "چگونگی حذف آلاینده ها از آب شیرین به روشی ساده و مقرون به صرفه " تعلق گرفت.
حل بحران کم آبی نیازمند اتحاد دولتمردان، پژوهشگران، کشاورزان، صنعتگران و تمام ساکنین زمین است.


منبع:

1400/06/08
10:20:51
5.0 / 5
918
تگهای خبر: تولید , هك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر