تشخیص لزوم جراحی مغز با دستگاه ام آرآی متحرک

تشخیص لزوم جراحی مغز با دستگاه ام آرآی متحرک

پژوهشگران یک شرکت آمریکایی موفق به توسعه یک دستگاه ام آرآی متحرک شدند که مواردی از سکته و لطمه های مغزی را که نیازمند جراحی است، در کمترین زمان تشخیص می دهد.


به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از ایرنا از پایگاه خبری ساینس، سکته مغزی به سبب وقفه ای کوچک در جریان خون مغز یا انسداد رگ ها بوجود می آید. در این حالت جریان اکسیژن و مواد غذایی به مغز محدود می شود و قسمتی از بافت مغز لطمه می بیند. فشار خون، استعمال دخانیات، چاقی و عدم فعالیت بدنی همچون با اهمیت ترین دلیلهای سکته مغزی محسوب می شوند.
در برخی موارد بعد از بروز سکته مغزی، جراحی برای رفع لخته و انسداد رگ لازم است و بطور معمول این ضرورت توسط دستگاه های ام آر آی قابل تشخیص می باشد. دستگاه های ام آرآی بزرگ و گرانقیمت هستند و بطور معمول به فضای ویژه ای نیاز دارند.
محققان برای حل این مشکل یک دستگاه ام آرآی قابل حمل توسعه دادند که Portable Point-of-Care MRI نام دارد و ۱۰ برابر سبک تر از دستگاه های متداول می باشد. هزینه این دستگاه ۲۰ برابر کمتر از دستگاه های عادی است و ۳۵ برابر قدرت کمتری دارد.
این دستگاه به آسانی به داخل اتاق بیمار برده می شود و با بهره گیری از پریز معمولی برق روشن می شود. با اهمیت ترین مزیت این دستگاه در این است که جهت استفاده از آن به تجهیزات محافظتی نیاز نیست.
محققان برای آزمایش این دستگاه، ۳۰ بیمار را که به ناهنجاری های مغز مانند تومور و سکته مبتلا بودند مورد بررسی قرار دارند و در ۲۹ نفر نتایج کاملا دقیق بود.
این دستگاه گزینه مناسبی برای مبتلایان به سکته مغزی در نقاط دور افتاده و فاقد تجهیزات پیشرفته است.
حالا سکته مغزی با اهمیت ترین عامل ناتوانی در سراسر جهان و دومین علت مرگ و میر است. نکته حائز اهمیت این است که این عارضه بطور کامل قابل پیشگیری است. امسال ۸۰ میلیون نفر در سراسر جهان از سکته مغزی جان سالم به در بردند؛ ولی خیلی از این افراد با چالش های اساسی از قبیل ناتوانی جسمی، مشکلات ارتباطی، تغییر در نحوه تفکر و احساسات، از دست دادن شغل و درآمد و روابط اجتماعی روبرو هستند.

1400/06/08
21:10:24
5.0 / 5
808
تگهای خبر: دانشگاه , شركت , فعالیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر