نیویورك تایمز منتشر كرد؛

لوایح کنگره آمریکا برای مقابله با شرکت های فناوری

لوایح کنگره آمریکا برای مقابله با شرکت های فناوری

مینی کامپیوتر: قانون گذاران ایالات متحده آمریکا در کنگره این کشور، بصورت جدی درحال بررسی مجموعه ای از لوایح پیشنهادی در امتداد کنترل شرکت های بزرگ فناوری هستند.



به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از مهر، شی را اوید، روزنامه نگار و مقاله نویس فعال در زمینه فناوری، اخیراً طی گفتگویی با سیلیسیا کنگ، تحلیلگر فناوری در وبگاه نیویورک تایمز، به مسئله مواجهه کنگره ایالات متحده آمریکا با غول های فناوری جهان و برنامه های مطرح در این عرصه پرداخته است.
به نظر می رسد که نمایندگان بعد از سال ها بسنده به ابراز نگرانی در مورد قدرت گیری شرکت های پیشگام فناوری، اکنون تلاشی عملی برای مواجهه با این شرکتها را آغاز نموده اند. در مقطع فعلی، اعضای نهادهای قانونگذار این کشور، در نتیجه نگرانی های بی شمار خود، مبادرت به تدوین یک بسته از لوایح کرده اند و معتقدند که تصویب آنها تغییر بسیار بزرگی در وضعیت گوگل، فیس بوک، آمازون، اپل و مایکروسافت، ایجاد خواهدنمود.
افزایش بودجه سازمان های ناظر بر فعالیت شرکت های فناوری
کنگ طی این گفتگو، در مورد جزئیات لوایح یاد شده اظهار داشت: «در کل چند لایحه وجود دارد که به طرق مختلف اهتمام بر محدود سازی شرکت های بزرگ فناوری دارند. بعنوان مثال یکی از این لوایح به موضوع افزایش بودجه سازمان های دولتی ناظر بر فعالیت شرکت های فناوری می پردازد.»
وی در ادامه اضافه کرد: یکی از پیشنهادات، طرحی موسوم به «لایحه آمازون» است. لایحه یاد شده در نظر دارد برای پلت فرم هایی چون آمازون که مبادرت به فروش کالای دیگر شرکتها بر بستر خود می کنند، محدودیت هایی اعمال نماید. خیلی از کارشناسان معتقدند که اجرای این طرح، مشکلات بسیاری برای فعالیت آمازون ایجاد خواهدنمود.
منع پلت فرم ها از برجسته سازی تبعیض آمیز محصولات
یکی از موارد دیگری که کنگره در دست بررسی دارد، منع پلت فرم ها از برجسته سازی تبعیض آمیز محصولات و خدمات خود نسبت به دیگر محصولات فناورانه مشابه است. بعنوان مثال با تصویب این لایحه بعنوان قانون، شرکت گوگل دیگر نخواهد توانست لینک های مربوط به ویدیو های یوتیوب یا دیگر خدمات خودرا در نتایج جستجوها بالاتر از دیگر خدمات به کاربران پیشنهاد دهد.
خرید کسب و کارهای نوپا توسط شرکت های بزرگ دشوار می شود
لایحه دیگری نیز که در دست بررسی می باشد، سازوکاری برای دشوار سازی خرید کسب و کارهای نوپا از طرف شرک های بزرگ فناوری است. با تصویب این قانون، دیگر شاهد خرید پلت فرم هایی چون اینستاگرام و واتساپ از طرف فیس بوک و حذفشان از بازار رقابت نخواهیم بود.»
امروزه خیلی از نمایندگان جمهوریخواه و دموکرات آمریکا به این باور رسیده اند که شیوه فعالیت شرکت های فناوری، نیاز به تغییر اساسی دارد. همین مورد مطالبه یاد شده را به دغدغه ای فراجناحی بدل کرده است.
به عقیده خیلی از کارشناسان، یکی از مهم ترین دلیلهای شکل گیری این اجماع ملی برای کنترل پلت فرم ها، به وقایع قبل از انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا و گمانه زنی ها در مورد احتمال دخالت خارجی در نتیجه انتخابات این کشور بوسیله جنگ اطلاعات باز می گردد. همین مورد، زمینه را برای اجماع دو جناح اصلی فراهم می سازد.
از سوی دیگر قوانین حوزه انحصار زدایی در مقطع فعلی، علاوه بر بهبود روند کنترل پلت فرم ها بعنوان راهکاری برای حل خیلی از مشکلات موجود در حوزه فناوری شناخته می شود.
این در حالی است که خیلی از شرکت های فناوری در سطح مدیریت، معتقدند که عدم توجه کافی آنها به نشانه های نگران کننده موجود، سبب بروز چنین نگاهی در بین قانونگذاران ایالات متحده شده است. بی گمان اثرگذاری بیش از اندازه تعداد انگشت شماری از ارزشمندترین شرکت های آمریکا بر شیوه کار، زندگی و نحوه دسترسی کاربران به اطلاعات، این بنگاه های اقتصادی بزرگ را زیر ذره بین قرار داده است.
شرکت های فناوری نیز در پاسخ به طرح های در دست بررسی، مدعی شده اند که قانون های مدنظر نمایندگان کنگره، خطراتی را در پی دارد. بعنوان مثال، شرکت اپل مدعی است که از بین بردن انحصار امکان نصب برنامه های اپل تنها بوسیله اپ استور، سبب افزایش نصب برنامه های مخرب و بدافزارها از طرف کاربران در فروشگاه های غیر رسمی اپلیکیشن می شود.
کارشناسان بر این عقیده اند که هنوز اجماع و اتحادی میان شرکتها برای مقابله با این قوانین شکل نگرفته و همین مورد، زمان فعلی را به فرصتی کم نظیر برای نهادهای قانونگذار آمریکا بدل کرده است.
مسئله لزوم محدودسازی پلت فرم های فناوری و شرکت های بزرگ این حوزه، سال ها است که به دغدغه اصلی خیلی از حقوقدانان و متخصصان حوزه فناوری بدل شده است.
از یک سو، استفاده شرکت های فناوری از روش های تجاری ناعادلانه سبب حذف رقبا بالقوه از بازار می شود و از طرف دیگر، متد عملکرد این پلت فرم ها، کاربران را با مشکلات بیشماری مواجه ساخته است.
نگرانی در این مورد، طی سالهای اخیر به بخش بزرگی از سیاستمداران ایالات متحده آمریکا تسری یافته و در مقطع فعلی سبب بروز واکنش مذکور شده است.


منبع:

1400/06/14
09:13:18
5.0 / 5
917
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
مینی کامپیوتر