بومی سازی یک قالب کاربردی در خطوط ریخته گری پیوسته فلزات

بومی سازی یک قالب کاربردی در خطوط ریخته گری پیوسته فلزات

پژوهشگران کشور موفق به بومی سازی قالب های کریستالیزاتور کاربردی در خطوط ریخته گری پیوسته فلزات شدند.به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از سازمان جهاد دانشگاهی تهران، سید حسن سجادیان با اشاره به اینکه کریستالیزاتورها، قالب های صنعتی هستند که برای ریخته گری پیوسته انواع فلزات همچون فولاد، مس و غیره استفاده می شود، اظهار نمود: این قالب ها که انواع مختلفی دارند مذاب فلزات را به اشکال مختلف در می آورد و مواد خام ( اسلبهای فلزی) مورد نیاز صنایع دیگر را تولید می کنند.
مدیر این طرح فناورانه اظهار داشت: انواع شمش فولادی که در صنایع مختلف همچون خودروسازی، ساخت وساز به طور تیرآهن، میل گرد و انواع ورقها... استفاده می شود، محصول نهایی همین پروسه شمرده می شود.
وی اضافه کرد: نتیجه اجرای این طرح فناورانه، دستیابی به دانش فنی و فناوری ساخت اسلب های چهار تکه کریستالیزاتور برای صنایع فولادسازی بود. از نکات کلیدی که در راه دستیابی به این فناوری مورد توجه قرار گرفت، ابعاد بزرگ صفحات و آلیاژ ویژه مورد نیاز برای ساخت آنها بود.
مدیر طرح فناورانه تولید قالب های کریستالیزاتور برای صنایع فولادریزی کشور اشاره کرد: حساسیت این محصول به جنس آلیاژ خاصی که با آن ساخته وسپس صفحات آن شکل دهی شده، برمی گردد. این قالب چون با مذاب اولیه فولاد با دمای بالا در تماس است، تنش های حرارتی و سایشی بالایی را باید تحمل کند و تخریب آن هزینه های زیادی را به صنعت تحمیل خواهدنمود.
سجادیان اضافه کرد: این تجهیز از جایگاه ویژه ای در خطوط ریخته گری پیوسته کارخانجات فولاد برخوردارست و بعنوان یکی از تجهیزات راهبردی خطوط تولید شناخته می شود و در صورت اعمال تحریم و عدم دسترسی کارخانجات به آن، مطمئناً خطوط تولید متوقف خواهند شد.
بومی سازی فناوری ساخت چندین نوع کریستالیزاتور و تولید انبوه آن
وی افزود: جهاد دانشگاهی از حدود ۲۰ سال پیش تحقیقات خودرا در حوزه قطعات مسی شروع کرد و تا حالا فناوری ساخت چندین نوع کریستالیزاتور همچون چرخ مسی برای ریخته گری پیوسته آلومینیوم، مس و دمبلوک برای ریخته گری پیوسته مس را بومی کرده و به تولید نیمه صنعتی رسانده است.
مدیر طرح فناورانه تولید قالب های کریستالیزاتور برای صنایع فولادریزی کشور اضافه کرد: در صنعت فولاد انواع مختلفی از کریستالیزاتورها همچون نوع تیوپی و نوع چهار صفحه ای استفاده می شود و در این طرح دانش فنی کریستالیزاتور نوع چهار صفحه ای برای خط ریخته گری پیوسته شرکت فولاد مبارکه بومی سازی شد.
صرف هزینه چند ۱۰ میلیاردی برای به ثمر نشستن این طرح فناورانه
سجادیان افزود: برای اجرای این پروژه، تیمی کامل از پژوهشگران رشته های مختلف مهندسی، تشکیل شد و با صرف چند ده میلیاردریال هزینه، علاوه بر خرید و نصب برخی تجهیزات مورد نیاز برای تولید این صفحات در سازمان جهاد دانشگاهی تهران، از توانمندی و امکانات چند کارگاه و شرکت تولیدی نیز استفاده شد.
وی اشاره کرد: تا حالا برخی از این کریستالیزاتورها تولید شده و در اختیار یک شرکت فولادی قرار گرفته است.
مدیر این طرح فناورانه اشاره کرد: باتوجه به اینکه ماده اولیه برای تولید این صفحات، مس است و این فلز در داخل کشور تولید می شود، بدون هیچ وابستگی به خارج کشور، تولید این قطعه با قیمت تمام شده مناسب، در کشور امکانپذیر است.
سجادیان اضافه کرد: تولید بومی این محصول علاوه بر رفع دغدغه مدیران صنعت، موجب جلوگیری از خروج مقادیر قابل توجهی ارز از کشور می شود که با افزایش تعداد تولید، پیش بینی می شود قیمت تمام شده نسبت به نمونه های مشابه وارداتی، کاهش قابل توجهی داشته باشد.
وی درباره مشکلات موجود در راه دستیابی به این فناوری اظهار داشت: برخی صنایع بزرگ از تولید این محصول استقبال کردند و در این راه همیاری موثری داشته اند.

1400/06/23
10:30:13
5.0 / 5
843
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر