ساخت بتن فوق سخت از ترکیب خون فضانوردان با خاک مریخ

ساخت بتن فوق سخت از ترکیب خون فضانوردان با خاک مریخ

نتایج یک تحقیق نشان داده است که با ترکیب خون فضانوردان با خاک مریخ میتوان بتن فوق سخت ساخت.


به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از ایرنا از پایگاه اینترنتی اسپیس، ارسال مصالح ساختمانی از زمین به مریخ بسیار گران است بنابراین زیستگاه های آینده باید بیشتر با استفاده از موادی ساخته شوند که در این سیاره سرخ وجود دارند.
بر اساس تحقیقات محققان دانشگاه «منچستر» ترکیبات ناشی از ادرار و خون فضانوردان می تواند نقش کلیدی در این فرآیند ساخت داشته باشند.
مریخ پوشیده از خاک به نام regolith است که می تواند برای ایجاد بتن برای پناهگاه ها و ساختمان های دیگر استفاده گردد.
با این حال، تلاشهای آتی برای تولید مصالح ساختمانی در مریخ می تواند به جای مخلوط کردن خاک یاد شده با آب، شامل پروتئین ناشی از پلاسمای خون و اوره ناشی از ادرار و عرق باشد.
اکنون بر مبنای نتایج این مطالعه، محققان متوجه شدند که با مخلوط کردن گرد و غبار مریخ با ترکیبات حاصل از خون و عرق فضانوردان به ماده ای قویتر از بتن معمولی مورد استفاده در زمین میتوان دست یافت.
محققان این ماده تولیدی خویش را AstroCrete نامیدند و خاطرنشان کردند که این ماده می تواند در مقابل فشار ۴۰ مگاپاسکال مقاومت کند که به صورت قابل توجهی بالاتر از مقاومت بتن معمولی است. بتن معمولی می تواند در مقابل فشار ۲۰ تا ۳۲ مگاپاسکال مقاومت کند.
بر اساس نتایج این مطالعه، یک خدمه ۶ نفره در مریخ می تواند مواد بیولوژیکی لازم برای تولید حدود هزار و ۱۰۰ پوند مواد AstroCrete را در خلال دو سال ارائه دهد.
با این حال میزان تولید بتن در مریخ با افزایش هر یک از اعضای جدید خدمه به مأموریت طولانی مدت افزایش می یابد و سبب می شود که مقادیر بیشتری بتن برای توسعه ساختمان سازی تولید شود.
این دستور العمل بتن امکان دارد از سایر روش های ساختمان سازی پیشنهادی برای مأموریت های آتی مریخ مفیدتر باشد؛ همچون روش های یاد شده ساخت مصالح با استفاده از سیستم های چاپ سه بعدی است.
با این حال ایده مخلوط کردن خون با خاک برای ساختن بتن چیز جدیدی نیست - بعنوان مثال تمدن های قدیمی از خون حیوانات بعنوان چسب در ملات خود استفاده می کردند.


منبع:

1400/06/24
15:03:35
5.0 / 5
930
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر