معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری:

تعداد صندوق های سرمایه گذاری جسورانه به ۱۶ رسید

تعداد صندوق های سرمایه گذاری جسورانه به ۱۶ رسید

معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام نمود: صندوق های سرمایه گذاری جسورانه برای توسعه تامین مالی کسب و کارهای نوپا در دو سال با رشد شایان توجهی از 6 صندوق در سال 1398 به بالای 12 برابر به 16 صندوق رسید.


به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از خبرگزاری ایرنا، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری روز چهارشنبه با بیان این مطلب اضافه کرد: صندوق های سرمایه گذاری جسورانه و خصوصی از بازیگران زیست بوم فناوری و نوآوری بعنوان ابزاری نوین برای تامین مالی نقش آفرینی می کنند. این صندوق ها برای توسعه و انجام پروژه های فناورانه و دانش بنیان عموم مردم را به سرمایه گذاری دعوت می کنند.
این گزارش می افزاید: سال ۱۳۹۵ بود که اولین صندوق در این عرصه فعالیت خودرا شروع کرد و با حمایت معاونت علمی و فناوری گسترش خوبی را در این سال ها تجربه کردند به شکلی که بعد از سه سال یعنی در سال ۱۳۹۸ تعداد آنها به ۶ صندوق سرمایه گذاری رسید و این صندوق ها با مجموع سرمایه هزار و ۵۵۰ میلیاردریال که ۸۷۸ میلیاردریال آن تادیه شد، پذیره نویسی شدند.
اما این صندوق ها از سال ۱۳۹۸ تا امروز رشد شایان توجهی را تجربه کردند. معاونت علمی و فناوری برای اصلاح ساختارها در سال ۱۳۹۸ دست به کار شد و با این تغییرات امکان مشارکت برای مستقیم و غیرمستقیم نهادهای مالی همچون صندوق فراصندوق ستارگان و صندوق نوآوری و شکوفایی نیز برقرار شد. نتیجه این تغییرات خبر خوشی برای فعالان زیست بوم فناوری و نوآوری داشت؛ آن هم افزایش تعداد صندوق ها به ۱۶ با سرمایه ۲۰ هزار میلیاردریال است.
بر اساس این گزارش، سرمایه صندوق ها در دو سال رشد بیش از ۱۲ برابری را تجربه نمود. این صندوق ها در ۳۴ طرح سرمایه گزاری نموده اند.
کسب و کارهای نوپا و کسب و کارهای کوچک و متوسط می توانند از سرمایه این صندوق ها استفاده کنند و محصول ایران ساخت و فناورانه خودرا توسعه دهند.
این نوع سرمایه گذاری بازده و ریسک بالایی دارند. برای اینکه این کسب وکارها در ابتدای کار رشد خوبی خواهند داشت اما به همان نسبت نیز ممکنست پروژه گرفتار شکست شود.
البته صندوق ها با سرمایه گذاری روی چندین پروژه فناورانه این ریسک را مدیریت و کنترل می کنند.
لذا صندوق ها سبدی متنوع از دارایی ها را ایجاد می کنند که تامین مالی پروژه های فناورانه را انجام می دهند و افزایش آنها تامین مالی بیشتری را برای کسب و کارهای نوپا به همراه دارد و آنها یکی از موثرترین ابزارها برای تجاری سازی محصولات محسوب می شوند.
البته علاوه بر ۱۶ صندوق ایجاد شده، تعداد ۵ صندوق با سرمایه ۲۵ هزار و ۵۰۰ میلیاردریال موافقت اصولی خودرا از سازمان بورس گرفتن کرده اند و مراحل پذیره نویسی را طی می کنند.
در صورت تایید تعداد صندوق ها به ۲۱ سرمایه این بخش به ۴۶ هزار و ۲۵۰ میلیارد ریال می رسد که جهش قابل توجهی است.

1400/06/27
10:40:03
5.0 / 5
1051
تگهای خبر: فعالیت , فناوری , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
مینی کامپیوتر