استفاده از گیاهان درخشان برای نوردهی فضاهای عمومی

استفاده از گیاهان درخشان برای نوردهی فضاهای عمومی

محققان دانشگاه ام آی تی با استفاده از فناوری نانو، گیاهانی را پرورش دادند که توانایی تولید نور در تاریکی را دارند و میتوان از آن برای نوردهی فضاهای عمومی استفاده نمود.


به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از ایرنا از ساینس، این محققان در گذشته با استفاده از مواد لوسیفراز و لوسیفرین که باعث درخشش کرم های شب تاب می شوند، گیاهانی را پرورش دادند که درخشش اندکی داشتند. حالا از راه جایگزین کردن این مواد با ترکیبات فسفر توانستند میزان درخشش گیاهان را به میزان قابل توجهی بالا برند. این ترکیبات قادرند پرتوهای نور مرئی و ماوراء بنفش را جذب و ذخیره کرده و آنرا به آرامی در چارچوب فرآیند فسفرتابی آزاد کنند.
برای این منظور محققان از نانوذرات آلومینات استرانسیم به شکل فسفر استفاده کردند و این نانوذرات را با استفاده از سیلیس پوشاندند تا باعث صدمه به گیاه نشوند. سپس این نانوذرات را از راه حفره های موجود روی برگ ها وارد گیاه کردند تا در لایه ای معروف به مزوفیل تجمع کنند. این گیاهان بعد از قرار گرفتن در معرض تابش نور LED یا نور خورشید، آغاز به درخشش کردند. در آزمایشات اولیه این تکنیک با گیاهان مختلف مشخص شد با تنها ۱۰ ثانیه تابش نور LED بعضی از گیاهان قادرند تا یک ساعت نوردهی کنند.
به گفته محققان این نانوذرات هیچ صدمه ای به گیاه وارد نمی کنند و عملکردهای طبیعی آن مانند فتوسنتز و تبخیر آب سطح برگ ها را مبتلا به اختلال نمی کنند.
هدف نهایی محققان تولید گیاهانی است که امکان نوردهی خیابان ها و فضاهای عمومی را به صورت منفعل و بدون استفاده از منبع انرژی الکتریکی فراهم نمایند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Science Advances انتشار یافته است.


منبع:

1400/07/05
14:14:59
5.0 / 5
832
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
مینی کامپیوتر