طراحی و تولید دستگاههای مورد نیاز صنعت نفت به همت پژوهشگران ایرانی

طراحی و تولید دستگاههای مورد نیاز صنعت نفت به همت پژوهشگران ایرانی

به گزارش مینی کامپیوتر یک شرکت دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران موفق به تأمین نیاز داخل کشور در حوزه طراحی و تولید دستگاههای صنعت نفت و شرکتهای تابع نفتی شد.


به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از خبرگزاری ایرنا از پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، مدیرعامل این شرکت دانش بنیان به تولیدات این شرکت در حوزه صنعت نفت برای نخستین بار در ایران اشاره نمود و اظهار داشت: سیستم ارتینگ اتوماتیک بارگیری و تخلیه ضد انفجار یکی از این تولیدات است.
سهیل متینی تبار به نصب این دستگاه در محل های بارگیری و تخلیه نفتکش ها اشاره نمود و اضافه کرد: در هنگام حرکت کامیون ها و مخزن دارها، الکتریسیته ساکن در اطراف نفتکش ها به وجود می آید و با کمک این دستگاه، الکتریسیته ساکن به زمین تخلیه و از آتش سوزی در انبارهای نفت جلوگیری می شود. ما در تولید این دستگاه به خودکفایی رسیده ایم.
وی از دیگر تولیدات این شرکت دانش بنیان را شیر کنترل برقی ضدانفجار بیان کرد و تصریح کرد: این دستگاه برای نخستین بار در ایران طراحی وساخته شده است، شیر کنترل برقی ضدانفجار نمونه مهندسی معکوس شده از شیر برقی شرکت آمریکایی است که بومی سازی شده است. این دستگاه به کنترل جریان فرآورده های نفتی می پردازد و بر روی ست استاپ ولوها نصب می شود.
مدیر عامل این شرکت سیستم فلومیتر جابه جایی مثبت را از محصولات پرمصرف و راهبردی صنایع نفت ذکر کرد و اظهار داشت: این دستگاه بمنظور اندازه گیری جریان فراورده های نفتی در خطوط لوله، پایانه های نفتی و انبارهای نفت استفاده می شود. نمونه خارجی این دستگاه از کشورهای آمریکایی و اروپایی وارد می شد و بوسیله مهندسی معکوس و طراحی از پایه، توانستیم به این تکنولوژی بالا دست پیدا نماییم و به جرات می توانم بگویم که سومین یا چهارمین کشوری هستیم که به این فناوری رسیده ایم.
متینی تبار در شرح دستگاه فلومیتر توربینی عنوان کرد: این دستگاه هم نوع دیگری از دستگاه های اندازه گیری است. بصورت پره توربینی و برای اندازه گیری فراورده های نفتی که در خطوط لوله و پایانه ها با سرعت زیاد حرکت می کنند مورد استفاده قرار می گیرد. در دنیا و مطابق با استانداردهای بین المللی API اگر دقت دستگاه ۱۵ صدم درصد و یا تکرارپذیری ۲ صدم درصد باشد، می توانیم آنرا در مبادی تحویل به مشتری استفاده نمائیم که به اصطلاح در پایانه های صادراتی هم استفاده می شود.
وی در معرفی سیستم ترانسمیتر پالسر ضد انفجار اظهار داشت: این سیستم حرکت دوّار میترهای جابه جایی مثبت را به پالس های الکتریکی تبدیل و سپس خروجی مربوطه را به فلوکامپیوتر یا شماره انداز دیجیتالی هدایت می کند. این پالس ها در دو کانال A و B تولید و در فاز نود درجه کنترل می شود. این دستگاه در محیط های انفجاری و پرخطر قابل نصب است. گفتنی است که ما موفق به دریافت گواهینامه بین المللی برای این سیستم شده ایم.
این فناور از طراحی و تولید دستگاه مستر میتر جابه جایی مثبت آگاهی داد و اضافه کرد: این دستگاه بمنظور کالیبره کردن انواع فلومیترها قابل استفاده می باشد. دقت این دستگاه باید بالاتر از سایر دستگاهها باشد. مستر میتر جابه جایی مثبت با دقت تقریباً ۰.۱ درصد و تکرارپذیری یک صدم دصد بمنظور صحت سنجی انواع میترها مورد استفاده قرار می گیرد.
متینی تبار به شرکت آمریکایی اسمیت که دستگاه قطعات یدکی را تولید می کند، اشاره نمود و گفت: ما بوسیله مهندسی معکوس توانستیم طراحی و تولید قطعات یدکی فلومیترهای جابه جایی مثبت دستگاه اسمیت آمریکایی با تکنولوژی بالا را طراحی و تولید نماییم.
وی افزود: نزدیک به سه سال بر روی این طرح کار کردیم. باتوجه به تحریم های به وجود آمده و نداشتن واردات، قرارداد تولید این دستگاه با ما بسته شد و اکنون هم این دستگاهها در صنعت استفاده می شود و ما توانستیم قطعات مربوط را جایگزین نمونه های اصلی نماییم.
وی دستگاه فلوکامپیوتر دیجیتال یا شماره انداز دیجیتال را یکی از پیشرفته ترین و به روزترین محصولات مورد استفاد در صنعت نفت دانست و اظهار داشت: مهم ترین مشخصه دستگاه فلوکامپیوتر دیجیتال محاسبات جبران سازی دما بر روی فراورده های نفتی است که بمنظور اندازه گیری مقدار دقیق حجم فراورده مورد استفاده قرار می گیرد.
مدیرعامل این شرکت دانش بنیان از مستر میتر بعنوان شاخص ترین محصول شرکت یاد کرد و اظهار داشت: این دستگاه تکنولوژی بالایی دارد و ترکیبی از سه دستگاه فلومیتر جابه جایی مثبت، فلوکامپیوتر و پالسر است و تقریباً می توان گفت بصورت یک پکیج است و در صنعت مورد استفاد قرار می گیرد.
متینی تبار با تاکید بر این نکته که طراحی و تولید دستگاهها بر پایه ترکیبی از مهندسی معکوس و طراحی از پایه است، اضافه کرد: در فلومیتر توربینی، قطعه ای به نام پیکاپ کویل وجود داشت که قابل مهندسی معکوس نبود. در حقیقت بصورت یک پک عرضه شده بود و ما برای آنکه مقدار لیتراژ را از این دستگاه متوجه شویم از شیوه طراحی از پایه استفاده کردیم.
وی در توضیح معرفی مشتریان و مخاطبان شرکت اظهار داشت: در صنعت نفت، از موقعی که نفت استخراج می شود تا زمانیکه به انبارهای نفت می رسد باید مقدار اندازه گیری فرآورده را داشته باشیم. از انبارهای نفت تا شبکه توزیع مانند شرکت ملی پالایش و پخش نفت و شرکت پتروشیمی از مخاطبان ما محسوب می شوند. می توانیم بگوییم که تمام شرکت های تابعه نفت مشتری سازمان ما به حساب می آیند.
مدیرعامل این شرکت با اشاره به تأمین ۱۰۰ درصدی نیاز داخل، این نکته را اشاره کرد که توانسته ایم جلوی خرید خارجی را بگیریم. در حال حاضر شرکت ما رقیب داخلی ندارد. چونکه نخستین و تنهاترین شرکتی هستیم که توانسته ایم به این سطح از تکنولوژی دست پیدا نماییم. رقبای ما شرکت های بزرگ تولید کننده آمریکایی و اروپایی هستند.
متینی تبار به شعار پشتیبانی از تولید داخل اشاره نمود و اظهار داشت: عدم واردات این دستگاه و قطعات هم به پشتیبانی از تولیدات داخلی منجر گردیده است.
وی به مبحث صادرات هم پرداخت و تشریح کرد: بصورت مستقیم صادرات نداریم. اما بوسیله شرکت های واسطه توانسته ایم به شرکت های نفتی حاشیه دریای خزر و حاشیه دریای خلیج فارس یعنی به شرکت های همسایه صادرات داشته باشیم.
این فناور از وجود چالش های مختلف یاد کرد و اضافه کرد: خریدهای خارجی توسط کارفرما و عدم خرید داخلی از مهم ترین چالش های ما بود. وجود بوروکراسی های اداری می تواند دلیل این عدم اعتماد باشد. سیستم ها و دستگاه هایی که توسط شرکت ما تولید شده، به شیوه مهندسی معکوس و طراحی از پایه است و با نمونه های آمریکایی برابری می کند.
متینی تبار استقرار در فضای پارک علم و فناوری دانشگاه تهران را یک حمایت دانست و تشریح کرد: استقرار در پارک و بهره مندی از حمایت های صندوق پارک دانشگاه تهران انجام خیلی از امور را تسهیل کرده است. برای مثال در گذشته ضمانت نامه ها را از بانک و با وثیقه های بسیار بالا تهیه می کردیم اما هم اکنون با دریافت چک می توانیم ضمانت نامه های شرکت در مناقصه را از صندوق پارک علم و فناوری دانشگاه تهران تهیه نماییم.
وی هدف سال جاری این شرکت را طراحی و ساخت دستگاه جدیدی به نام کوریولیس فلومیتر بیان کرد و اظهار داشت: در حال حاضر این دستگاه با سطح فناوری فوق العاده بالایی که دارد، در دنیا مورد استفاده قرار گرفته است. در رابطه با طراحی و تولید این دستگاه، تقریباً ۵۰ درصد راه را رفته ایم. در ادامه مسیر به پشتیبانی از جانب سایر شرکت های تابع نفت نیاز داریم. بزرگ ترین پشتیبانی از تولید کننده و یک شرکت دانش بنیان، خرید از ایشان است. امیدواریم بتوانیم در سال جدید از این دستگاه رونمایی نماییم.منبع:

1400/07/07
09:17:16
5.0 / 5
917
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
مینی کامپیوتر