پشتیبانی از ۲۶۷ ایده نانو فناوری برای قرار گرفتن در راه صنعتی سازی

پشتیبانی از ۲۶۷ ایده نانو فناوری برای قرار گرفتن در راه صنعتی سازی

به گزارش مینی کامپیوتر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، برای کاربردی کردن ایده های نوآورانه و استفاده صنعتگران از ایده های نو در صنعت از بیشتر از ۲۶۷ ایده نوآورانه برای قرارگرفتن در راه صنعتی سازی حمایت کرد.


به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، مسیر ورود نانوفناوری به صنایع صنایع بزرگ با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از ایده های نوآورانه و قابل تبدیل به محصول ایران ساخت هموار شد.
ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از نفوذ این فناوری در صنعت، با توسعه و بازارسازی ایده های نوآورانه حمایت می کند.
ستاد، این حمایت ها را در مسیرهای مختلفی پیش می برد که از مهم ترین آنها میتوان برگزاری رویدادهای ترویجی آشنایی با کاربردهای نانو در صنعت، پشتیبانی از اجرای طرح های پایلوت فناوری در صنایع و ایجاد مرکزی برای کاربردی سازی ایده ها را نام برد.
ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، برای کاربردی کردن ایده های نوآورانه و استفاده صنعتگران ازایده های نو در صنعت، مرکز کاربردی سازی صنعتی نانوفناوری را ایجاد کرد. این مرکز در حوزه های فناورانه ای که بیش ترین کارایی را در صنعت دارند فعال است و مسیر تبدل ایده به محصول را هموار می کند.
در مرکز کاربردی سازی صنعتی نانوفناوری بیشتر از ۲۶۷ ایده نوآورانه عرضه شده است و از میان آنها، ایده هایی که قابلیت صنعتی سازی داشتند داوری و انتخاب گردید. ۳۰ ایده نوآورانه در مرحله توسعه فناوری قرار دارد و ۱۵ ایده هم به مرحله صنعتی سازی رسیده است.
این مرکز، برای هفت حوزه فناوری از پژوهشگران، دانشجویان، شرکتهای دانش بنیان و خلاق حمایت می کند تا بتوانند ایده ها و محصولات نوآورانه در حوزه فناوری نانو را به بازار و صنعت برسانند.
حوزه هایی مانند نانوپوشش، مواد نانویی، پلاسمای سرد، همگن کننده های نانویی ایران ساخت، تجهیزات آزمایشگاهی و ابزارهای همگن ساز التراسونیک و الیاف نانو، جزو اولویت های این مرکز به حساب می آید. ایده های عرضه شده در هریک از این اولویت ها بعد از ارزیابی فنی، قابلیت صنعتی سازی و تناسب و اطمینان از قابلیت ورود به بازار، مورد حمایت قرار گرفته و وارد فرایند توسعه و تجاری سازی می شوند.
بخش عمده ای از کاربردهای ایده های توسعه یافته در حوزه صنعت ساختمان، تجهیزات آزمایشگاهی و محصولات نانوفناورانه ایران ساخت است، با حمایت های ستاد توسعه فناوری نانو، سال قبل رشد قابل توجهی را تجربه نمود و این روند سالجاری هم ادامه دارد.
در حال حاضر بیشتر از ۵۰درصد از حجم بازار کالاهای فناوری نانو، به حوزه صنعت ساختمان اختصاص دارد و ابزار و تجهیزات مورد استفاده در این صنعت مانند کف پوش، مصالح و پوشش های رنگی ساختمانی ۷۰ درصد از تولیدات صنعتی شده را به خود اختصاص داده اند.

توسعه صنعتی محصولات کارآمد در جلوگیری از مبتلا شدن به کرونا
علاوه بر صنعت، تابحال در مرکز صنعتی سازی کاربردی فناوری نانو و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری محصولاتی با کاربرد در حوزه سلامت توسعه یافته اند که مواد نانوالیاف پرکاربرد در ساخت فیلتر، همچون این محصولات به حساب می آید. ماسک تنفسی ضد ویروس نانوالیاف یکی از محصولات فناورانه ای است که با حمایت این مرکز توسعه یافت و زمینه تأمین نیاز کشور به این محصول را در دوره انتشار کرونا فراهم نمود.
همچنین محصولات دیگری مانند فیلتر روغن نانو الیاف، نازل واتر جت نانومواد، محلول افزودنی بتن التراسونیک، منعقدکننده خون با استفاده از نانوالیاف، نانوکامپوزیت های و نانوسلولز هم از دیگر محصولاتی به شمار می روند که روند توسعه و تجاری سازی آنها با حمایت ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پشت سر گذاشته شده و وارد مسیر تجاری سازی شده است.

1400/07/08
10:56:04
5.0 / 5
835
تگهای خبر: تولید , شركت , فناوری , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
مینی کامپیوتر