مصرف بی رویه برخی آنتی بیوتیک ها افراد را در معرض ناشنوایی قرار می دهد

مصرف بی رویه برخی آنتی بیوتیک ها افراد را در معرض ناشنوایی قرار می دهد

به گزارش مینی کامپیوتر عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: مصرف بی رویه برخی آنتی بیوتیک ها مانند گروه مایسین ها می توانند روی شنوایی افراد تأثیر منفی بگذارند و آنها در معرض ناشنوایی قرار می گیرند.


۳۰ سپتامبر مصادف با هشتم مهرماه روز جهانی ناشنوایان و زبان اشاره نامگذاری شده که فرصتی مناسب برای اطلاع رسانی مطلوب در این حوزه است.
دکتر پدرام برقعی متخصص گوش، گلو و بینی روز پنجشنبه به همین مناسبت در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا اظهارداشت: برخی آنتی بیوتیک ها، داروهای شیمی درمانی، فلزات سنگین می توانند فرد را گرفتار مشکلات شنوایی کنند.
وی از مردم تقاضا کرد که به هیچ وجه خودسرانه و بی رویه، دارو مصرف نکنند که این کار می تواند مشکلات جدی برای آنان به وجود آورد.
متخصص گوش، حلق و بینی خاطرنشان کرد: بین یک تا ۳ در هزار نوزاد زنده متولد شده مبتلا به ناشنوای هستند و تعداد کم شنوایان بیشتر از این تعداد بیشتر است.
برقعی با یادآوری این که علل ناشنوایی در سنین مختلف، متفاوت می باشد، عنوان کرد: با بالا رفتن سن به تدریج درصد ناشنوایی افزوده می شود.
وی با اشاره به اینکه کم شنوایی به ۲ نوع اصلی تقسیم می شود که شامل انتقالی و حسی عصبی است، اضافه کرد: وجود هر عاملی که راه انتقال صدا از گوش خارجی به گوش داخلی را سد یا پیشگیری از تقویت صدا در گوش میانی کند، سبب کم شنوایی از نوع انتقالی می شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: مثال هایی از علل کم شنوایی انتقالی شامل بسته شدن مجرای گوش خارجی با جرم، التهاب و عفونت های مجرای خارجی، پارگی پرده، صدمه دیدن و یا چسبندگی استخوانچه های شنوایی در گوش میانی است.
برقعی همینطور اظهار داشت: در نوع کم شنوایی حسی عصبی یا گیرنده های شنوایی در حلزون گوش داخلی صدمه می بیند یا مسیر عصبی شنوایی از حلزون به مراکز مغزی مشکل پیدا می کند و فرد گرفتار کم شنوایی می شود.
وی با اشاره به اینکه علل مختلفی می تواند سبب ایجاد کم شنوایی حسی عصبی شود، خاطرنشان کرد که از مهم ترین آنان عوارض دارویی است.
متخصص گوش، گلو و بینی خاطرنشان کرد: سروصداهای بلند محیطی از علل دیگر این نوع کم شنوایی است و این کار به دلیل ایجاد رادیکال های آزاد در گوش داخلی، می تواند به شنوایی افراد صدمه بزند.
وی تصریح کرد: اگر شدت و مدت این سروصدا زیاد باشد، صدمه به گوش می تواند برگشت ناپذیر باشد و به عبارتی می تواند برای شنوایی به شدت مخرب باشد.
استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: برخی بیماری های گوش داخلی هم از علت های دیگر کم شنوایی است و براثر آن، افراد گرفتار سرگیجه، کم شنوایی و وزوز گوش می شوند.


منبع:

1400/07/11
10:00:45
5.0 / 5
962
تگهای خبر: دانشگاه , متخصص , هارد
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
مینی کامپیوتر