بازار خدمات نانویی کشور ۱۳۰ درصد رشد کرد

بازار خدمات نانویی کشور ۱۳۰ درصد رشد کرد

مینی کامپیوتر: یکی از عرصه های فناورانه نانو به حوزه خدمات مربوط می شود، این بخش در یک سال قبل رشد 130 درصدی را در کشور تجربه کرده و از 443 میلیاردریال به یک هزار و 15 میلیاردریال رسیده است.


به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از خبرگزاری ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محصولات فناوری نانو ایران بطور کلی در سه گروه کالا، خدمات و تجهیزات دسته بندی می شوند. فناوری نانو شاخص موج چهارم انقلاب صنعتی خوانده می شود و همه عرصه های علمی را تحت تاثیر قرار داده است.
این فناوری همه فن حریف روند رو به رشدی را طی کرده است و هر روز شاهد افزایش کاربردهای آن در صنایع مختلف هستیم.
بازار این فناوری در دنیا داغ و پرمشتری است. در ایران نیز این محصولات در سه گروه کالا، خدمات و تجهیزات دسته بندی می شوند. گزارش ها نشان میدهد بیشترین حجم بازار نانو، معادل ۹۶ درصد، متعلق به کالاها است، بخش خدمات نیز در یک سال اخیر نزدیک به ۱۳۰ درصد رشد داشته و از ۴۴۳ میلیاردریال به یک هزار و ۱۵ میلیاردریال رسیده است.
فروش تجهیزات آزمایشگاهی و صنعتی فناوری نانو نیز با وجود تحریم ها و کمبود منابع مالی و حمایتی با افزایش ۴۸ درصدی همراه بوده است. بیش از ۵۵ درصد از حجم بازار کالاهای فناوری نانو به حوزه ساخت و ساز و محصولاتی مانند «شیرآلات»، «شیشه های کم گسیل»، «بتن سبک»، «انواع کف پوش» و «انواع کاشی و گرانیت آنتی با کتریال» متعلق می باشد.
صنایع اپتوالکترونیک نیز در رتبه بعدی ایستاده و حدود ۱۲ درصد از بازار کالاهای نانو ایران ساخت را به خود مختص کرده است. محصولات حوزه خودرو، نفت و گاز، نساجی و پلیمر و کامپوزیت با سهم بین ۹/۲ تا ۵/۲ درصد در رتبه های بعدی قرار دارند.
شیرآلات بهداشتی و خانگی به سبب گستردگی بازار مصرف، حجم بالای تولید و همین طور کاربرد خوب تجهیزات لایه نشانی PVD در این صنعت، حجم بالایی از محصولات نانوی حوزه ساختمان (عددی بیش از ۷۰ درصد) را به خود اختصاص داده اند.


منبع:

1400/07/28
09:19:03
5.0 / 5
974
تگهای خبر: تولید , خدمات , فناوری , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
مینی کامپیوتر