ایران در جمع تولیدکنندگان پمپ های فشار قوی آب شیرین کن قرار گرفت

ایران در جمع تولیدکنندگان پمپ های فشار قوی آب شیرین کن قرار گرفت

معضل کمبود آب آشامیدنی و تحریم دستگاههای آب شیرین کن سبب شد تا متخصصان داخلی موفق به تولید و رونمایی از نمونه بومی پمپ های فشار قوی مورد استفاده در دستگاههای آب شیرین کن شوند.


به گزارش گروه آموزش ایرنا از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، اسمزمعکوس فناوری پیشرفته ای است که آب شور را برای مصارف مختلف همچون نمک زدایی و تهیه آب شرب آماده می کند.
در این روش فناورانه، با بهره گیری از پمپ های فشار قوی، آب شور از پرده مخصوصی به نام غشا که دارای منافذ بسیارریز است عبور داده می شود و به این ترتیب، مولکول های آب از این منافذ عبور کرده و نمک ها در آب دریا باقی می مانند.
اما در صورتیکه تا قبل از این، فناوری سامانه های اسمز معکوس در اختیار چند شرکت مطرح ژاپنی، اروپایی و آمریکایی بوده که به سبب شرایط تحریم، امکان همکاری با شرکت های مذکور و انتقال دانش فنی به داخل کشور فراهم نبود، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم این دغدغه حیاتی را در اولویت قرار داد و ستاد توسعه فناوری حوزه آب و انرژی این معاونت، در راه حمایت و تجاری سازی طرح های فناورانه در تأمین و سلامت بخشی به آب گام برداشت.
در حال حاضر با تاکید بر توانمندی و تلاش متخصصین داخلی، طراحی و تولید نیمه صنعتی پمپ فشارقوی و توربوشارژر و آزمون های لازم با موفقیت طی شده است.
محصول نهایی طرح، پمپ طبقاتی فشارقوی و توربوشارژر بازیابی انرژی است که با تولید این محصولات، تمامی فناوری های طراحی و ساخت قطعات و تجهیزات مورد نیاز توسط شرکت دانش بنیان داخلی بومی سازی شده است.
ازجمله دستاوردهای مهم این طرح فناورانه میتوان به بومی سازی فناوری طراحی و تولید پمپ کامل گریز از مرکز فشار بالا و توربوشارژرهای دور بالا، فناوری تولید پروانه ها و دیفیوزرهای این پمپ ها به روش ریخته گری دقیق باتوجه به حساسیت های کارایی و ارتعاشی اشاره نمود.
همچنین فعالان فناور موفق شدند فناوری بالانس محوری مربوط به این پمپ ها را از راه ایجاد سیستم بالانس محوری در بخش پرفشار پمپ، متعادل سازی هیدرولیکی مربوط به شارژکننده های قوی و فناوری استفاده از مواد مقاوم به سایش و مقاوم به خوردگی در بخش های سایشی مربوط به این تجهیزات را بومی سازی کنند.
با توجه به نیاز حیاتی کشور در تأمین آب آشامیدنی و دیگر بهره برداری هایی که از آب شیرین به عمل می آید و البته محدودیت های گسترده ای که در راه واردات و انتقال دانش فنی این حوزه به کشور وجود دارد، ستاد توسعه فناوری های آب و انرژی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری با اولویت قراردادن طرح های علمی و دانش بنیان در این عرصه، مشاوره های علمی و تأمین هزینه های اجرایی کردن طرح های فناورانه حوزه آب گام برداشته است.
این طرح، گام بلندی در بومی شدن این صنعت به منظور رفع نیاز کشور به دستگاه خارجی، تأمین قطعات و هم چنین قطع وابستگی به دانش فنی به خارج از کشور است.
با این حمایت ها، ایران به یکی از معدود کشورهای جهان تبدیل شد که کلیت این صنعت را به صورت بومی اجرایی کرده است، صنعتی که علاوه بر خودکفایی از نمونه های مشابه خارجی، امکان ارزآوری بالایی را از صادرات به همراه دارد.منبع:

1400/08/07
14:21:38
5.0 / 5
846
تگهای خبر: تولید , سیستم , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
مینی کامپیوتر