برنامه اعزام فضانوردان به ایستگاه بین المللی فضایی به تاخیر افتاد

برنامه اعزام فضانوردان به ایستگاه بین المللی فضایی به تاخیر افتاد

به گزارش مینی کامپیوتر سازمان فضایی آمریکا (ناسا) و شرکت فضایی اسپیس ایکس برنامه اعزام فضانوردان به ایستگاه بین المللی فضایی را بعد از بروز طوفان بزرگ اقیانوس اطلس که سبب ایجاد مشکلات آب و هوایی در طول مسیر پرواز شد، لغو کردند.


به گزارش گروه آموزش ایرنا از خبرگزاری یونایتدپرس، مأموریت «کرو-۳» قرار بود امروز - یکشنبه - صورت گیرد که برپایه برنامه ریزی جدید ساعت یک و ۱۰ دقیقه صبح چهارشنبه به وقت منطقه زمانی شرقی اجرا می شود. انتظار می رود در این تاریخ شرایط آب و هوایی برای پرتاب ۸۰ درصد مساعد باشد.
فضانوردان ناسا در این مأموریت با فضاپیمای «کرو دراگون» شرکت فضایی «اسپیس ایکس» و سوار بر موشک «فالکون ۹» این شرکت از مرکز فضایی کندی در فلوریدا در آمریکا به فضا اعزام می شوند.
این فضانوردان قصد دارند ۶ ماه در ایستگاه بین المللی فضایی اقامت کنند و در این زمان تحقیقاتی انجام دهند که انتظار می رود به آمریکا کمک نماید تا برای مأموریت های فضایی طولانی تر آماده شود.
چنین آزمایش هایی شامل مطالعات مختلف درباره سلامت فضانوردان در طول دوره های طولانی در فضا، رشد گیاهان بدون خاک در ریزگرانش و نمایش حسگرهایی است که می تواند به ربات های پرنده کمک نماید تا در سفینه های فضایی مانند آزمایشگاه درحال چرخش حرکت کنند.
این فضانوردان علاوه بر انجام آزمایش های علمی، قصد دارند در طول مأموریت خود چند پیاده روی فضایی برای ارتقای ایستگاه فضایی انجام دهند و از چند فضانورد خصوصی استقبال کنند.
توماس مارشبورن ۶۱ ساله فضانورد ناسا و خلبان مأموریت در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت: یکی از نکات قوت این مأموریت مطمئناً فرصتی است که برای پیاده روی فضایی در اختیار داریم. مارشبورن با فرمانده راجا چاری ۴۴ ساله و متخصصان مأموریت به نامهای کایلا بارون ۳۴ ساله از ناسا و ماتیاس مورر ۵۱ ساله از سازمان فضایی اروپا به فضا می روند.
این نخستین پرواز فضایی بارون، چاری و مورر و سومین پرواز مارشبورن خواهد بود. مارشبورن پیش از این بعنوان عضوی از مأموریت شاتل فضایی STS-۱۲۷ در سال ۲۰۰۹ و اکسپدیشن ۳۴/۳۵ در داخل ایستگاه فضایی فعالیت داشت که این مأموریت در سال ۲۰۱۳ به پایان رسید.
چاری پیش از فضانورد شدن بعنوان سرهنگ نیروی هوایی آمریکا خدمت می کرد و بیشتر از ۲ هزار و ۵۰۰ ساعت کار با هواگرد سبک را در کارنامه کاری خود ثبت کرده است. او همینطور برای عضویت در تیم آرتمیس انتخاب شده بود و می توانست در سال ۲۰۲۴ به ماه برود.
گریس داگلاس محقق ارشد تحقیقات فناوری غذایی پیشرفته ناسا هم در یک کنفرانس مطبوعاتی اظهار داشت: در داخل این کپسول، غذاهای سالم خشک شده و فریز شده، مانند کلم پیچ و ماهی های روغنی قرار دارد که بخشی از یک مطالعه است که بررسی شود چگونه این خوراکی ها باعث افزایش آگاهی و سلامت کلی فضانوردان می شود. چالش این است که غذایی فراهم نماییم که بتواند ماه ها در فضا بدون فاسد شدن یا از دست دادن مواد مغذی دوام بیاورد.
بارون و چاری هم از اعضای خدمه مأموریت «آرتمیس» ناسا هستند که امکان دارد روزی از ماه دیدن کنند، ازاین رو زمان حضور آنها در این ایستگاه فضایی برای آموزش حیاتی می باشد.
برنامهٔ آرتمیس (Artemis Program) یک برنامه فضایی بین المللی با هدف فرستادن انسان ها همچون اولین زن به ماه است. مقصد نهایی این برنامه قطب جنوب ماه و زمان اجرای آن تا سال ۲۰۲۴ است.
این طرح به وسیله ناسا و شرکتهای خصوصی صنایع هوافضای آمریکایی با همکاری آژانس فضایی اروپا، آژانس جستجوهای هوافضای ژاپن، آژانس فضایی کانادا، سازمان فضایی ایتالیا، آژانس فضایی استرالیا، سازمان فضایی بریتانیا، سازمان فضایی امارات متحده عربی، سازمان فضایی ملی اوکراین و آژانس فضایی برزیل در حال اجراست.


منبع:

1400/08/10
09:02:22
5.0 / 5
966
تگهای خبر: شركت , فعالیت , فناوری , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
مینی کامپیوتر