جست وجوی اختراعات داخلی با جستجوگر دانش بنیان محقق شد

جست وجوی اختراعات داخلی با جستجوگر دانش بنیان محقق شد

به گزارش مینی کامپیوتر جست وجوی ساده اختراعات ایرانی با پلت فرم بوجود آمده بوسیله ی یک شرکت فناور داخلی محقق شد.


به گزارش معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، همواره احتیاج به یک مرجع جامع برای رصد اختراعات داخلی توسط پژهشگران ایرانی احساس می ­شد. حالا جستجوگر دارایی فکری با نام دارکوب، ابزاری برای جستجوی پتنت های داخلی است.
این پایگاه جستجو، مدتی است با هدف تجمیع و رصد دارایی های فکری ثبت شده در ایران آغاز به کار کرده و امکان جستجوی دقیق، سریع و راحت در بین این داده های پرارزش مالکیت صنعتی را برای کاربران فراهم نموده است.
این پلت فرم با حمایت کانون پتنت ایران و صندوق نوآوری و شکوفایی بوجود آمده است.

ثبت میلیونها درخواست جدید
یکی از مشخصه های مهم کسب وکارهای امروزی، نقش کلیدی و اثرگذار نوآوری و فناوری در پیشی گرفتن از رقبا و موفقیت در بازار است. در این میان، نوآوری احتیاج به محافظت دارد و این مهم از راه سیستم های مالکیت فکری و به صورت خاص سیستم پتنت انجام می گیرد.
استقبال فزاینده از این سیستم، ثبت میلیونها درخواست جدید را در هر سال به دنبال داشته و به شکل گیری یک منبع پرارزش و استراتژیک از دانش فنی و تجاری منجر گردیده است. با این حال، جستجو در بین خیل عظیم اسناد ثبت اختراع و اطلاعات موجود در آنها، به نوبه خود کاری دشوار و پیچیده است. پلت فرم های جستجوی پتنت به میدان وارد شده و به کمک مخترعان، فناوران و نوآوران می شتابند.
در حال حاضر، طیف وسیعی از این پلت فرم های تخصصی و پایگاه های داده پتنت وجود دارند که از آن جمله، میتوان از پایگاه های تخصصی دفاتر ملی مالکیت فکری و برخی سیستم های منطقه ای و بین المللی پتنت اسکوپ و هم پلت فرم های سفارشی سازی شده توسط شرکتهای خصوصی گوگل پتنتز و اربیت نام برد.

«ایران» هفتمین کشور برتر ثبت اختراع داخلی
یکی از چالش های اکوسیستم نوآوری در ایران، بی توجهی به نیاز مخترعان و فناوران برای دسترسی ساده به اسناد ثبت اختراعات داخلی است. بنا به گزارش شاخص جهانی نوآوری ۲۰۲۱، ایران از منظر فعالیتهای ثبت اختراع داخلی، با هفت پله صعود نسبت به سال قبل، در رده هفتم کشورهای برتر قرار گرفته و این مساله، نشان دهنده تعداد زیاد و در عین حال رو به رشد تقاضانامه های ثبت اختراع در کشور است.
در چنین شرایطی، از آنجائیکه رصد اختراعات و تحلیل دقیق و هوشمندانه آنها، در گروی جستجو و شناسایی بهترین و مرتبط ترین اسناد ثبت اختراع است، جستجوی پتنت های داخلی به امری استراتژیک تبدیل شده است که به یک پایگاه جستجوی کارآمد و قدرتمند نیاز دارد. این جستجوگر دارایی های فکری، بر اساس همین نیاز توسعه یافته و به دنبال پوشش دادن به نیازهای مخاطبین مختلف است.
این پلتفرم، با جمع آوری، طبقه بندی، تحلیل و عرضه متنوع اطلاعات، نیاز پژوهشگران و فناوران را در مورد دسترسی به اطلاعات افشا شده در حوزه مالکیت صنعتی برآورده می کند.
این پایگاه، امکان جستجوی اختراعات ثبت شده را در ایران بر مبنای گزینه های مختلفی هم­چون مبحث اختراع، مخترع، مالک، خلاصه، طبقه بندی، شماره اظهارنامه و شماره ثبت، به صورت انفرادی یا ترکیبی فراهم می آورد، فیلتر کردن جستجوها بر مبنای گزینه هایی هم­چون وضعیت اعتبار و همینطور دارا بودن حق تقدم، از دیگر مواردی است که در این پایگاه داده در دسترس قرار گرفته است.
دامنه فعالیت ­های این موتور جستجو تا جایی پیش رفته که تابحال تعداد ۱۰۳۷ اختراع از مالکان حقیقی، ۱۶۲ اختراع از دانشگاه ها، ۱۲۱ اختراع از شرکت­ ها و ۵۲ اختراع از پژوهشگاه ­ها به ثبت رسانده است.
موتور جستجوی دارایی های فکری دارکوب برای پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان، امکانات ویژه ای هم برای این شرکت ها در نظر گرفته است، همینطور این پلتفرم، با فراهم کردن امکان ارسال پیام به مخترعان و مالکان پتنت ها، ایجاد بستر مناسب برای همکاریهای پژوهشی و تجاری سازی را دنبال می کند.منبع:

1400/08/15
21:23:12
5.0 / 5
901
تگهای خبر: دانشگاه , سیستم , شركت , فعالیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر