رییس جهاد دانشگاهی:

صاحبان صنایع از محصولات بومی سازی شده بجای نمونه خارجی استفاده کنند

صاحبان صنایع از محصولات بومی سازی شده بجای نمونه خارجی استفاده کنند

مینی کامپیوتر: رئیس جهاد دانشگاهی با انتقاد نسبت به استفاده از محصولات خارجی بجای نمونه بومی سازی شده آنها در داخل کشور از طرف برخی صاحبان صنایع، خواهان توجه بیشتر به این حوزه در امتداد پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان داخلی شد.


به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از ایرنا، ارتباط بین تولیدکنندگان محصولات دانش بنیان و بهره برداران این محصولات موضوعی است که سال ها به آن پرداخته و از آن صحبت می شود اما به شکل مناسب رفع نشده است و برخی تجهیزات مورد نیاز صنعت که با سخت گیرانه ترین استانداردها بومی سازی شده اند، گاهی از خارج از کشور وارد می شوند.
در طول دهه های گذشته دولت ها با اعمال سیاست های مختلفی همچون حمایت های تسهیلاتی و تعرفه ای اهتمام در پشتیبانی از تولیدات داخلی و جلوگیری از واردات کالاهای مشابه ساخت داخل داشته اند. همین طور با ایجاد دو نهاد معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری در کنار جهاد دانشگاهی که از شروع انقلاب این وظیفه خطیر را عهده دار بوده است و زیرمجموعه هایی همچون پارک های علم و فناوری، تلاش مضاعفی برای پشتیبانی از فناوران داخلی و توسعه حوزه زیست بوم نوآوری در کشور صورت گرفته است.
از سوی دیگر فناورانی در زمینه های مختلف همچون فناوری زیستی، کشاورزی، صنایع غذایی، دارو و تجهیزات پزشکی، تجهیزات و ماشین آلات پیشرفته و مخابرات و نرم افزار محصولات ارزشمندی را برای بهره برداران داخلی و حتی صادرات بومی سازی کرده اند و از سال ۱۳۹۲ تا حالا هر ساله خیلی از این محصولات در نمایشگاه هایی همچون ساخت ایران به معرض نمایش گذاشته شده است.
حال سوال اساسی اینجاست که چرا با وجود وضع قوانین و مقررات مختلف از طرف مجلس شورای اسلامی در جهت منع واردات کالاهای مشابه ساخت داخل و ضرورت تامین تجهیزات مورد نیاز وزارتخانه های داخلی و زیرمجموعه های آنها از محصولات ایرانی، باز هم تعدادی از زیرمجموعه های صنعتی توجه کافی به استفاده از فناوری های بومی ندارند.


در این بین سازمان جهاد دانشگاهی نهادی است که در طول دهه های گذشته اهتمام ویژه ای در بومی سازی خیلی از محصولات و تجهیزات وارداتی مربوط به بخش های مختلف همچون صنعت، کشاورزی و پزشکی داشته است؛ موضوعی که رفع آن به طور قطع در شکوفایی اقتصاد کشور همچون افزایش درآمد اقتصادی، رفع معضل بیکاری، جایگزینی واردات و جلوگیری از خروج میلیاردها دلار ارز از کشور و تعطیلی واحدهای تولیدی فعال نقش به سزایی خواهد داشت.
بر اساس این گزارش، سازمان جهاد دانشگاهی در طول سالهای قبل با تاکید بر دانش و توانمندی متخصصان و پژوهشگران خود و برمبنای نیازهای جامعه در طول سالهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اقدامات چشم گیر و بزرگی در بومی سازی و انتقال دانش فنی روز دنیا در زمینه های مختلف همچون پزشکی، فنی مهندسی و علوم پایه، کشاورزی و علوم انسانی داشته است.
این سازمان برمبنای وظیفه ذاتی خود که همان ارتباط دانشگاه و صنعت است، با پشتیبانی از حوزه پژوهش در دانشگاه ها و مراکز علمی و همین طور امضای قراردادهای علمی و پژوهشی با مراکز و سازمان های مختلف بمنظور قطع وابستگی کشورمان طرح های تحقیقاتی بسیاری را جهت استفاده در بخش های مختلف بصورت کاربردی در قالب فناوری پیاده سازی و به سرانجام رسانده است.
رییس سازمان جهاد دانشگاهی درباب اینکه، آیا جهاد دانشگاهی هم اکنون محصول قابل استفاده ای دارد که از خرید آن خودداری می شود، اظهار داشت: هم اکنون جهاد خیلی از محصولات قابل استفاده در بخش های مختلف صنعت کشور را بومی سازی کرده است.
حمیدرضا طیبی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا، بازوهای بارگیری نفت را همچون تجهیزاتی نام برد که از طرف جهاد دانشگاهی برای صادرات محصولات با خاصیت مایع، بومی سازی شده است و اشاره کرد: با وجود این که برخی صنایع نیازمند تعدادی زیاد از بازوهای بارگیری هستند اما آنرا از خارج از کشور خریداری می کنند.
وی اضافه کرد: این درحالی است که جهاد دانشگاهی تحت سخت ترین استانداردهای شرکت پایانه های نفتی، بازوهای بارگیری نفت را ساخته است و هنگامی که در کشور آزمایشگاه مرجع، محصولات تولیدی را تایید می کند، باید بهره برداران داخلی به این محصولات اعتماد کنند.
رییس جهاد دانشگاهی به ساخت دکل های حفاری در داخل کشور نیز اشاره نمود و با تاکید بر ضرورت پشتیبانی از تولید داخلی اضافه کرد: درست نیست در شرایطی که گروهی با زحمت فراوان فناوری را تولید و تجاری سازی می کنند، برخی سازمان ها و مراکز نیازمند به این تکنولوژی ها، تجهیزات مورد نیاز خودرا از خارج از کشور تامین کنند.
طیبی گفت: اگر بخواهیم اقتصاد کشورمان بر پایه اقتصاد دانش بنیان استوار باشد، باید نظام ملی نوآوری و فناوری از یک گردش روان در داخل کشور برخوردار باشد و این نیز در گرو حمایت و عزم همه مسئولان از تولید داخلی و جلوگیری از واردات محصولاتی است که مشابه آن در داخل کشور بومی سازی شده است.


رییس سازمان جهاد دانشگاهی می گوید: هم اکنون ما نگران بی توجهی در استفاده از نتایج پروژه های تحقیقاتی در کشور هستیم. در پروژه های کشور یک جدایی بین تولیدکنندگان تکنولوژی و محصولات دانش بنیان و بهره برداران آن وجود دارد و تعدادی کاربران و استفاده کنندگان از این فنآوری ها هنوز به دنبال خریدهای محصولات خارجی هستند.
وی افزود: هنوز مشکل اتصال دو حوزه تولیدکنندگان محصولات دانش بنیان و بهره برداران به شکل مناسب رفع نشده است. خیلی از شرکت های زیرمجموعه وزارتخانه های صنعتی و کشاورزی به بهانه سرعت در انجام پروژه ها و البته برخی مسائل هنوز چشم به بازار خارجی ها دارند.
طیبی گفت: کیفیت تجهیزات و محصولات تولیدی در کشور از طرف فناوران بومی سازی و شرکت های بهره بردار قابل استعلام و راستی آزمایی است. حتی اگر محصول ساخت کشور ایرادی داشته باشد که احتمال آن بسیار پایین است باید برای تولیدکنندگان داخلی فرصت خطا هم قائل شویم.

1400/08/23
10:13:28
5.0 / 5
785
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
مینی کامپیوتر