با یك سوم قیمت نمونه خارجی؛

یک شرکت فناور موفق به بومی سازی محفظه آب شیرین کن های صنعتی شد

یک شرکت فناور موفق به بومی سازی محفظه آب شیرین کن های صنعتی شد

به گزارش مینی کامپیوتر محققان یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید محفظه آب شیرین کن های صنعتی با استفاده از کامپوزیت پلیمری شدند، محصولی که از خروج ۲۰ میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری کرده است.


به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از خبرگزاری ایرنا از معاونت علمی و فناوری، سیدحمیدرضا هاشمی مدیرعامل این شرکت دانش بنیان اظهار داشت: کامپوزیت های زمینه پلیمری دسته ای از کامپوزیت ها هستند که از الیاف کوتاه یا بلند در زمینه پلیمری ساخته می شوند. این دسته از کامپوزیت ها برای انتقال بار از بین الیاف و ماتریس طراحی و ساخته شده اند.
وی، یکی از کاربردهای مهم کامپوزیت در تولید محفظه نگهدارنده تحت فشار عنوان نمود و اضافه کرد: این محفظه ها که از آنها تحت عنوان «پرشر وسل» هم یاد می شود، در ساخت آب شیرین کن های صنعتی به کار می روند.
هاشمی می گوید: مخازن تحت فشار ظروفی هستند که برای نگه داشتن مایعات، بخارها یا گازها در فشارهای بالا، به صورت معمول بالای ۱۰۰۰ psi طراحی شده اند.
وی اضافه کرد: از آنجائیکه پرشر وسل ها تحت فشارهای زیاد کار می کنند، یک مخزن تحت فشار پارگی می تواند بسیار خطرناک باشد و منجر به نشت گاز، آتشسوزی و حتی انفجار شود. به همین دلیل، ایمنی فشار در محفظه نگهدارنده تحت فشار ضروریست.
این فعال حوزه دانش بنیان اظهارکرد: در صنایع آب شیرین کن، بعد از تصفیه اولیه، که شامل جداسازی ضایعات و جامدات است، آب تحت فشار در محافظ کامپوزیتی پلیمری قرار گرفته و یون های نمک در این شرایط جدا می شوند.
وی همینطور ضمن اشاره به اینکه، در گونه ای دیگری از تصفیه خانه ها، آب تحت عنوان لب شور به آب قابل شرب تبدیل می شود، پرشر وسل کامپوزیتی هم کاربرد دارد و محصولی کاملا طبیعی و فاقد سنگینی آب را تحویل می دهد. در این فرآیند صرفاً مرحله دوم تصفیه و شیرین کردن آب در مخازن تحت فشار کامپوزیتی پلیمری صورت می گیرد.
هاشمی خاطرنشان کرد: طبق برآوردهای انجام شده در یک سال با تولید محفظه های تحت فشار توسط شرکت، مانع خروج ۲۰ میلیون دلار ارز از کشور شده اند. نمونه داخلی محفظه های تحت فشار یک سوم نمونه خارجی قیمت دارد علیرغم این که از همان کیفیت مناسب برخوردار می باشد.


منبع:

1400/08/24
15:16:51
5.0 / 5
825
تگهای خبر: تولید , شركت , فناوری , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
مینی کامپیوتر