در گزارش مینی كامپیوتر اعلام شد؛

توانمندی های بخش خصوصی در تامین اهداف شبکه ملی اطلاعات

توانمندی های بخش خصوصی در تامین اهداف شبکه ملی اطلاعات

رییس هیئت مدیره سازمان نظام صنفی کامپیوتری ظرفیت و توانمندی های بخش خصوصی در تامین و راه اندازی ملزومات شبکه ملی اطلاعات را تشریح نمود.حسین اسلامی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اهداف شبکه ملی اطلاعات برمبنای سند تبیین الزامات این پروژه ملی که شامل الزامات اقتصادی، شکوفایی، استقلال، فرهنگی، مدیریت و الزامات پدافند غیرعامل و امنیتی و سالم سازی می شود، اظهار داشت: بخش خصوصی حوزه ICT در حوزه خدمات شبکه ملی اطلاعات و نیز زیرساخت شبکه ملی اطلاعات ظرفیت و توانمندی مشارکت با دولت را برای تحقق این پروژه دارد.
وی با اشاره به این که سازمان نظام صنفی کامپیوتری یک تشکل قانونی می باشد که مبتنی بر مصوبه مجلس به وجود آمده است و در آن کمیسیون های گوناگون موضوعات و نیازمندی های حوزه ICT را تحلیل و بررسی می کنند، افزود: نخبگان حوزه تخصصی فاوا در سازمان نظام صنفی کامپیوتری حضور دارند و وزارت ارتباطات می تواند از این ظرفیت نخبگانی برای سرعت بخشیدن به تکمیل شبکه ملی اطلاعات استفاده نماید.
رئیس هیأت مدیره سازمان نظام صنفی کامپیوتری تهران با اشاره به ظرفیت هایی که بخش خصوصی در زمینه توسعه خدمات شبکه ملی اطلاعات دارد، اظهار داشت: مطابق با سند الزامات شبکه ملی اطلاعات، این پروژه باید خدمات صیانت از داده، مقابله با حوادث، امن سازی و سالم سازی، زیست بوم جویشگر و دسترسی به اینترنت، خدمات سیستم عامل و رایانامه، خدمات پایه مکانی و نقشه، پیامرسان و شبکه اجتماعی و نیز خدمات میزبانی، مراکز داده و هویت معتبر، خدمات تبادل اطلاعات و خدمات ارتباطی مانند خدمات ابری، هوشمندی و رصد و پایش را در کشور فراهم آورد.
اسلامی افزود: در امتداد زیرساخت های اطلاعاتی مدنظر شبکه ملی اطلاعات نیز نیاز به قطب های مراکز داده اختصاصی و عمومی، زیرساخت ابری، مراکز رصد و پایش، مراکز تبادل پیام، مرکز مدیریت امنیت و شبکه های دسترسی، تجمیع و توزیع محتوا و گذرگاه های ایمن مرزی و گذرگاه های ایمن داخلی، شبکه دولت، مراکز آزاد فناوری اطلاعات و شبکه های اختصاصی وجود دارد. در این راستا باتوجه به ظرفیت فعالان این بخش در رسته هایی مانند نرم افزار، سخت افزار و ارتباطات و خدمات فناوری اطلاعات، می توان از این توانمندی ها در لایه های زیرساخت ارتباطی و زیرساخت اطلاعاتی این شبکه استفاده نمود.
وی اظهار داشت: برای مثال باتوجه به لزوم ایجاد شبکه های دسترسی، مراکز تبادل ترافیک و گذرگاه های ایمن مرزی، کمیسیون اینترنت و انتقال داده و کمیسیون شبکه سازمان نظام صنفی کامپیوتری می توانند نقش اساسی در ایجاد ستون فقرات این شبکه و نقاط توزیع مراکز تبادل ترافیک و پیاده سازی زیرساخت داشته باشند.
رئیس هیأت مدیره سازمان نظام صنفی کامپیوتری تهران با اشاره به این که بخش خصوصی سرمایه گذاری قابل توجهی در انتقال پهنای باند زیرساخت شبکه ملی اطلاعات داشته است، اضافه کرد: تامین کنندگان و پیمانکاران شبکه های داخلی با نصب و راه اندازی تجهیزات زیرساخت شبکه های داخلی شامل سوئیچ ها، روترها و تجهیزات و ملحقات کابل کشی مسی و فیبر نوری می توانند بخش انتهایی شبکه دسترسی را در شبکه ملی اطلاعات تکمیل کنند.
وی با اعلان اینکه مطابق لایه زیرساخت اطلاعاتی مدنظر شبکه ملی اطلاعات نیازمند قطب های مراکز داده اختصاصی و عمومی و زیرساخت ابری و نیز مرکز رصد و پایش شبکه و مدیریت امنیت هستیم، اشاره کرد: فعالان بخش خصوصی ظرفیت طراحی و پیاده سازی زیرساخت مراکز داده شامل سیستم های برودتی، برق اضطراری، شبکه نظارت و مدیریت و پروژه های مراکز داده استاندارد را دارند. تامین پلتفرم های خدمات ابری و خدمات مراکز داده، تامین تجهیزات پردازشی شامل سرور و ذخیره سازها و تجهیزات سمت کاربر مانند کامپیوتر ها از دیگر توانمندی های این بخش است.
اسلامی با اشاره به ظرفیت های موجود بخش خصوصی برای تامین تجهیزات امنیتی مانند فایروال و نرم افزارهای ضد ویروس و نظارت امنیت شبکه بعنوان نیازمندی های خدمات شبکه ملی اطلاعات، اشاره کرد: خدمات پایه، پیامرسان و شبکه های اجتماعی، میزبانی، هوشمندی و هویت توسط فعالان بخش خصوصی قابل پیگیریست. بخش خصوصی بعنوان عرضه کننده سرویس هایی مانند پلت فرم های فروش آنلاین کالا و خدمات، خدمات پخش محتوای متنی و تصویری و نیز خدمات ثبت دامنه، مدیریت محتوا و تحلیل کلان داده ها و استفاده از هوش مصنوعی و نیز توسعه انواع اپلیکیشن ها و نرم افزارها می تواند در تکمیل شبکه ملی اطلاعات همکاری کند.
وی با تاکید بر وجود توانمندی بخش خصوصی در ظرفیت های در رابطه با شبکه ملی اطلاعات اظهار داشت: با وجود برنامه ریزی برای ۴ سال آینده در جهت تحقق شبکه ملی اطلاعات، دولت باید از ظرفیت و مشارکت بخش خصوصی در طراحی و اجرای این پروژه استفاده کنند.

1400/08/28
22:48:34
5.0 / 5
818
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
مینی کامپیوتر