مبارزه با شورشدن خاک با بهره گیری از راهکارهای هسته ای

مبارزه با شورشدن خاک با بهره گیری از راهکارهای هسته ای

مینی کامپیوتر: حدود یک پنجم سطح زمین تحت تاثیر خاک شور قرار دارد. شوری خاک عامل اصلی کاهش امنیت غذایی و نیازمند راهکارهای هوشمندانه مدیریت کشاورزی است.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، بگفته فیثاغورس؛ نمک، زاده پاک ترین عناصر یعنی آب دریا و نور خورشید است؛ ولی مقدار بیش از اندازه آن در خاک می تواند بر رشد گیاهان تاثیر منفی بگذارد و تولیدات کشاورزی و امنیت غذایی بشر را با خطر مواجه کند.
موضوع روز جهانی خاک امسال با شعار "تاکید بر جلوگیری از شوری و افزایش راندمان خاک" انجام می شود. مقرر است این رویداد منجر به افزایش آگاهی در مورد لایه خارجی و شکننده زمین باشد که حیات تمام ساکنین زمین به آن وابسته است.
به دلیل شیوه های غلط کشاورزی، تغییرات آب و هوایی، نفوذ آب دریا، تغییر کاربری اراضی و نشت آب از سدها، این منبع گرانبها و عظیم درحال نابودی است و پژوهشگران به دنبال روش هایی برای جلوگیری از تخریب خاک هستند.
شوری خاک نگران کننده است
در سطح جهان حدود ۹۳۲ میلیون هکتار از اراضی کشاورزی (تقریبا یک پنجم سطح زمین) تحت تاثیر خاک شور است که از این میان ۶۲ میلیون هکتار از خاک آبیاری می شود.
تقریبا ۲ هزار هکتار در روز از زمینهای آبیاری شده در مناطق خشک و نیمه خشک در ۷۵ کشور جهان طی ۲۰ سال قبل به سبب شور شدن تخریب شده است. با این وجود شور شدن خاک تنها به مناطق خشک و نیمه خشک محدود نمی گردد و می تواند در هر منطقه ای و تحت هر شرایط آب و هوایی رخ دهد.
به گفته سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد (FAO) برای جلوگیری از کمبود مواد غذایی و پاسخ گویی به تقاضای جمعیت رو به رشد جهانی که برمبنای تخمین تا سال ۲۰۵۰ میلادی به ۱۰ میلیارد نفر می رسند، باید تولید محصولات کشاورزی در سطح جهان ۶۰ درصد و در بعضی از کشورهای درحال توسعه تا ۱۰۰ درصد افزایش یابد.
آژانس بین المللی انرژی اتمی با همکاری فائو، با کشورهایی که زمینهای کشاورزی خودرا به سبب شوری از دست می دهند برای توسعه روش های هوشمندانه کشاورزی برای حفظ خاک همکاری می کنند. از طرفی برنامه مشترک فائو و آژانس بین المللی انرژی اتمی در حوزه تکنیک های هسته ای برای کشاورزی، با همکاری موسساتی در ۶۰ کشور به دنبال راهکار پایدار برای مبارزه با شور شدن خاک هستند.
این برنامه به دنبال استفاده از راهکارهای ایزوتوپی برای افزایش مواد غذایی و کاهش آب مصرفی است تا در برخورد با شوری خاک، توانایی رشد را افزایش دهد. یکی از اهداف این پروژه افزایش تثبیت نیتروژن بیولوژیکی، بوسیله جذب نیتروژن اتمسفر و کربن ذخیره شده در خاک است. تکنیک های ایزوتوپی در خیلی از کشورها جهت بررسی میزان و علل تخریب خاک استفاده می شود.
۶۰ محقق از ۱۰ کشور بین سالهای ۲۰۱۴ تا ۱۰۱۹ میلادی برای مدیریت خاک، آب و مواد مغذی تربیت شده اند تا با شوری خاک مقابله کنند. در همین زمینه کتابی با دسترسی آزاد برای همه منتشر گردید که شامل پروتکل هایی برای ارزیابی شوری، نقش ایزوتوپی و دیگر تکنیک های هسته ای برای مقابله با شوری خاک است.
کارشناسان کشورهای شرکت کننده در این طرح درحال تبادل داده، اطلاعات فنی و شیوه های کشاورزی برای افزایش سازگاری با این شرایط هستند. نتیجه این همکاری دستیابی به راهکارهایی هوشمندانه برای افزایش محصول در خاک با سدیم بالا است.
پنجم دسامبر (۱۴ آذرماه) روز جهانی خاک نام دارد و هر ساله سازمان خواروبار و کشاورزی ملل متحد این رویداد را برگزار می نماید.


منبع:

1400/09/15
18:19:50
5.0 / 5
1043
تگهای خبر: تولید , شركت , كاربر , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر