نخستین هزارپای واقعی کشف شد!

نخستین هزارپای واقعی کشف شد!

مینی کامپیوتر: برخلاف تصور تا به امروز هیچ هزارپایی با بیش از 750 پا کشف نشده بود اما حالا دانشمندان نخستین هزارپای واقعی جهان با بیش از 1000 پا را کشف کرده اند.


به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، در مقاله ای که روز گذشته انتشار یافته است، دانشمندان خبر از کشف نخستین هزارپای واقعی با بیش از ۱۰۰۰ پا در اعماق معدنی در استرالیا دادند.
در حقیقت این هزارپا دارای ۱۳۰۶ پا است که در بین حیوانات بی سابقه است و به گونه ی جدیدی با نام "Eumillipes Persephone" متعلق می باشد.
پژوهشگران چهار مورد از اینگونه جدید را در معدنی در گلدفیلدز شرقی(Eastern Goldfields) در استرالیا یافته اند.
اینگونه بی چشم، ۹.۵ سانتی متر طول و ۰.۰۷ سانتی متر قطر دارد و بدن نخ مانند آن از پاهای کوتاه، سری مخروطی شکل، دو شاخک و یک منقار تشکیل شده است.


"پاول مارک"(Paul Marek) از دانشگاه ایالتی و مؤسسه پلی تکنیک ویرجینیا در بلکسبرگ(Blacksburg) اینگونه را در عمق ۶۰ متری از سطح زمین در حفره ای که برای کاوش مواد معدنی به وجود آمده بود، یافت.
هزارپاها برخلاف نامشان ۱۰۰۰ پا ندارند و تا کنون هیچ هزارپایی با بیش از ۷۵۰ پا کشف نشده بود.
نویسندگان این مقاله می گویند: ما گونه ای جدید از هزارپاها با ۱۳۰۶ پا یافته ایم که رکورد جدیدی است.
این موجود از شاخک هایش برای مسیریابی و بعنوان جایگزینی برای چشم استفاده می نماید.
گونه ی رکورددار قبلی یک هزارپای کالیفرنیایی به نام "Illacme plenipes" بود که در سال ۲۰۱۲ کشف شد. جنس ماده اینگونه ۷۵۰ پا داشت در صورتیکه نوع نر آن در بیشترین حالت ۵۶۲ پا داشت.


حالا بررسی های انجام شده بر روی ارتباط میان این دو گونه نشان دهنده ی وجود ارتباطی دور میان Illacme plenipes و E. persephone است.
مارک و همکارانش می گویند که پاهای زیاد این دو گونه به آنها امکان ایجاد نیرویی برای حرکت در بین منافذ کوچک خاک که محل زندگی آنها است را می دهد.
به قول پژوهشگران این یافته ها نشان دهنده ی تنوع زیستی در منطقه گولدفیلدز شرقی در استرالیای غربی است.
نویسندگان این مقاله سفارش می کنند که کارهایی برای حفظ محل زندگی این موجودات صورت گیرد تا اثرات حفر معدن بر اینگونه ی جدید از هزارپایان به حداقل برسد.
آنها افزودند: بخش عمده ای از طلا، نیکل و سایر مواد معدنی استرالیا از معادن گولفیلدز استخراج می شود و استخراج سطحی فشرده بیش از یک قرن است که در این مکان انجام می شود. این مساله می تواند به گونه های موجود در این منطقه لطمه برساند.
منبع:

1400/09/26
20:19:02
5.0 / 5
866
تگهای خبر: دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر