معاون پژوهش جهاد دانشگاهی تهران در گفت وگو با مینی كامپیوتر خبر داد:

برگزاری نمایشگاه دستاوردهای جهاددانشگاهی از ۵ دی

برگزاری نمایشگاه دستاوردهای جهاددانشگاهی از ۵ دی

به گزارش مینی کامپیوتر معاون پژوهش و فناوری سازمان جهاد دانشگاهی تهران، از برگزاری نمایشگاه توانمندی ها و دستاوردهای این نهاد در سال ۱۴۰۰ از پنجم دیماه اطلاع داد و اظهار داشت: طی سالهای اخیر هزار و ۲۰۰ طرح تحقیقاتی و فناورانه به همت این سازمان به انجام رسیده است.


حمید هاشمی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار گروه علم و آموزش ایرنا در خصوص برگزاری نمایشگاه «توانمندی ها و دستاوردهای جهاد دانشگاهی ۱۴۰۰» در چهل و یکمین سالگرد تاسیس سازمان جهاد دانشگاهی اضافه کرد: این نمایشگاه از ۵ تا ۹ دیماه در محل بوستان گفتگو برگزار می گردد و جهاد دانشگاهی تهران هم دستاوردهای خویش را در حوزه های فنی و مهندسی بخش شیمی، متالوژی، مکانیک و در حوزه کشاورزی بخش آبزی پروری در معرض دید عموم قرار می دهد.
وی خاطرنشان کرد: در سالهای اخیر چند پروژه جدی توسط جهاد دانشگاهی طراحی و تبدیل به محصول شده است که توانسته نیازهای فناوری کشور را برطرف کند. نمونه آن چرخ ریخته گری ساخته شده از آلیاژ مس و کروم است که در ریخته گری پیوسته فلز و مس به کار می رود و قابلیت تحمل دما و تنش بالا را دارد.
هاشمی افزود: کریستالیزاتور که صفحات آلیاژی تخت است و برای ریخته گری صنایع فولاد در شرکتهای فولاد مبارکه و خوزستان از آن استفاده می شود، از دیگر تولیدات جهاد دانشگاهی است که باید گفت کریستالیزاتور بعنوان نخستین سردکننده مذاب، اساسی ترین قسمت ماشین ریخته گری پیوسته فولاد است که در آن انجماد مذاب و شکل گرفتن شمش شروع می شود.
وی عنوان کرد: مهم ترین کار کریستالیزاتور تأمین انتقال حرارت زیاد از فولاد مذاب درحال انجماد و شرایط لازم برای شکل گرفتن مداوم پوسته بیرونی جامد و مقاوم جهت شمش ریخته گری به ترتیبی است که این پوسته هنگام بیرون آمدن از کریستالیزاتور تحت تأثیر فشار فرواستاتیک مذاب درونی گرفتار پارگی نشود.
معاون پژوهش و فناوری سازمان جهاد دانشگاهی تهران تصریح کرد: از نمونه آلیاژهای دیگری که جهاد دانشگاهی به تکنولوژی ساخت آن دست پیدا کرده است، میتوان به آلیاژهای مغناطیسی و مقاوم به حرارت اشاره نمود. دستگاه رزیستور هم بعنوان قطعه ای در صنعت الکترونیک که وظیفه آن محدود کردن جریان و ایجاد ولتاژ مناسب می باشد، از دیگر دستگاههای ساخته شده در این سازمان به حساب می آید.
وی همینطور افزود: بخشی از ترمز دینامیکی هم در سازمان جهاد دانشگاهی ساخته شده است که این محصول انرژی الکتریکی را به حرارتی تبدیل می کند و جهت استفاده لوکوموتیو یا پیشران مترو و کامیون های بزرگ معدنی که وزن های زیادی را جابجا می کنند، کاربرد دارد؛ چونکه ترمز معمولی در سیستم این وسایل کاربرد ندارد؛ در این وسایل ابتدا ترمز دینامیکی و در نهایت ترمز لنتی بکار برده می شود.
هاشمی همینطور به تولید موادشیمیایی در سازمان جهاد دانشگاهی اشاره نمود و اظهار داشت: این مواد در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، خودروسازی، راهسازی و فولادسازی به کار برده می شود و در مقیاس صنعتی و نیمه صنعتی تولید و عرضه خواهد شد. نمونه آن تعلیق شکن یا دمولیسیفایر برای جداسازی آب از نفت در چاه های نفت می باشد تا نفت آن مورد استفاده قرار گیرد. البته دمولسیفایر معکوس که نفت را از آب جدا می کند، برای بعضی از سکوهای نفتی که میزان آب از نفت آنها بیشتر است هم در این سازمان ساخته شده است.
وی مخاطبان این نمایشگاه را مدیران ارشد کشوری عنوان نمود و اضافه کرد: در این نمایشگاه برنامه داریم که مدیران و مسؤلان ارشد کشوری با دستاوردهای جهاد دانشگاهی آشنا گردند تا زمینه های گفت و گو، همکاری و توافق برای توسعه بیشتر فعالیت ها و تولیدات جهاد دانشگاهی ایجاد شود.
هاشمی تصریح کرد: همینطور جهاد دانشگاهی در حوزه فرهنگی، آموزش، کارآفرینی و اشتغال فعالیت جدی دارد و دستاوردهای این حوزه ها هم در نمایشگاه ارائه می شود، جهاد دانشگاهی در حوزه های مختلف علمی تخصص دارد و در حوزه علوم پزشکی، علوم انسانی، هنر و کشاورزی هم دارای دستاورد و توانمندی است.
معاون پژوهش و فناوری سازمان جهاد دانشگاهی تهران اضافه کرد: همه دستاوردهای جهاد دانشگاهی حاصل پژوهش های سالهای متمادی همکاران این سازمان است، اساس کار جهاد در حوزه های مختلف پژوهشی، فرهنگی و علمی مبتنی بر تحقیق و پژوهش بوده است و برای رسیدن به فعالیتهای خوب باید تحقیق و فعالیت پژوهشی صورت گیرد.
وی افزود: تمام راهکارهای جهاد دانشگاهی در حوزه های مختلف پزشکی، کشاورزی، فنی و مهندسی و علوم انسانی مبتنی بر تحقیقات بلندمدت و بر مبنای تجربیات علمی است و همکاران ما به آنها دست یافته اند و آنرا در چارچوب یک محصول به صنایع مختلف و جامعه عرضه می کنند.
هاشمی از رضایت مسئولان عالی و ارشد کشور از محصولات سازمان جهاد دانشگاهی اطلاع داد و اظهار داشت: جهاد دانشگاهی در مراحل مختلف در حیطه کاری خود چاره ای را ارائه داده است و ما دنبال این هستیم که تجربیات و توان خویش را در اختیار همه قرار دهیم. هنوز توان و فرصت در این سازمان وجود دارد و آمادگی داریم را که مسایلی که به جهاد واگذار می شود با کمک جوانان دانشمند، کارکنان و اعضای هیات علمی به یک چاره عملیاتی، بومی و موفق تبدیل نماییم.
معاون پژوهش و فناوری سازمان جهاد دانشگاهی تهران وجود موسسه رویان را بعنوان یکی دیگر از دستاوردهای مهم و خوب جهاد دانشگاهی بیان کرد.
بودجه پژوهش ناکافی است
وی در پاسخ به این سؤال که آیا بودجه سازمان جهاد دانشگاهی کافی است، اظهار داشت: بودجه پژوهشی جهاد دانشگاهی ناکافی است و این سازمان بخش کمی معادل یک پنجم بودجه خویش را بعنوان بودجه تحقیقاتی از دولت دریافت می کند اما به واسطه داشتن تولیدات و محصولات خاص خود، بخش عمده ای از بودجه مورد نیاز را از محل عقد قرارداد با سازمان ها و دستگاه ها به ازای خدمات و محصولات تأمین می کند.
هاشمی خاطرنشان کرد: ۲۰ درصد بودجه مورد نیاز خویش را از دولت دریافت می نماییم و پنج برابر آن به جامعه پیشکش می نماییم. اگر این اعتبارات بیشتر شود، خدمات و محصولات بیشتری ارائه خواهیم کرد. در این شرایط فعلی بودجه همه سازمان ها کاهش پیدا کرده است و از بودجه راضی نیستیم چون ظرفیت و توان بیشتری برای خدمت به کشور داریم به شرط این که منابعی بعنوان چاشنی ذخیره این خدمات شود.
معاون پژوهش و فناوری سازمان جهاد دانشگاهی تهران افزود: مسئولان کشوری به این علت به این نمایشگاه دعوت شده اند تا از این طریق ضمن معرفی تولیدات و دستاوردها، برای افزایش بودجه و فرصت هایی که جهت کمک به رفع معضلات کشور است، همفکری شود.
وی هدف از برگزاری این نمایشگاه را در عین حال عرضه توانمندی ها و دستاوردها عنوان نمود و اضافه کرد: همینطور مسئولان می توانند با مشاهده تولیدات و دستاوردهای جهاد دانشگاهی فرصت های بیشتری برای توسعه کشور به صورت مشترک و با همکاری جهاد دانشگاهی در اختیار ما قرار دهند.
انجام هزار و ۲۰۰ طرح پژوهشی
هاشمی خاطرنشان کرد: جهاد دانشگاهی در حوزه پژوهش و فناوری با حدود ۲ هزار و ۷۰۰ نفر عضو فعال همکاری دارد که حدود یک ششم آن اعضای هیات علمی و بقیه اعضا شامل پژوهشگران، کارشناسان، تکنسین های فنی و کارکنان پشتیبانی این سازمان هستند.
وی تصریح کرد: این نهاد طی سالهای اخیر بیشتر از هزار و ۲۰۰ طرح تحقیقاتی و فناورانه در دست اجرا داشته است که نیمی از آنها را طرح های کارفرمایی و برای حل یکی از نیازهای اصلی صنایع و جامعه کشور تشکیل می دهد. در واقع میتوان اظهار داشت که جهاد دانشگاهی زمین حاصلخیزی است که کشت هر بذر در آن به چندین محصول مفید تبدیل می شود.


منبع:

1400/09/30
14:05:00
5.0 / 5
936
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر