پرتاب تلسکوپ جیمز وب به روز کریسمس موکول شد

پرتاب تلسکوپ جیمز وب به روز کریسمس موکول شد

مینی کامپیوتر: پرتاب تلسکوپ فضایی 10 میلیارد دلاری «جیمز وب» سازمان فضایی آمریکا (ناسا) باردیگر به تعویق افتاد. مقرر است این تلسکوپ روز شنبه 25 دسامبر (4 دی) یا روز کریسمس به فضا پرتاب شود.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از روزنامه دیلی میل، قرار بود تلسکوپ جیمز وب روز جمعه ۲۴ دسامبر (سوم دی) پرتاب شود اما ناسا اعلام نمود: آب و هوای طوفانی همراه با بادهای شدید در فرودگاه فضایی اروپا در گویان فرانسه عامل تاخیر دیگری در پرتاب این تلسکوپ عظیم است که در ابتدا قرار بود در سال ۲۰۰۷ میلادی وارد فضا شود.
اکنون مقرر است این تلسکوپ بزرگ در روز کریسمس، ۲۵ دسامبر (چهارم دی)، با یک بازه زمانی پرتاب بین ساعت ۷: ۲۰ بامداد به وقت منطقه زمانی شرق و ۷: ۵۲ بامداد به وقت منطقه زمانی شرق به پرواز درآید. با این وجود مدیران پرتاب روز چهارشنبه باردیگر برای ارزیابی وضعیت آب و هوایی گردهم می آیند.
مقامات ناسا طی کنفرانس خبری که روز گذشته برگزار شد، اعلام کردند: راکت «آریان ۵» که این تلسکوپ را به فضا می برد، در وضعیت مناسبی قرار دارد. پوشش زنده این پرتاب شنبه ساعت ۶ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی در کانال تلویزیونی و وب سایت ناسا پخش خواهد شد.
تلسکوپ فضایی جیمز وب قدرتمندترین ابزار رصدی است که به فضا ارسال می شود و مقرر است جانشین تلسکوپ فضایی هابل شود تا وضوح و حساسیت بسیار بالاتری را فراهم آورد و گستره وسیعی از تحقیقات در حوزه های نجوم و کیهان شناسی امکان پذیر شود.
مشاهده تعدادی از وقایع و اجرام دوردست در جهان مانند شکل گیری و تکامل نخستین کهکشان ها و نیز فهم چگونگی شکل گیری ستارگان و سیاره ها و تصویربرداری مستقیم از سیاره های فراخورشیدی و نواخترها همچون اهداف این تلسکوپ هستند.
ساخت تلسکوپ وب در سال ۱۹۹۶ میلادی و در زمانی شروع شد که ناسا بودجه ای ۵۰۰ میلیون دلاری برای تکمیل آن اختصاص داده بود.


منبع:

1400/10/04
23:10:10
5.0 / 5
947
تگهای خبر: سایت , هك , وب سایت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
مینی کامپیوتر