ساخت جوهر زیست تخریب پذیر برای چاپ سه بعدی تجهیزات الکترونیکی

ساخت جوهر زیست تخریب پذیر برای چاپ سه بعدی تجهیزات الکترونیکی

به گزارش مینی کامپیوتر محققان سوییسی با استفاده از منابع طبیعی نوعی جوهر الکترونیکی برای چاپ سه بعدی تجهیزات الکترونیکی ساختند که بمحض دور ریختن، در محیط زیست تجزیه می شود.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، هم اکنون برای چاپ سه بعدی اغلب مدارات الکترونیکی از جوهرهای رسانایی استفاده می شود که حاوی فلزات سنگین و پلیمرهای نفتی غیرقابل بازیافت هستند.
از آنجایی که ساخت این نوع مدارات بسیار ساده و ارزانقیمت است، بهترین گزینه برای تجهیزات الکترونیکی یکبار مصرف محسوب می شوند.
با وجود این هنگام دورانداختن این تجهیزات الکترونیکی، جوهر مورد استفاده در آنها در محیط تجزیه نمی گردد یا تجزیه آن به مدت زمان بسیار طولانی نیاز دارد.
محققان برای ساخت این جوهر از قطعات کوچک گرافیتی و ذرات کربن سیاه استفاده کردند که دو شکل ارزانقیمت از کربن هستند.
قطعات گرافیتی خاصیت رسانایی را در جوهر ایجاد می کنند و ذرات کربن سیاه فواصل بین قطعات گرافیتی را پر می کنند. این ذرات درون نوعی رزین طبیعی معروف به شلاک قرار می گیرند که توسط حشرات ترشح می شود.
محققان بعد از تلاش و خطا توانستند نسبت مناسب این موارد را شناسایی کنند و نوعی جوهر بسیار رسانا، انعطاف پذیر و مستحکم تولید کنند که قابلیت چاپ مدارات الکترونیکی را در ساختارهای سه بعدی و دوبعدی با استفاده از فناوری های موجود دارد.
در آزمایشات اولیه محققان با استفاده از این جوهر یک سنسور تغییرشکل چاپ کردند که در آن مقاومت الکتریکی یک مدار با خم شدن سنسور تغییر می کند.
محققان امیدوارند بزودی از این تکنولوژی برای تولید پایدار تجهیزات الکترونیکی همچون حسگرها و ردیاب های رسانا در بسته بندی های هوشمند و ساخت تجهیزات پزشکی استفاده گردد.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Scientific Reports انتشار یافته است.

1400/10/06
10:39:53
5.0 / 5
941
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
مینی کامپیوتر