دبیر ستاد ویژه نانو:

محصولات نانو در ایران بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان فروش داشت

محصولات نانو در ایران بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان فروش داشت

دبیر ستاد ویژه نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام نمود: تا حالا 11 هزار و 500 میلیارد تومان از محصولات نانو را به فروش رسانده ایم که یک هزار میلیارد تومان مالیات بر ارزش افزوده داشت.


به گزارش پنجشنبه ایرنا، سعید سرکار در آیین تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر دانشگاه صنعتی سهند با تاکید بر این که امروزه باید در مدیریت دانشگاه ها و مطالبات از آنها تغییر نگرش ایجاد نماییم که تبدیل به تغییر رفتار آنها شود، اظهار نمود: یکی از اهدافی که رهبر معظم انقلاب برای کشور تبیین کرده اند، اصل مرجعیت علمی است که برمبنای آن کشور ما باید یکی از مراجع علمی جهان باشد.
وی افزود: در فاکتورهای مرجعیت جهانی علمی، به رسمیت شناخته شدن یافته ها و نظریه های علمی در حوزه ی علم و فناوری و افزایش میزان رجوع به آنها، اهمیت بالایی دارند.
وی اضافه کرد: به رغم افزایش تعداد مقالات در زمینه نانو، آنها از کیفیت مناسبی برخوردار نیستند و بنا بر این مشکلی از مشکلات ما را رفع نمی کنند چونکه ما باید فاکتورهای کم ارزش را تبدیل به ارزش نماییم و دانشمندان ما هم در عرصه های جهانی جوایز بزرگی را کسب کنند.
سرکار اشاره کرد: یکی دیگر از عواملی که در تحقق مرجعیت علمی جهانی اهمیت بالایی دارد، جذب دانشجو و اساتید از دانشگاه های برتر جهان است تا در دانشگاه های ما تدریس کنند و در عرصه ی جهانی بدرخشیم.
وی تصریح کرد: امیدواریم کارهای تراز اول در جامعه ی ما صورت گیرد و انتظار می رود مطالبات رهبر معظم انقلاب در زمینه علم و دانش به سیاست و برنامه تبدیل گشته و در بدنه دانشگاه ها به کار رود اما متاسفانه در این راستا توسط دستگاه های ذی ربط هیچ اقدامی صورت نگرفته است.
وی اظهار داشت: یکی از مطالبات رهبر معظم انقلاب بحث ارتباط دانشگاه با صنعت است که از حدود ۲۰ سال پیش مطرح شده، اما یکی از مهم ترین دلیلهای عدم موفقیت آن، نبود زبان مشترک بین دانشگاه و صنعت می باشد.
دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو همین طور بیان کرد: دانشگاه ها باید در حوزه جذب دانشجوی خارجی و ارزآوری از این راه، گام های موثری را بردارند اما تا حالا از این پتانسیل به خوبی استفاده نکرده ایم، اگر تعداد دانشجویان خارجی را افزایش دهیم صرف نظر از مزایای فرهنگی آن، آثار اقتصادی بالایی نیز خواهد داشت.
وی افزود: زمینه ی دیگری که باید با تمام توان در آن تلاش نماییم، افزایش اختراعات بین المللی است؛ باید برنامه ریزی های مناسبی را دراین زمینه انجام دهیم و از فناوران و نوآوران حمایت نماییم تا در خلق ارزش و تبدیل دانش به ثروت وظیفه ی خودرا به خوبی ایفا کرده باشیم.
سرکار با تاکید بر ضرورت مدیریت مهاجرت شرکت های دانش بنیان، اشاره کرد: بازار بیش از ۸۰ میلیون نفری ایران، بازار بزرگی برای خدمات با ارزش بالا نیست؛ با مهاجرت شرکت های دانش بنیان، نخبگان و متخصصین خودرا از دست می دهیم پس باید مدیریت و برنامه ریزی های لازم را دراین زمینه انجام دهیم.
وی در آخر اشاره کرد: مطالبات رهبر معظم انقلاب باید یکی از دغدغه های ما باشد، منشا و مقوله آنرا در دانشگاه ها توسعه دهیم و برنامه ریزی مناسبی با فاکتورهای لازم تدوین شود.
ثبت ملی ۴۰۰ طرح پژوهشی دانشگاه صنعتی سهند
رئیس دانشگاه صنعتی سهند تبریز نیز در این آیین اظهار داشت: دانشگاه صنعتی سهند نقش موثری در تبدیل علم به فناوری ایفا کرده و تا حدودی این مسیر را به انجام رسانیده است.
احمدرضا مصطفی قره باغی اظهار نمود: امروزه کسی نیست که ارزش علم و دانش را نداند؛ مولای متقیان امام علی(ع) فرموده اند که علم بهتر از قدرت است حتی در در روایات مختلف نیز تاکید بسیار زیادی به کسب علم شده است که نشان از جایگاه والای آن می باشد.
وی افزود: قرآن کریم ما را به تدبر، تفکر و تعقل دعوت کرده است اما باید بدانیم تنها علمی که ریشه و بنیه ی آن در جامعه باشد، می تواند نیازهای جامعه را برطرف کند.
وی اضافه کرد: بحث سود دهی علم نیز در روایات مختلف بیان شده است که نمونه آن سخن امام علی(ع) بوده که علم بدون سود را بی ارزش عنوان کرده اند.
قره باغی با اعلان اینکه امروزه دانشگاه ها به سه نسل اول، دوم و سوم تقسیم بندی می شوند، اظهار داشت: در دانشگاه های نسل اول بحث آموزش و تربیت نیروی متخصص مطرح است، در دانشگاه های نسل دوم پژوهش و تحقیق مورد نظر بوده تا در توسعه کشور موثر باشد و در دانشگاه های نسل سوم نیز علم را عملیاتی کرده و به فناوری تبدیل می کنند.
وی با تاکید بر این که دانشگاه سهند تا حدودی تبدیل علم به فناوری را به انجام رسانیده است، اشاره کرد: دانشگاه سهند تا حالا بیش از ۱۵ هزار دانش آموخته را به جامعه تحویل داده است که در بخش های مختلف درحال فعالیت هستند؛ همین طور در حوزه ی پژوهش نیز اقدامات موثری را انجام داده و تا حالا ۴۰۰ طرح پژوهشی در سطح ملی را به ثبت رسانده است.
وی تصریح کرد: در حوزه ی دانش و فناوری پیشرفت زیادی را کسب کردیم به شکلی که تعداد ۵۰ شرکت فناور و دانش بنیان در مرکز رشد دانشگاه صنعتی سهند مشغول فعالیت هستند و از فناوران و ایده پردازان حمایت می کنند.
رئیس دانشگاه صنعتی سهند تبریز بیان کرد: به رغم تاکیدات رهبر معظم انقلاب در برنامه ی گام دوم، پشتیبانی و پشتیبانی از دانشگاه در شأن این موارد نیست و متاسفانه بودجه ای را که در اختیار دانشگاه های دولتی قرار می دهند، خیلی کم است.
وی اشاره کرد: با وجود تمامی محدودیت ها ما پا پس نکشیده و به کوشش های خود ادامه می دهیم و حتی حمایت های خودرا از علم و دانش نیز افزایش داده ایم.
در این مراسم که با حضور روسا، اساتید و شرکت های فناور در رابطه با دانشگاه صنعتی سهند تبریز برگزار شد، از پژوهشگران و فناوران برتر این مجموعه تجلیل شد.

1400/10/10
12:46:46
5.0 / 5
767
تگهای خبر: خدمات , دانشگاه , شركت , فعالیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
مینی کامپیوتر