برجسته ترین پیشرفت های علم و فناوری در سال 2021

برجسته ترین پیشرفت های علم و فناوری در سال 2021

محققان و مهندسان دنیا در سال ۲۰۲۱ میلادی مرزهای جدیدی را در همه حوزه های فناوری کشف کردند و دستاوردهای قابل توجهی را به دست آوردند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از پایگاه اینترنتی nerdist، پیشرفت های علمی در همه ابعاد از پروازهای فضایی گرفته تا میکرورباتیک و هوش مصنوعی بسیار زیاد است و نمایی اجمالی از جهانی را ارائه می دهد که در آن بشریت گونه ای چند سیاره ای است.
در این گزارش بهترین پیشرفت های علمی و فناوری در سال ۲۰۲۱ ارائه شده است.
اسپیس ایکس موشک استارشیپ خودرا فرود آورد
اگرچه اسپیس ایکس در کوشش برای پرواز و فرود نمونه اولیه موشک استارشیپ خود چند شکست چشم گیر داشت، اما نخستین تلاش موفقیت آمیز این شرکت فضایی بسیار شیرین تر بود. بگفته اسپیس ایکس، این شرکت می خواهد از موشک استارشیپ برای ارسال افراد به ماه و مریخ استفاده نماید.
اولین پرواز مینی بالگرد روی مریخ
در حالی که دیدن چرخیدن مریخ نوردها در مریخ امری عادی به نظر می آید، اما در سال ۲۰۲۱ شاهد شروع پیشرفت های حرکتی در این سیاره سرخ بودیم. بطوریکه نخستین پرواز مینی بالگرد نبوغ روی مریخ در روز ۱۹ آوریل سال ۲۰۲۱ انجام شد. این پرواز بااینکه کوتاه بود، اما به سبب سفر طولانی مدت با فضاپیمای «استقامت» و نیز پرواز در اتمسفر فوق رقیق مریخ، یک پرواز استثنایی بشمار می رود.
شرکت گوگل دیپ مایند هر پروتئین شناخته شده را توالی یابی می کند
در ژوئیه امسال، شرکت گوگل دیپ مایند اعلام نمود که یک «چالش بزرگ» را در زیست شناسی به نام «مشکل تاخوردگی پروتئین» حل کرده است. دیپ مایند با بهره گیری از هوش مصنوعی پیشرفته خود به نام AlphaFold، ساختار ۳۵۰ هزار پروتئین را منتشر و اشاره نمود که این فناوری در نهایت قادر به شناسایی و درمان بیماریها خواهد بود.
ساخت میکروربات های شناور بر باد
مهندسان در سرتاسر جهان روی روش هایی برای کوچک کردن ربات ها کار می کنند. نماد کوشش های امسال، ربات های «میکروفلایر» هستند که می توانند روی باد شناور شوند. این ریزپرنده ها چیزهایی مانند تغییرات آب و هوا و گسترش بیماری را ثبت می کنند.
ارگانوئیدهای مغز حالا چشم دارند
همانطور که از نام آنها پیداست، ارگانوئیدهای مغزی بسیار شبیه مغزهای کوچک انسان هستند. این واقعیت موجب شد که پژوهشگران در آگوست سال جاری با بهره گیری از سلول های بنیادی پرتوان القایی (iPSCs)، ارگانوئیدهای مغزی را برای ایجاد ساختارهای ابتدایی چشم که می تواند نور را حس کرده و سیگنال هایی را به دیگر قسمت های مغز ارسال نماید، ایجاد کنند. این ارگانوئیدهای چشمی، بااینکه تا حدودی آزاردهنده هستند، اما امید می رود که به درمان اختلالات مادرزادی شبکیه و حتی شخصی سازی آزمایش دارو کمک کنند.
تولید لباس های هوشمند
لباس های «هوشمند» که می توانند تمام حرکات انسان را حس کرده و ضبط کنند و همین طور وضعیت بدنی کاربر را اعلام کنند حالا به لطف مهندسان موسسه فناوری ماساچوست ابداع شده اند. بااینکه لباس های هوشمند کاملاً جدید نیست، اما لباس های هوشمند ابداعی مهندسان فناوری ماساچوست منحصربه فرد هستند، برای اینکه از نخ های رسانای ساده و بافتنی تشکیل شده اند که قابلیت تولید انبوه را دارند.
میمونی که بصورت تله پاتی بازی ویدیویی انجام داد
در نهم آوریل سال ۲۰۲۱، شرکت «نورالینک» متعلق به «ایلان ماسک» از تراشه مغز خود در یک میمون رونمایی نمود. این تراشه به میمون امکان بازی کردن با کامپیوتر تنها با قدرت مغز را می داد. این دستگاه در مغز حیوان در طول بازی داده های عصبی را ضبط و حرکات را پیش بینی می کرد. دستگاهی که در مغز این حیوان وجود داشت، اطلاعات مربوط به شلیک نورون ها را در حین بازی ثبت نمود.
ماسک اظهار داشت: «اساساً، میمون عادی به نظر می رسید اما درحال انجام یک بازی ویدیویی بصورت تله پاتی است.»
این تراشه کامپیوتری از هزار و ۲۴ سیم هایی انعطاف پذیر تشکیل شده است و به وسیله یک ربات به مغز وصل می شود. این دستگاه سیگنال هایی را در مغز دریافت می کند که سپس به کنترل های موتور تبدیل می شوند.


منبع:

1400/10/14
13:00:12
5.0 / 5
772
تگهای خبر: اینترنت , تولید , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر