پژوهشگران ایرانی موفق به تولید تراشه برای پایش سیگنال های حیاتی شدند

پژوهشگران ایرانی موفق به تولید تراشه برای پایش سیگنال های حیاتی شدند

به گزارش مینی کامپیوتر پژوهشگران ایرانی موفق به تولید مدار یکپارچه در تراشه شدند. این موفقیت پزشکان را قادر می سازد تا سیگنال های نوار مغز، قلب و عضله را پایش و ثبت کنند.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا، بابک رضایی افشار مدیرعامل این شرکت فناور در این خصوص توضیح داد: چیپ ست یا مدار یکپارچه، مجموعه ای از مدارهای الکترونیک است که در بستری مانند بردهای الکتریکی یا مواد نیمه هادی قرار گرفته و یک وظیفه مشخص را انجام می دهد، این تراشه ها کاربردهای خویش را از الکترونیک به سایر حوزه ها همچون سلامت توسعه داده و با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، نوعی از این تراشه ها برای پایش سیگنال های حیاتی، تجاری سازی شده است.
وی بیان نمود: تراشه های سابتل، ابزاری برای دریافت و تقویت سیگنال های حیاتی هستند، این چیپ ست ها می توانند در پزشکی، مهندسی پزشکی، مهندسی ورزش، تربیت بدنی، فیزیوتراپی، روانشناسی و همینطور در ایده هایی برای ساخت تجهیزات پزشکی، روانشناختی و ورزشی استفاده شوند.
رضایی افشار اظهار داشت: تراشه های مجتمع، می توانند سیگنال های مختلف را همچون نوار قلب، نوار مغز و نوار عصب و عضله پایش و ثبت کنند، این ماژول ها از بدنه ای پلاستیکی به ابعاد ۲ سانتی متر در ۲.۵ سانتیمتر در نیم سانتی متر ساخته می شوند، اتصال این افزونه های سخت افزاری به دستگاههای ثبت، توسط ۶ پایه مستقر روی برد انجام می شود، این ماژول امکان دریافت، تقویت، فیلتر و ارسال سیگنال نوار مغزی، نوار عصب و عضله و نوار قلب را فراهم می آورد.
وی خاطرنشان کرد: چیپ ست سیگنال های حیاتی از نظر فنی، یک مدار مجتمع یا آی سی با ابعاد میلیمتری است که می تواند برای ثبت سیگنال های نوار قلب، نوار مغز و نوار عصب و عضله به کار رود و با قرارگیری آن در دسترس محققان و تولیدکنندگان تجهیزات الکتروفیزیولوژی، میتوان آنها را از طراحی های الکترونیکی و ابزار دقیق دریافت سیگنال بی نیاز و سیگنالی باکیفیت بالا و بدون نویز را در دستگاههای الکتروفیزیولوژی تحویل داد.
رضایی اظهار داشت: در تولید این محصول کوچک که برای اولین بار است که با چنین ابعادی در جهان ساخته شده، پنج عضو هیات علمی دانشگاه به مدت هشت سال، زمینه های طراحی و تولید آنرا فراهم نموده اند، الان ۳۵۰۰ نمونه از این دستگاه در سال تولید و با قیمت ۶۰۰ تا ۸۰۰ هزار تومان به فروش می رسد.
این فناور اضافه کرد: اهمیت کوچک بودن محصول از این بابت است که تابحال تمام دستگاههای نوار قلب و عضله، دارای اندازه های بزرگ با وزن بالا بوده اند، این دستگاه ها در دوره ای، به شکل وایرلس عمل کرده و سیم ها از آن حذف شدند اما اندازه و وزن آنها تغییر چندانی نداشت، وزن کم و اندازه کوچک این محصول ایران ساخت سبب می شود تا زمینه های کاربردی آن، گستردگی بیشتری داشته باشد.
این دستگاه که به صورت آی سی است، طبق اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، به واسطه حجم خود، حتی برای تحقیقات دامی و پژوهش های در ارتباط با حیوانات هم کاربردهای فراوانی دارد.


منبع:

1400/10/23
11:36:42
5.0 / 5
785
تگهای خبر: تولید , دانشگاه , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر