دبیرستاد ویژه توسعه فناوری نانو بیان كرد:

پیشبینی فروش ۲۰ هزار میلیارد تومانی محصولات نانو در سال ۱۴۰۰

پیشبینی فروش ۲۰ هزار میلیارد تومانی محصولات نانو در سال ۱۴۰۰

به گزارش مینی کامپیوتر دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو اظهار داشت: سال ۹۹ بر مبنای اظهارنامه مالیاتی ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان فروش محصولات نانویی بوده است و امید است این میزان در سال ۱۴۰۰ از ۲۰ هزار میلیارد تومان فراتر رود.


به گزارش خبرنگار علم و آموزش ایرنا، سعید سرکار در افتتاحیه نمایشگاه دستاوردهای حوزه نانو و رونمایی از ۵۵ محصول فناورانه جدید این حوزه در خانه نوآوری و فناوری ایران درباره ۲۰۰ محصول ارائه شده در این نمایشگاه عنوان کرد: این نمایشگاه متعلق به معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری است؛ چونکه محصولات حاضر در این نمایشگاه حاصل حمایت مستقیم و با بودجه این معاونت به مرحله تولید رسیده است.
وی اضافه کرد: صنعت نفت و پتروشیمی صنعت پیشران حوزه های مختلف چه اقتصادی و فناوری است.
سرکار اظهار داشت: خوشحالیم فعالیتهایی که در حوزه های مختلف کشور می افتد، سمت و سوی فناوری به خود گرفته است و بخصوص در حوزه نفت و پتروشیمی شاهد این امر هستیم.
دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو با تکیه بر این که عصر فناوری نانو ارتقای کیفیت محصولات، افزایش رقابت پذیری و ارزش افزوده را به دنبال دارد، اظهار داشت: محصولات جدید فناورانه می تواند به ایجاد اشتغال تخصصی منجر شود.
وی افزود: جوانان این مملکت توانسته اند ظرفیت فناوری را در این عرصه به ظهور و بروز برسانند، اگر در حوزه فناوری سرمایه گذاری شود، دیگر شاهد مهاجرت مغزها نخواهیم بود.

فقط از ۱۰ درصد قابلیت های دانش بنیان کشور استفاده شده است
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو تاکید کرد: آنچه در حوزه دانش بنیان اتفاق افتاده تنها ۱۰ درصد قابلیت های کشور است و اگر روی جوانان سرمایه گذاری نماییم یک اقتصاد شکوفا خواهیم داشت.
سرکار ضمن اشاره به این که در آینده اقتصاد کشور نفت و گاز نخواهند بود، اظهار داشت: جای تاسف دارد که سیاستگذاران و برنامه ریزان کشور به این پتانسیل و سرمایه بی توجه هستند.
وی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری همواره تاکید دارند اقتصاد مقاومتی عمود بر اقتصاد دانش بنیان است، اظهار داشت: اما سیاستگذاران دولت به این پتانسیل بی نظیر کشور یعنی همان جوانان بی توجه هستند، نیروهای انسانی متفکر سرمایه های ماندگار کشور خواهند بود و لازم است به این مورد دقت کنیم، چونکه این ثروت را تا ۳۰ سال دیگر بیشتر نخواهیم داشت.
سرکار تصریح کرد: حالا در شرایطی هستیم که نیروهای انسانی می توانند توسعه پیدا کنند، اما این سرمایه های کلان را حمایت نمی نماییم.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو در مورد دستاوردهای نمایشگاه نانو عنوان کرد: این محصولات حاصل حدود ۲۰ سال تلاش کشور در حوزه نانو بوده است؛ در ابتدای کار نانو شاید تنها ۱۰ استاد با نانو تکنولوژی آشنایی داشتند، اما به مرور پژوهشگاه ها و مراکز نوآوری فعال شدند و این در توسعه علم کشور تأثیرگذار بود.
سرکار افزود: توسعه علمی سبب شد در بحث نانو درجا نزنیم و علم را به فناوری تبدیل نماییم. هم اکنون ۸۵۰ قلم محصول تأیید شده در ستاد نانو در بازار توزیع شده و در ۲۵ حوزه صنعتی رسوخ پیدا کرده است و این نشان داده است که صنایع قبول کرده اند که نانو تکنولوژی باعث توسعه بازار آنها شده است.
وی افزود پارسال در برنامه ای مشابه اعلام کردیم که فروش محصولات نانو در سال ۹۸، ۴ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بوده است و پیشبینی کردیم که این فروش در سال ۹۹ به ۸هزار میلیارد تومان برسد که خوشبختانه از این پیشبینی ها فراتر رفته ایم.
دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو اظهار داشت: سال ۹۹ بر مبنای اظهارنامه مالیاتی ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان فروش محصولات نانویی بوده است و امید است در سال ۱۴۰۰ از ۲۰ هزار میلیارد تومان فراتر رود.
وی با تاکید بر این که به فروش محصولات نانو در داخل کشور راضی نیستیم، اظهار داشت: به علت این که ظرفیت ما از نظر قیمت قابل رقابت بی نظیر با سایر کشورها هست، بنا داریم صادرات را بیشتر از گذشته ادامه دهیم.
سرکار خاطرنشان کرد: این که توانسته ایم در حوزه نانو ظرف ۲۰ سال این تعداد محصول را به تولید برسانیم، یک الگوی بی نظیر است. در سال ۸۵، ۶۲ میلیون دلار صادرات نانو داشتیم و پیشبینی می کردیم که در سال ۱۴۰۴ صادرات محصولات نانو به یک میلیارد دلار برسد، اما متاسفانه تحریم ها، نقل و انتقالات پول و کرونا مقدار فعالیتهای ما را تحت تأثیر قرار داد.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو اظهار داشت: ناامید نیستیم چون بنیه خوبی داریم و می توانیم علاوه بر داخل در عرصه جهانی پیشرفت نماییم. تلاش داریم به سطح بالایی از صادرات برسیم و با ایجاد یک کنسرسیوم از صندوق سرمایه گذاری به رشد شرکتهای داخلی و تولید فراسرزمینی محصولات "های تک" را آغاز نماییم تا از این طریق بازار کشورهای خارجی را در اختیار گیریم.
دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو اضافه کرد: امروز پتانسیل آنرا داریم که سرمایه های خویش را به جای سرمایه گذاری روی کشورهای خارجی، روی شرکتهای داخلی سرمایه گذاری نماییم تا آنها بتوانند در بازارهای خارجی توسعه یابند. اقتدار فناوری زیر بنای سایر اقتدارهای نظامی، اقتصادی، سیاسی است.
به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از خبرگزاری ایرنا، ۵۵ محصول فناورانه حوزه نانو در چارچوب نمایشگاهی از محصولات جدید این حوزه در بخش های سلامت و بهداشت، آب و محیط زیست، انرژی، کشاورزی و صنایع غذایی، خودرو و حمل و نقل، صنعت و ساختمان امروز با حضور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری رونمایی شدند.
این نمایشگاه از ۲۷ تا تا ۳۰ دیماه سال جاری در خانه نوآوری و فناوری ایران در محل نمایشگاه بین المللی تهران برپا است. ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در راه تحقق اهداف سند گسترش کاربرد فناوری نانو در افق ۱۴۰۴ در چارچوب نمایشگاه فناوری نانو بخشی از دستاوردهای این حوزه را در معرض دید مسؤلان، متخصصان و صاحبان صنایع قرار می دهد.


منبع:

1400/10/28
16:53:21
5.0 / 5
806
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر