انعقاد ۱۵ قرارداد فناورانه نانو با صنایع به ارزش ۱۰۰ میلیارد تومان

انعقاد ۱۵ قرارداد فناورانه نانو با صنایع به ارزش ۱۰۰ میلیارد تومان

به گزارش مینی کامپیوتر دبیر کارگروه صنعت و بازار ستاد ویژه توسعه فناوری نانو معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از انعقاد ۱۵ قرارداد فناورانه نانو با صنایع کشور در حوزه های مختلف به ارزش اولیه ۱۰۰ میلیارد تومان در مدت برگزاری چهار روزه نمایشگاه دستاوردهای نانو اطلاع داد.


به گزارش خبرنگار علم وآموزش ایرنا، علی اصغر نجیمی روز سه شنبه در حاشیه نمایشگاه دستاوردهای حوزه نانو در جمع خبرنگاران اضافه کرد: تابحال ستاد نانو ۱۲ دوره نمایشگاه نانو فناوری را به صورت عمومی برگزار کرده است. در دو سال گذشته به علت شیوع کرونا، نمایشگاه نانو در مهر ماه که اوج پیک کرونا در کشور بوده است، برگزار نشد.
وی بیان نمود: از سال قبل نمایشگاه به صورت اختصاصی برای آشنایی وزرا و مسئولان، معاونان وزیر و مدیر کل ها و همینطور مدیران صنایع برای آشنایی با محصولات جدید حوزه نانو و کاربردهای آن در بخش های مختلف صنعتی برگزار شده است.
دبیر کارگروه صنعت و بازار ستاد ویژه توسعه فناوری نانو عنوان کرد: ایجاد ارتباط میان مسئولان با شرکتهای فناور و دانش بنیان و عرضه دغدغه های حوزه های فناوری از اهداف برگزاری نمایشگاه نانو به صورت اختصاصی است. با این رویکرد اتفاقات خوبی در این عرصه رخ داده است.
وی اظهار داشت: پیگیری جهت استفاده از فناوری سیستم جاذب بو برای پروژه پردیس تهران نمونه ای از این ایجاد ارتباط است که در این نمایشگاه رخ داده است.
نجیمی افزود: مسئولان و صنایع با خیلی از دستاوردهای فناورانه شرکتهای دانش بنیان آشنا نیستند، بعنوان نمونه یکی از چالش های کشور آلودگی هوا و مازوتی است که در نیروگاه ها سوزانده می شود. این در شرایطی است که یک شرکت در این حوزه دستاوردهای قابل توجه و تجاری شده ای دارد، ولی وزارت نفت در جریان این محصول نبود و نمی دانستند که چنین ظرفیت بومی در کشور، تجاری سازی شده است.
وی تصریح کرد: ازاین رو یکی از اهداف برگزاری این نمایشگاه این آشنایی بخش های مختلف کشور با این دستاوردها و پتانسیل نیروی انسانی کشور است. در ستاد نانو برنامه ای با عنوان شبکه تبادل داریم که مأموریت آن دریافت تقاضاهای صنعتی و عرضه راهکارهای فناورانه است که از راه ایجاد تعامل میان دو طرف تقاضا و عرضه، چالش های صنعتی مرتفع شود.
نجیمی با تکیه بر این که تابحال ۳۵۰۰ تقاضا دریافت شده و از این تعداد ۶۰۰ مورد آن به عقد قرارداد منجر گردیده است، اظهار داشت: این برنامه از سال ۹۵ شروع شد. به جهت اینکه این برنامه برای کل شرکتهای دانش بنیان تسری یابد، برای این نمایشگاه از ۴۰۰ شرکت صنعتی بزرگ دعوت شد و امید است در این رویداد تعامل بین تیم های فناور و شرکتهای بزر صنعتی ایجاد شود.
این مسئول اظهار داشت: در این نمایشگاه ۲۰۰ محصول منتخب نانو فناوری در حوزه های انرژی، خودرو، رنگ و رزین، صنایع کشاورزی، ساختمان، آب و محیط زیست و خودرو عرضه شده است، ۵۵ محصول جدید نانویی که در یک سال قبل تجاری سازی شده بودند، ارائه شده است
وی ضمن اشاره به این که در کل چهار روز برگزاری نمایشگاه حدود ۱۰۰ میلیارد تومان قرارداد منعقد خواهد شد، اظهار داشت: بیشترین حجم قرارداد در ارتباط با طرح گوگرد زدایی از سوخت است، در ضمن این مبلغ حجم اولیه قراردادها است و وقتی شرکت صنعتی با شرکت فناور قرارداد می بندد، در ابتدا با حجم کوچک و بعدها در چارچوب قراردادهای بزرگ با ارزش بالاتر صورت می گیرد.
نمایشگاه دستاوردهای حوزه نانو ۲۷ دیماه در خانه نوآوری و فناوری ایران در نمایشگاه بین المللی تهران افتتاح شد. این نمایشگاه تا ۳۰ دیماه سال جاری برپا است.


منبع:

1400/10/29
08:53:49
5.0 / 5
762
تگهای خبر: سیستم , شركت , فناوری , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
مینی کامپیوتر