سازمان فضایی سامانه تاییدیه محصولات دانش بنیان را راه اندازی می نماید

سازمان فضایی سامانه تاییدیه محصولات دانش بنیان را راه اندازی می نماید

مینی کامپیوتر: رئیس سازمان فضایی ایران از راه اندازی سامانه ارائه تاییدیه سازمان فضایی به محصولات دانش بنیان فضایی در چند هفته آتی آگاهی داد.


به گزارش خبرنگار علم و آموزش ایرنا، حسن سالاریه عصر پنجشنبه در مراسم رونمایی محتوایی ماهواره کوثر نخستین ماهواره بخش خصوصی در گردهمایی روز ملی فضایی در صندوق نوآوری و شکوفایی اضافه کرد: تاییدیه سازمان فضایی برای محصولات دانش بنیان یک اعتبار است که دستگاهها و مجموعه ها ملزم خواهند شد تا از محصولاتی که دارای این تائیدیه هست، استفاده کنند.
وی بیان کرد: در گام دوم بعنوان مجموعه ای که نیازمند گرفتن خدمات ماهواره ساز هستیم الزام می نماییم تا از محصولاتی که تاییدیه سازمان فضایی را دارند باید استفاده کنند و تا رقابت های ناسالم بخش خصوصی از بین برود.
سالاریه اظهار داشت: در استفاده از محصولات و فناوری بخش خصوصی و دانش بنیان تاکید بر این است، بخش خصوصی چه در بخش خدمات و چه ساخت ماهواره ها ورود کنند.
وی بیان داشت: رویکرد جدید سازمان فضایی بهره برداری از خدمات شرکت های فناور بخش خصوصی است. امکان دارد بنا بر ضرورت گزارش هایی را درباب تحلیل تصاویر ماهواره ای به دستگاه های دولتی و حاکمیتی ارائه دهیم، ولی این اقدام به مفهوم رقابت با بخش خصوصی نیست.
وی تصریح کرد: سازمان فضایی در جاهایی که بخش خصوصی مانند ایجاد زیر ساخت ها و آزمایشگاه های مرجع نمی تواند ایفای نقش کند، ورود خواهدنمود و در این راستا نسبت به راه اندازی آزمایشگاه جامع برای ارائه خدمات به سازندگان ماهواره اقدام شده است.
سالاریه اظهار داشت: دولت باید برای وضع قوانین و تامین زیر ساخت ها در زمینه فضا ورود کند، ما باید در مناقصات در این عرصه نیز تلاش نماییم که بخش خصوصی نقش پیدا کند.
به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از خبرگزاری ایرنا، ماهواره کوثر بعنوان اولین ماهواره بخش خصوصی پس از ۲ سال به همت کنسرسیومی از ۸ شرکت دانش بنیان و خصوصی در شرکت دانش بنیان امید فضا به مرحله تست و تجمیع رسیده است که امروز بصورت محتوایی رونمایی گردید.
کمتر از یک سال آینده نظارگر موفقیت آمیز ماهواره کوثر در فضا خواهیم بود و تا سال ۱۴۰۴ ایران به فناوری تصویربرداری در مدار ۵۰۰ کیلومتری سطح زمین و عملیات تصویربرداری کشاورزی دست خواهد یافت.
برای طراحی و ساخت این ماهواره ابتدا مدل سازی و مدل پیش پروازی صورت می گیرد. همین طور تحلیل های حرارتی جهت بررسی عملکردی زیر سیستم ها و نیز تحلیل های استحکامی انجام می شود.
تست های محیطی و عملکردی برای ماهواره باید صورت گیرد که پس از ساخت و تجمیع قطعات و تست عملکرد و دسترسی ها در نهایت این تجمیع منجر به تست عملکردی ماهواره می شود.
به گفته طراحان ماهواره کوثر، وجه تمایز این ماهواره با سایر ماهواره ها محموله تصویربرداری آنست. محموله تصویربرداری و شرایط پاوری ماهواره این اجازه را می دهد که نوار ۱۰۰ کیلومتر را تصویربرداری کند.
ماهواره کوثر از ۳ لینک مخابراتی شامل لینک تله کامند، لینک تله متری برای زیر ساخت ها و لینک تصویر تشکیل شده است؛ این ۳ لینک مجموعه مخابرات ماهواره کوثر را تشکیل می دهد.منبع:

1400/11/15
13:12:56
5.0 / 5
504
تگهای خبر: خدمات , سیستم , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
مینی کامپیوتر