زارع پور در جمع خبرنگاران خبر داد:

برابری سرعت اینترنت ایران با افغانستان کذب است

برابری سرعت اینترنت ایران با افغانستان کذب است

وزیر ارتباطات در مورد خبر مقایسه اینترنت ایران و افغانستان اظهار داشت: این که سرعت اینترنت کشور ما با افغانستان برابر است کذب بوده و ما ۱۰۰ پله از این کشور بالاتر هستیم.به گزارش خبرنگار، عیسی زارع پور وزیر ارتباطات امروز در حاشیه افتتاح پروژه فیبر نوری FTTX که در محل وزارت ارتباطات محقق شد در جمع خبرنگاران درباره خبر کندی اینترنت ایران نسبت به افغانستان اظهار داشت: این خبر که امروز انتشار یافته بود کذب است.
وی با اشاره به اینکه ما تقاضا داریم تا مورد این چنینی در فضای مجازی منتشر می شود ابتدا بررسی کنید و یا از مراجع بپرسید اظهار داشت: این که سرعت اینترنت ما با سرعت اینترنت افغانستان برابری می کند را تکذیب می کنم.
زارع پور تصریح کرد: بر مبنای سایتی که سرعت اینترنت کشورها را منتشر می کند، ایران ۱۰۰ پله از نظر سرعت اینترنت با کشور افغانستان تفاوت دارد؛ افغانستان رتبه ۱۸۳ و کشور ما رتبه ۷۷ را در زمینه سرعت اینترنت دارد.
به گفته وزیر ارتباطات برخی این روزها دروغ می گویند و به سادگی برچسب می زنند که می بینیم سرعت انتشار این گونه اخبار در فضای مجازی چقدر بالا است.
زارع پور اضافه کرد: سرعت متوسط اینترنت در افغانستان ۱.۷ مگابیت بر ثانیه است در حالیکه سرعت اینترنت ما (اینترنت تلفن همراه) ۲۴ مگابیت بر ثانیه است.
وی با اشاره به اینکه میانگین جهانی سرعت اینترنت ۲۹ مگابیت بر ثانیه است اظهار داشت: در ابتدای دولت سرعت اینترنت در کشور ما ۱۸ مگابیت بر ثانیه بوده که حالا به ۲۴ مگابیت بر ثانیه رسیده است و این نشان داده است که طی این مدت در دولت سیزدهم سرعت اینترنت افزایش پیدا کرده است.
زارع پور در مورد سقوط ۷ پله ای در ارتباطات تلفن همراه افزود: این مورد به خاطر سرعت سایر کشورها است؛ متأسفانه در حوزه توسعه ارتباطات ثابت عقب بوده ایم.
وزیر ارتباطات خاطرنشان کرد: یکی از علل این مورد این است که یک کار را نمی توان یک شبه پیش برد و احتیاج به کار مداوم دارد. پروژه امروز توسعه دسترسی به اینترنت مبتنی بر فیبر نوری بوده که بنا داریم آنرا با سرعت ادامه دهیم تا سرعت ارتباطات سیار و ثابت افزایش یابد.
وی تصریح کرد: مردم شریف ایران شایسته سرعت های چندصد مگابیت بر ثانیه هستند.
زارع پور تصریح کرد: اگر مردم کمی صبور باشند بنا داریم تا آخر دولت ۲۰ میلیون پورت فیبر نوری پرسرعت را برایشان فراهم سازیم.
وی با تکیه بر این که این پروژه احتیاج به زیرساخت هایی دارد اظهار داشت: خیلی از کشورها کمبود فیبر نوری دارند و تهیه برخی تجهیزات برای این مورد همچون چالش های پروژه در این کشورها است؛ ما برای رفع این چالش ها تدابیری اندیشیده ایم و بنا داریم با بومی سازی، احتیاج به فیبرهای نوری و تجهیزات آنرا برطرف سازیم.
وزیر ارتباطات در مورد بودجه و هزینه تأمین پورت فیبر نوری طی ۳.۵ سال آینده اظهار داشت: پیشبینی کرده ایم که این پروژه به بیشتر از ۶۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
وی اظهار داشت: دولت قدم اول را برای تحقق بودجه این پروژه برداشته و حق السهم آنرا اختصاص داده است؛ همینطور یک سوم اعتبار مورد نیاز پروژه در چارچوب های مختلف تسهیلاتی در نظر گرفته شده است اما مبحث اصلی پروژه به بخش خصوصی باز می گردد که باید در این حوزه نقش آفرینی کنند.
وزیر ارتباطات با تکیه بر این که در دنیا دولت، سرمایه گذار چنین پروژه هایی است اضافه کرد: به علت این که این پروژه ها کوتاه مدت نیستند دولت هایشان ۳۰ میلیارد دلار روی چنین پروژه هایی سرمایه گذاری می کنند چونکه این سرمایه گذاری در ارتباط با آینده بوده و طولانی مدت است.
زارع پور با اشاره به اینکه با اجرای چنین پروژه هایی تا سه دهه آینده کشور بی نیاز می شود اظهار داشت: همه دولت ها اجرای چنین پروژه هایی را جدی گرفته اند و دولت سیزدهم هم اراده کرده که پروژه را به خوبی دنبال کند تا طعم شیرین فناوری را به مردم بچشاند.
وزیر ارتباطات تصریح کرد: حالا درحال برنامه ریزی هستیم که امکانی را برای مردم فراهم نماییم تا مردم به شکل اقساطی تجهیزات فیبر نوری را تهیه کنند.
وی در مورد تصویب طرح صیانت اظهار داشت: هیچ کس در جمهوری اسلامی ایران به دنبال قطع اینترنت و مسدودسازی نیست و ما هم در وزارت ارتباطات به دنبال چنین موضوعی نیستیم.
وزیر ارتباطات تصریح کرد: هدف از طرح صیانت این است که فضای فعالیت در حوزه فضای مجازی قاعده مند و نظام مند شود تا حداکثر استفاده از آنها صورت گیرد.
زارع پور اضافه کرد: نگاه دولت هم همین است و ما به دنبال فرصت های فناوری هستیم.
وی با اشاره به اینکه فضای مجازی چالش ها و مخاطراتی دارد که گریبانگیر همه جای دنیا است اظهار داشت: ما هم باید تدابیری بیاندیشیم تا مشکلات مختلف در این حوزه را برطرف کند.

1400/11/26
21:54:12
5.0 / 5
765
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
مینی کامپیوتر