ایجاد سریع ترین سوپر کامپیوتر اروپا

ایجاد سریع ترین سوپر کامپیوتر اروپا

مینی کامپیوتر: یک شرکت فرانسوی به دنبال تولید سوپر کامپیوتر جدیدی است که سریع ترین سوپر کامپیوتر قاره اروپا لقب گرفته و توان محاسباتی منحصر به فردی دارد.به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از زد دی نت، شرکت آتوس از تولید ابر رایانه ای موسوم به بول سکوآنا ایکس اچ ۳۰۰ آگاهی داده که جایگزینی برای سوپر کامپیوتر بول سکوآنا ایکس اچ ۲۰۰ شمرده می شود. این سوپر کامپیوتر اکنون هشتمین سوپر کامپیوتر برتر دنیا است.
ارتقای پردازنده مرکزی، پردازنده گرافیکی و سخت افزارهای شتاب دهنده شرکت های ای ام دی، اینتل و ان ویدیا و نیز استفاده از ریزپردازنده های تازه شرکت فرانسوی سیلیکون پیرل همچون مزایای این محصول شمرده می شود.
در عین حال ژاپنی ها کماکان مالکیت سریع ترین سوپر کامپیوتر جهان به نام فوگاکو را در اختیار خواهند داشت که سرعتش به بالای ۱۰۰۰ پتا فلاپ در ثانیه یا یک اگزافلاپس می رسد. پردازنده های این سوپر کامپیوتر در مجموع دارای یبش از ۷.۶ میلیون هسته هستند. در مقام مقایسه سریع ترین سوپر کامپیوتر آمریکا سامیت نام دارد که دارای ۲.۴ میلیون هسته است و سرعت آن از ۱۲۸ پتافلاپس فراتر نمی رود.
تولید سوپر کامپیوتر جدید اروپا که جزییات فنی دقیق آن در آینده اعلام می شود، این قاره را به بازیگری جدی در زمینه محاسبات کوانتومی در صحنه جهانی مبدل کرده و به رفع نگرانی های اتحادیه اروپا در مورد حاکمیت دیجیتال کمک می نماید.


منبع:

1400/12/02
10:12:55
5.0 / 5
835
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
مینی کامپیوتر