در مناظره تلویزیونی مطرح شد؛

180 امضا جمع کردیم تا طرح صیانت در صحن علنی مجلس بررسی شود

180 امضا جمع کردیم تا طرح صیانت در صحن علنی مجلس بررسی شود

به گزارش مینی کامپیوتر نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تابحال ۱۸۰ امضا جمع کردیم تا طرح تنظیم مقررات فضای مجازی به صورت شفاف در صحن علنی مجلس باردیگر بررسی شود.به گزارش مینی کامپیوتر به نقل از مهر، جلال رشیدی کوچی نماینده مجلس و از مخالفان طرح تنظیم مقررات فضای مجازی درمناظره ای که از برنامه «زاویه» شبکه چهار با حضور رضا تقی پور نماینده مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اظهار داشت: آنچه برای مردم ما اهمیت دارد تأثیرات این طرح در زندگی و اقتصادشان است و دغدغه شان نسبت به این طرح این است که آیا انتهای طرح منجر به مسدودی و فیلترینگ و محدودیت های شدید اینترنتی می شود یا نه. تعابیر گفته شده دکتر تقی پور در این برنامه به درد مردم نمی خورد و شاید دکتر تقی پور بازگو کردن دغدغه مردم را سیاسی تعبیر کند اما ما نماینده مردم هستیم و باید به آنها بپردازیم.
رشیدی در ادامه با پرداختن به ماهیت طرح با عرضه این پرسش که «دلیل تولد این طرح چه بوده است؟» و ضمن اشاره به این که کمیسیون مربوطه تا وقتی که با آن مخالفت نکرده بودم هم در اجازه شرکت در جلسات را می داد و هم رای های من را بحساب می آورد، اظهار داشت: هر طرحی که برای قانون شدن به مجلس می آید باید دلایلی برایش در نظر گرفته شود. دلیل تولد این طرح در سه مبحث دیده می شود که اولی به نبود قانون مکفی می پردازد و دومی دغدغه های مقام معظم رهبری نسبت به فضای مجازی است و سوم ضمانت اجرایی قانون است.
رشیدی اضافه کرد: شورایعالی فضای مجازی بالاتر از سه قوه است، با استناد به اصول ۷۵ و ۱۱۰ قانون اساسی مقام معظم رهبری اختیاراتی که داشتند را به این شورا تفویض کردند، وظیفه ضابطه مندی با شورایعالی فضای مجازی است. در حکم تشکیل شورایعالی فضای مجازی حضرت آقا فرمودند اقتضا می کند نقطه کانونی متمرکزی برای سیاستگذاری، تصمیم گیری و هماهنگی در فضای مجازی کشور بوجود آید. به این مناسبت شورایعالی فضای مجازی کشور با اختیارات کافی به ریاست رئیس جمهور تشکیل می شود و لازم است کلیه مصوبات آن ترتیب آثار قانونی داده شود. یعنی هرچیزی شورایعالی فضای مجازی تصویب کرد حکم قانون دارد.
وی در ادامه با اشاره به اینکه حضرت آقا به خوبی دغدغه خودشان را مدیریت می کنند و برای برطرف شدن این دغدغه حکم صادر می کنند، اظهار داشت: به حکم رهبری شورایعالی فضای مجازی هر تصمیمی بگیرد در حکم قانون است به صورتی که بالادست سه قوه قرار می گیرد.
رشیدی افزود: شورایعالی فضای مجازی وقتی تشکیل می شود مرکز ملی فضای مجازی را در ذیل خود تشکیل می دهد که آن مرکز ملی فضای مجازی سه کمیسیون همچون کمیسیون عالی امنیت، کمیسیون عالی تنظیم مقررات فضای مجازی با وظایف مشخص و مدقن و کمیسیون عالی ارتقای تولید محتوای فضای مجازی کشور را تشکیل می دهد که تصمیماتش به حکم قانون است. در این مرحله ایرادی به طرح صیانت داریم.
وی با اشاره به اینکه کل شاکله این طرح برای تشکیل کمیسیون عالی شکل گرفته که یکسری اختیارات را به این کمیسیون واگذار می کند اضافه کرد: دولت اعلام نموده است که با این طرح میانه خوبی ندارد و بهتر است انجام نشود اما این طرح می خواهد کمیسیونی را بعنوان کمیسیون عالی متولد کند. تمام جزئیات مهم و کلیدی ذیل کمیسیون عالی تعریف می شود و این مورد از نظر بنده تولد یک دیکتاتوری مطلق در فضای مجازی است که می تواند تمام مصوبات شورایعالی فضای مجازی را تحت تاثیر قرار دهد و این مساله خطرآفرین است.
این نماینده مجلس در ادامه ضمن اشاره به این که در علل تولد این طرح و پی گیری های مکرر موافقان آن موارد مهمی است که در جای خود به آن خواهد پرداخت، اظهار داشت: چرا بعضی از دوستان و عزیزان خیلی اصرار بر تصویب و تبدیل این طرح به قانون دارند تا کمیسیون عالی را در دست خودشان بگیرند.
وی با تکیه بر این که مقام معظم رهبری فضای مجازی کشور را در اختیار شورایعالی فضای مجازی قرار داده است در مورد تلاش برخی نمایندگان مجلس برای تصویب این طرح مجزا از شورایعالی، اظهار داشت: باید دید که چرا این دیکتاتوری تحت عنوان یک قانون گذاری برای تسلط بی چون و چرای این کمیسیون بر فضای مجازی کشور درحال شکل گیری است.
رشیدی در ادامه این نشست در پاسخ به مسائل مطرح شده از جانب تقی پور اظهار داشت: به من لطف داشتید که اجازه می دادید بنده در کمیسیونی که به صورت قانونی عضو آن بودم شرکت کنم. شما که می گوئید بنده جزو ۲۳ نفر این کمیسیون نبودم چطور رای مرا در جلسات قبلی می شمردید.
رشیدی در ادامه با عرضه چند نامه رسمی درمجلس شورای اسلامی در مورد اعضای طرح صیانت اظهار داشت: شما اختیارات شورایعالی فضای مجازی را با این طرح به هم خواهید ریخت. چون که مطابق قانون هرآنچه شورایعالی فضای مجازی تصمیم بگیرد وجه قانونی دارد و لازم الاجراست. همانند کمیته ستاد ملی کرونا که به دستور رهبری افتتاح شد و هرآنچه تصمیم می گرفت بعنوان قانون اجرا می کردیم ولی اکنون در مورد فضای مجازی از آن سرپیچی می شود و اموراتش را در کمیسیونی جداگانه پی گیری می کنید.
وی در تکمیل این بخش از صحبت های خود اظهار داشت: آقای سرافراز عضو حقیقی شورایعالی فضای مجازی در مورد طرح صیانت در جلسات شورایعالی فضای مجازی می گوید این شورا بالاترین مرجع تصمیم گیری در مورد فضای مجازی است و هر طرح و پیشنهادی باید به تأیید این شورا برسد و اگر احتیاج به قانون داشت در مجلس مطرح شود. این ایرادی است که معاونت قوانین مجلس شورای انقلاب اسلامی هم به مصوبه کمیسیون طرح صیانت گرفت، همان ایرادی که سبب ابطال آن شد.
رشیدی بار دیگر با عرضه نامه ای مستند در مورد ابطال طرح تصویب شده کمیسیون طرح صیانت اظهار داشت: دوستان شما که به طرح صیانت رای موافق داده بودند، این طرح را نخوانده بودند چون که اصلاً طرح را برای دسترسی همه نمایندگان مجلس بارگذاری نکرده بودید. هیچ نماینده ای به نسخه ای که شما کلیات آنرا تصویب کرده بودید دسترسی نداشت برای همین هم معاونت قوانین مصوبه کلیات طرح صیانت را لغو نمود.
رشیدی اظهار داشت: این طرح، کمیسیون تنظیم مقررات را بالاتر از بقیه نهادها قرار خواهد داد و هرکاری را که می خواهد در حوزه فضای مجازی انجام خواهد داد که امری خطرناک می باشد. طرح صیانت نه به صورت شکلی و نه به صورت محتوایی طرحی نیست که مردم ما خواستار آن باشند.
این نماینده مجلس در انتها اظهار داشت: برپایه گزارش های مرکز پژوهش های مجلس، طرح صیانت با قانون اساسی مغایرت دارد. تمام این بحث هایی که ما درباره طرح صیانت انجام می دهیم برای مردم نان و آب نمی گردد. اصل این است؛ آیا مردمی که می خواهیم برای آنها قانون بگذاریم خیالشان را راحت کردیم برای کسب و کارشان مشکلی پیش نخواهد آمد. اقدامات ما بوده که مردم را نگران کرده و هرچه دلیل برای مردم بیاوریم فایده ای ندارد. تابحال ۱۸۰ امضا جمع کردیم تا این طرح به صورت شفاف در صحن علنی مجلس باردیگر بررسی شود.


منبع:

1400/12/13
16:28:42
5.0 / 5
683
تگهای خبر: اینترنت , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
مینی کامپیوتر