رییس مركز توسعه تجارت الكترونیكی خبر داد:

حل اختلاف ۱۰ ساله و حصول ۲ دستاورد بسیار کلیدی در حوزه امضای الکترونیکی سیستم بانکی

حل اختلاف ۱۰ ساله و حصول ۲ دستاورد بسیار کلیدی در حوزه امضای الکترونیکی سیستم بانکی

به گزارش مینی کامپیوتر رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی، اظهار داشت: همکاری به عمل آمده از جانب این مرکز منجر به حل اختلاف ۱۰ساله و حصول ۲ دستاورد بسیار مهم و کلیدی در حوزه امضای الکترونیکی سیستم بانکی شد.


به گزارش گروه علم و آموزش ایرنا از مرکز توسعه تجارت الکترونیکی (مرکز تتا)، «علی رهبری» رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ضمن اشاره به مصوبه هیات عامل بانک مرکزی در ۲۱ اسفند ماه ۱۴۰۰ از حصول ۲ دستاورد مهم در حوزه امضای الکترونیکی سیستم بانکی اطلاع داد.
اولین دستاورد، فعالیت بانک مرکزی به عنوان یک مرکز میانی مستقل ذیل شورای سیاست گذاری و مرکز گواهی ریشه کشور است. بر این مبنا بانک مرکزی به عنون یک مرکز میانی مستقل در زیرساخت کلید عمومی کشور، ذیل مرکز ریشه و شورای سیاست گذاری گواهی الکترونیکی کشور فعالیت خواهد نمود. تا کنون هفت مرکز میانی مجوز خویش را از این شورا دریافت کرده بودند که با اضافه شدن بانک مرکزی به این مراکز، تعداد مراکز میانی در کشور به هشت عدد افزایش می یابد.
مورد بعدی به رفع انحصار و لزوم پذیرش و استفاده بانکها و مؤسسات اعتباری غیربانکی از تمامی گواهی های صادره توسط کلیه مراکز میانی مجاز ذیل مرکز ریشه کشور اختصاص دارد.
با تصویب این مصوبه توسط هیات عامل بانک مرکزی، از این پس کلیه گواهی های صادره توسط مراکز میانی دارای مجوز از شورای سیاستگذاری، توسط بانکها و مؤسسات اعتباری غیر بانکی مجاز شناخته شده و هیچ انحصاری در حوزه بانکی برای پذیرش این گواهی ها وجود نخواهد داشت.
رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی با بیان این خبر اضافه کرد: امیدواریم با این اقدام بانک مرکزی، فرآیندهای بیشتری در حوزه بانکی از قبیل افتتاح حساب، سفته، برات، چک، ضمانت نامه، قراردادها و تعهدنامه به صورت غیر حضوری صورت گیرد و تعداد مراجعات حضوری شهروندان به شعب بانکها به صورت قابل توجهی کاهش پیدا کند.
علی رهبری ضمن اشاره به عبور تعداد گواهی های صادر شده از مرز یک میلیون گواهی در سال ۱۴۰۰ افزود، پیشبینی می شود رشد گواهی های صادر شده در زیرساخت کلید عمومی کشور در سال ۱۴۰۱ بیشتر از پیش خواهد بود. او همینطور از تدبیر و تصمیمات راهبردی و بسیار موثر هیات عامل بانک مرکزی، در جهت تعامل حداکثری با مرکز ریشه کشور و تسهیل بکارگیری امضای الکترونیکی توسط مشتریان سیستم بانکی تقدیر و تشکر به عمل آورد.
منبع:

1401/01/03
14:01:40
5.0 / 5
572
تگهای خبر: سیستم , فعالیت , مجوز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان مینی كامپیوتر
مینی کامپیوتر